Kola’ya Rengini Veren Böcek-Karmin Böceği Nedir?

0

Karmin Böceği Nedir? Karmine Böcekleri Nerede Yaşar?

Karmin (Carmine) böceği; koşinil (cochineal) böceği olarak da bilinen Latince adı Dactylopius coccus olan kırmızı renkli boyar madde üretiminde kullanılan bir böcek çeşididir. Koşinil böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından elde edilen boyar maddeye karmin yada karmine denmektedir. Amerika kıtasında (Meksika, Şili, Kanarya Adaları vs.) yetişen değişik kaktüs türleri üzerinde yaşamaktadırlar. Dünya karmin boyası üretiminin %95’i Peru’da yapılmaktadır. Karmine boyası eldesi için özel tarlalar bulunmakta ve koşinil böcekleri bu tarlalarda yetiştirilmektedir. Dişi karmine böceklerinin vücut ağırlıklarının beşte biri carmin boyasının elde edilmesinde kullanılan karminik asit içermektedir.

Kızılderililer tarafından kırmızı rengi elde etmek için kullanıldıkları bilinmektedir. Kola içerisinde kullanıldığı haberleri insanların dikkatini çektiği için bu böceğe kola böceği, koşinil böceğinden elde edilen boyaya ise  elde edilen boyaya da kola boyası gibi isimler verilmiştir.

Karmin Boyası Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Karminik asitin kimyasal formülü C22H20O13‘dur ve gıdalarda E120 nolu katkı olarak kullanılır. Yani etiketinde E120 koruyusucu yazıyor ise içerisinde karmine böceğinden elde edilen karmin boyası bulunmaktadır. Gıda etiketlerinde karmin boyasını belirtmek için kullanılan diğer tabiler; “Cochineal”, “Cochineal Extract”, “Carmine”, “Crimson Lake”, “Natural Red 4”, “C.I. 75470 gibi ifadeler ile belirtilebilir.

Karmin boyası; Avrupa’ya geldiği 16.yy’dan beri kozmetik ürünlerinde, tekstil boyamada ve ilaç sanayinde kullanıldığı gibi gıdalarda doğal boyar madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle içecek olarak kola ürünlerinde bu böcekten elde edilen karmine boyası kullanılmaktadır. Karmine boyasının kullanıldığı diğer gıda maddeleri; et ürünleri, sosisler, soslar, kanatlı kümes hayvanları, bazı deniz ürünleri, marmelatlar, reçeller, meyveli içecekler, tatlı ve pastalar, dondurma ve şekerlemeler ile bazı süt ürünlerinde kullanılmaktadır. Elma şarabı ve bazı likörlerde, meyveli dondurmalarda, kırmızı rujlarda karmine boyası kullanılmaktadır.

Karmine Boyası Zararlı mı?

Doğal bir boya çeşidi olduğundan toksik veya zehirleyici değildir. Kanserojen etki göstermez. Çok nadiren alerjiye neden olduğu bilinir. Ancak bazı kaynaklarda; aşırı karmine boyasına maruz kalmak; bağ ağrısı, bulantı, solunum sorunları, cilt kızarıklığı, göz tahrişi, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabileceği belirtilmiştir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here