Kolin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

1

Kolin Vitamini nedir?

Kolin‘in kimyasal açılımı betahidroksi etiltrimetil amonyum hidroksittir.Uzun bir zaman boyunca B vitamini ailesinin bir üyesi olarak sınıflandırılmıştır ( b4 vitamini olarak bilinmekteydi ) ve  1998 yılında resmi anlamda, National Academy of Sciences (ABD) tarafından önemli bir besin ögesi olarak tanınmıştır. Kolin, sınıflandırma yönünden vitamin grubuna sokulmamaktadır ancak önemli bir besin öğesidir. Vücutta orantısız meydana gelen yağlanmalarda, kolin eksikliğine bakılmalıdır.

Kolin metabolizmasında görülen sorunlarda  karaciğer yağlanmaları görülmektedir. Bu madde karaciğer yağlanmasını engelleyen önemli bir faktör olarak bilinir.  Laboratuvar koşullarında oluşturulan kolin eksikliği sırasında,  kolesterol esterleri karaciğerde birikmeye başlar ve zamanla yağlı karaciğer dejenerasyonu oluşur. Ancak protein eksikliğinin en belirgin şekli olan, ayrıca ağır karaciğer yağlanmasıyla birlikte seyreden ”kwashiorkor”da plazma fosfatidilkolin seviyesi normal bulunmuştur. Karaciğer sirozunun nedeni belli olmayan çeşitlerinde bile kolinin eksikliğini ortaya koyacak bir bulgu saptanmamıştır.

Kolin Hangi Besinlerde Var

Yumurta sarısı, sakatat, et, tahıl ve soya fasulyesi gibi besinlerde bol miktarda bulunur. Ayrıca; Metionin amino ( Metiyonin ) asidinden de vücutta kolin maddesi oluşabilir. Aşağıdaki liste zengin meyitonin kaynaklarını vermektedir.

Metiyonin İçeren Besinler / Kolin içeren besinler

Parmesan peyniri  3 karper kadar 970 mg

Yağsız süt 1 çay bardağı 910 mg

Yağsız yoğurt 1 çay bardağı 890 mg

Ton balığı  3 köfte kadar  860 mg

Tavuk-hindi eti 3 köfte kadar  800 mg

Beyaz peynir 3 karper kadar 710 mg

Biftek 3 köfte kadar 650 mg

Somon  3 köfte kadar 630 mg

Köfte 3 adet 600 mg

Ceviz 1 çay bardağı 470 mg

Yumurta 1 adet 370 mg

Kurubaklagiller 1 küçük tabak 155 mg

Vücutta Kolin eksikliği yaratan en önemli hususlardan birisi alkol tüketimidir. Alkol bağımlılarında kolin metabolizması hızlı çalışır ve koline duyulan ihtiyaç artar. Bu eksikliği belirlemek güçtür ve karaciğer yağlanmalarının tedavilerinde kolinin etkileri ispatlanamamıştır. Ancak Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik, kolinle ilgili deneyler başlatılmıştır.

Kolinin önemli fonksiyonları :

Hücre ve dokuların yapısını meydana getiren lesitin ve sfingomyelin gibi fosfolipitlerin sentezlenmesi için gereklidir.
Yağ metabolizmasında görev alırlar. Yağların karaciğerden alınıp uygun bir yere taşınması ve depolanmasından sorumludurlar. Ayrıca yağların kullanımını arttırmaktadırlar.
Sinir uyarımlarının taşınmasında rol oynayan asetilkolinin yapısında bulunur.
Kolinin, diğer organik bileşiklere geçebilen 3 metil grubu vardır. Bu sebeple betain ve metiyonin transmetilasyon olaylarında kolinin yerine kullanılabilir. Bundan dolayı biotin ve folik asit yetersizliğinde oluşan perozis kolin verilerek ortadan kaldırılabilir.

Kaynak: http://www.tiplopedi.com/B4_Vitamini_(Kolin)#ixzz3fwEyCQWQ

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here