Kolloidal Gümüş Suyu Hakkında Bilgi

3

Kollodial Gümüş Suyu Nedir?

Kolloid nedir: Kolloidler homojen görünümlü heterojen karışımlara verilen isimdir. Çünkü ortam içinde dağılan tanecikler çok küçük ( 10-6 m ile 10-9 m arası) için uzaktan bakıldığında homojen görünmesine rağmen bir ışık kaynağı altında bakıldığında içindeki parçacıklar görülebilir. Kan, Nişasta-Su karışımı, duman, sis, köpük, kolloidal gümüş suyu kolloid karışımlara örnek verilebilir.

Kollaid Gümüş Suyunda gümüş taneciklerinin boyutu hücre zarından dahi geçebilecek kadar küçüktür bu nedenle vücut tarafından kolaylıkla absorbe edilirler. Kolloidal gümüş, su buharı destilasyonu işleminde su buharı ortamında bekletilmiş gümüşleri ifade etmek için kullanılır.
1930’larda Amerika’da çok pahalı ve yaygın bir ilaç olarak kullanılmış ve vücudun enfeksiyonlarla savaşması için antibiyotik tedavilerinde kullanılmıştır. Pahalı bir yöntem olması nedeniyle penisilinin bulunmasından sonra pek tercih edilmemiştir. Kolloidal Gümüşün bir kaç çeşidi vardır ve bu ürünler farklı amaçlarla kullanılabilir.

Kolloidal Gümüş Suyu saf su ve % 99.999 saflıkta medisinal gümüşten oluşur ve tıbbi amaçlı kullanılan bu sıvıda her bir gümüş parçacığının çağı 1 mikrondan daha azdır. Tıbbi amaçlı satılan kolloidal gümüş suyu, belirli standartları sağlamalı ve sertifikalı olmalıdır. Çok önemli bir not ise, tıbbi amaçlı kullanılan kolloidal gümüş suyu mutlaka Doktor Kontrolünde alınmalıdır. Şu hususta unutulmamalıdır Kolloidal gümüş suyunun faydaları hala spekülasyon konusudur ve söz edilen faydalarından çoğunda bilimsel bir mutabakat ve tıbbi bir geçerlik bulunmamaktadır. Ayrıca belli bir dozdan yukarı alımlarda ortaya çıkabilecek yan etkiler ise dünya gündeminde yer almaktadır.  Bazı tanıtımlarda ise kolloidal gümüş suyu oldukça abartılmakta ve yan etkileri hakkında ciddi bir bilgilendirmek yapılmamaktadır. Bu nedenle iddia edilen faydaları ve belirsiz riskler nedeni ile bu sıvı pek çok kurum ve kuruluş tarafından güvenilir bulunmamıştır.

Kollodial Gümüş Suyunun İddia Edilen Faydaları Neler?

Yapılan araştırmalarda kolloidal gümüş suyunun vücudun bağışıklık sistemine destek olduğu, bağışıklık sisteminin yükünü azalttığı gibi sonuçlar iddia edilmiştir.

Bazı uzmanlara göre bu sıvı 600’den fazla mikroorganizmayı öldürebilecek güçte bir antibiyotiktir ve diğer antibiyotiklerin tersine kolloidal gümüş suyuna karşı tehlikeli ev yüksek dirençli organizmaların direnç geliştiremediğidir. Gümüş suyunu savunan bazı araştırmacıların iddiasına göre ise gümüş partikülleri sağlıklı hücrelere zarar vermezken mantar, bakteri ve virüslerin çoğalmasını engellediği iddia edilmiştir. Ancak burada hangi dozlarda, hangi yoğunluktaki çözeltilerde sonuç alınacağına dair sağlıklı-tıbbi-bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

Kolloidal gümüş parçacıkları bir patojenik organizmayla karşı karşıya geldiği zaman, zararlı organizmanın oksijen metoblizmasını yok ederek organizmayı öldürdüğü savunuluyor. Başka bir görüşe göre ise yukarıda anlatılana ilaveten, gümüş parçacıkları çevresinde oluşan manyetik alan zararlı patojenleri ve hasarlı hücreleri vücuttan uzaklaştırmaktadır.

Kolloidal Gümüş Suyu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar Kolloidal Gümüş Suyunu savunanların ortaya attıkları iddialar umutları yeşertse de karşı görüşte olanların sayısı da hayli fazladır. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin görüşüne göre gümüş esansiyel bir mineral değildir ve gümüşün fizyolojik olarak insan vücudunu etkilediğine yönelik ciddi bilimsel kanıt ve klinik bulgu bulunmamaktadır.

Dr.Brent A. Bauer-Mayo Clinic ise bu sıvının hangi doz sınırlarına kadar güvenilir olduğu hangi miktarda doz aşımlarında ne gibi yan etkiler göstereceğinin bilinmemesinden dolayı olumsuz görüş bildirenler arasında. Öyle ki zamanla gümüş partikülleri vücutta aşırı oranda birikebilir, deri pigmentinin maviye dönüşmesi ( mavi tenli insan, arjiri ), böbrek hasarı, nörolojik sorunlar gibi bazı sağlık sorunlarına da neden olabileceği belirtilmiştir. Bilindiği gibi gümüş; civa ve arsenik gibi biyo-birikimli toksik metallerden sayılmaktadır. Bu metaller vücuda girdiği zaman dışa atımı çok zordur ve vücut içinde uzunca süre kalabilirler ve vücut içinde kaldıkları süre boyunca dokularda oluşan reaksiyonları bozabilirler ve başka süreçlere neden olabilirler.

Yukarıda yazılan arjini vakası için gümüş suyu savunucularının verdiği cevap, kullanıcının gümüş suyunu kendisi hazırladığı ve yalnız adımda tuz ekleyerek oluşan gümüş klorid isimli maddeden kaynaklandığı iddia edilmektedir.

UYARI: Yazımız tüketim tavsiyesi niteliğinde değildir ve kullanmak isteyenleri kullanmadan önce uyarmak amaçlıdır. Kolloidal Gümüş suyunun anılan faydaları bilimsel kanıtlara ve tıbbi otoritelerin izinlerine muhtaçtır. Bu sıvıyı kullanma sonucunda oluşacak yan etkiler belirsizdir ve pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Düzenli kullanımı ancak tıbbi otoritelerin gözetiminde sağlanmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

3 YORUMLAR

  1. Kolloidal gümüş ü de diüer ilaçlar gibi neden yışlarca labaratuvar ortaöında testlere tabi tutmuyorlar.. Kuru sıkı sallamak kolay.. At çamuru izi kalsın.. Neden i ni ben yazayım.. Doğada bulunduğu için ben evimde üretebildiğim için buna patent alamayacakları ve para kazanamayacakları için..

  2. Peynir ekmek gibi doktorların kullandırdıkları kutsal antibiyotik ise aklandı mı simdi nedir bu yazının amacı? Gümüş suyuyla ilgili bilmsel birsey hiçbir zaman yayınlanmaz neden biliyor musunuz, çünkü ödleri patlar izin de verilmez işte böyle içi boş belirsiz güya korkutan bir makale yazılır olur biter. Aşının içindeki amalgamda kullanılan civayı da bukadr gündem yapsanız da inandırıcı olsanız. Gümüşü civa ve arsenikle bir tutmuş bir yazı çok bilimsel olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here