Kolon Kanseri ve Vejeteryan Diyet Araştırması

0

Kolon Kanserine Karşı Vejeteryan Diyet

Kolon kanseri , kolon veya rektumda  başlayan bir kanserdir. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur.

Kolorektal kanser ölüm oranı hala yüksek iken, son 20 yılda gelşmiş olan ülkelerde bir miktar düştü. Sebebi ise daha önce tespit edilmesini sağlayan ve tedavi etmek için daha kolay hale gelen erken tanı yöntemleridir.

Kolorektal kanser tedavisin de  son yıllarda önemli bir gelişme kaydetmiştir.  Tarama, düzenli kontroller, erken tanı gibi yöntemler  kolorektal ve kolon kanserinin önlenmesi ve erken tedavisi için önemlidir . Amerika’da Dr. Orlich ve arkadaşları hastalığın önlenmesi için risk faktörlerinin belirlenmesi söylüyorlar. Yaptıkları çalışmada, ekip kolon kanseri ve çeşitli diyetler arasındaki bağlantıları araştırmışlardır. Buldukları sonuca göre ise Vejetaryen diyet ile kolorektal kanser riskinin % 22 daha düşük çıktığını görmüşlerdir.

Çeşitli çalışmalar meyve, sebze ve tam tahıllar yapılan bir diyetle Kolon Kanserine yakalanma riskinde azalma bulmuştu. Kırmızı ve işlenmiş etleri içeren bir beslenme düzeninin kolorektal kanser riskini artırabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar bunu görmek için bir araştırma başlattılar. Araştırmacılar, 2002 ve 2007 yılları arasında Adventist Sağlık Çalışması 2 (AHS-1) kapsamında  ​​77.659 kadın ve erkek üzerinde araştırma yaptılar. Tüm katılımcılardan başlangıçta bir gıda tüketim sıklığı anketi ve tıbbi anket doldurmaları istendi ve 2014 yılına kadar çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Ortalama 7.3 yıl süren çalışmada, toplamda 490 katılımcı olmak üzere  380 kişide kolon kanseri ve 110  kişide rektum kanseri tanısına rastlandı.” Çalışmanın sonuçları katılımcıların diyet alışkanlıkları karşılaştırıldığında; vejeteryan diyhet yapanlarda kolon kanseri riskinde % 19 , rektal kanser riskinde% 29, kolorektal kanser riskinde ise% 22 azalma gözlenmiştir.

Araştırmacıların bulgularına göre  daha önceki çalışmalarda kolorektal kanser riski ile kırmızı ve işlenmiş et tüketimini arasında görülen ilişkinin tutarlı olduğu görülüyor.

Zerdeçal Kolon Sağlığınızın Korunmasında Faydalı olabilir.

Her zaman sitemizde dile getirdiğimiz gibi, aklın yolu bir olduğu gibi sağlıklı yaşamın yoluda birdir. Hazır, işlenmiş gıdaları hayatımızdan çıkaralım. Her şeyin doğal olanını araştırıp bulup bir araya getirerek gerektiği kadar tüketelim. Öğünümüzde doğal ve temiz yeşil yapraklı sebzelerle yaptığımız et-balık yemekleri olsun. Yine zerdeçalla ilgili yapılan bir araçtırmada zerdeçalın kolon kanserini önleyebileceği yönünde bulgular vardır. Bu sebeple her zaman önerdiğimiz gibi yemeklerinizde, çorbalarınızda ve salatalarınızda tuz yerine çok az miktar zerdeçalı kullanmanızda fayda var.  Ayrıca yine her zaman önerdiğimiz yüksek lif içerikli Gallik Asit deposu olan Keçiboynuzundan yemenizi tavsiye ediyoruz.  İşlenmiş et, sucuk, pastırma gibi ürünlerden uzak duralım ve Kırmızı eti çok aşırı tüketmemeye dikkat edelim. Organik olsun olmasın her besinin fazlası aslında bir zehirdir.

Sağlıcakla Kalın…

Kaynak: Medical News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here