Kombu Çayı Nedir, Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

152

Kombu Çayı – Kombucha ve Kombu Mantarı Nedir?

Kombu Çayı (Kombucha), ilaç olarak da kullanılan fermente edilmiş bir çay çeşididir. Yeşil veya siyah çaydan yapılabilir. Doğu Asya’ya özgü bir çay olup tüm dünyaya yayılmıştır. Fermentasyon esnasında disk biçiminde, jelatinimsi bir zardan meydana gelen mantar oluşur. Kombu mantarı, şekerden oluşan bir beslenme solüsyonu içerisinde yaşar ve bu ortamda sürekli üremektedir. Kombu Mantarı, zamanla çayın bütün yüzeyine yayılarak kalınlaşır.

ÖNEMLİ NOT: Evde kombu çayı yapımı oldukça basittir. Bir kaç denemeden sonra güzel bir hobi ve sağlıklı bir uğraş haline gelebilir. Ancak evde bu deneyime girişmeden önce yapacağımız işlemlerin mutlaka hijyen koşullarına uyması gerekir. Hijyen koşullarına uyulmadığı takdirde şarbondan hepatite kadar pek çok sağlık sorununun geliştiği rapor edilmiştir.

kombu çayı mantariEvde Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

1) Üç litre temiz su (klorsuz ) çelik veya cam tencerede kaynatılır. (Asla alüminyum kap kullanmayınız )

2) Su kaynamaya başladıktan sonra içine 1.5 su bardağı toz şeker katıp beş dakika daha kaynatılır.

3) Ocak kapatılıp, kaynamış su içine on poşet siyah çay katılır.

4) Çay 15 dakika kadar demlemeye bırakılır, daha sonra çay poşetleri alınır ve karışım oda sıcaklığına gelinceye kadar soğutulur.

5) Çay iyi temizlenmiş, geniş ağzı olan bir cam kavanoza veya geniş bir cam kaseye boşaltılır. Not: Yüzey ne kadar geniş olursa, çay o kadar hızlı fermente olur ve zaman kazandırır.

6)Eğer daha önceden fermente edilmiş çay varsa az miktarda bu çaydan karıştırılması mayalama işlevi görecek ve hızlı bir fermantasyon sağlayacaktır.Bu şart değildir ama tavsiye edilmektedir.

7) Mantar oluşmaya başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mantar oluştuktan sonra; her zaman mantarın açık renkli kısmının yukarı bakması gerekmektedir. Bazen mantar kavanozun altına doğru çöker daha sonra kendi kendine yüzeye doğru hareket eder. Eğer yüzeye hareket yoksa mantarın tersyüz olup olmadığını kontrol edilir ve tekrar yüzeye yerleştirilir.

8) Kap bir tülbentle örtülür ve çevresine lastik geçirilir.

9) Kavanoz oda sıcaklığında bırakılmalıdır. Çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Direk güneş ışığı zarar vermektedir. 19-29 derece arası ideal sıcaklık aralığıdır.

10) Tat tercihine göre çay 4-10 gün fermantasyona bırakılır. 4 günlük fermantasyon sonrası üzüm şırası lezzetinde bir tat elde edilir, 1 haftalık fermantasyon sonrası ise içecek sirke lezzeti alır ve daha güçlü tıbbi özellikler kazanır; kombu çayı ev sirkesi olarak ya da antiseptik gargara olarak da kullanılabilir.

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ömrü uzattığı söylenir.
 • Salgı bezlerini ve hormon sistemini uyarır.
 •  Vücut PH’ını dengeler.
 •  Vücutta biriken atık ve toksik maddeleri suda çözülebilir hale getirerek daha kolay atılmasını sağlar.
 •  Kan dolaşımını hızlandırır.
 •  Kalp atışlarını düzenler ve kanı temizler
 • Yüksek tansiyonu düşürmektedir.
 •  Sinir sistemine iyi gelir.
 • Kan şekeri seviyesini sabitlemeye yardımcı olabilir.
 •  Sindirim sorunlarına iyi gelir
 •  Astım hastaları için çok faydalıdır.
 •  Karaciğerin yenilenmesini hızlandırır
 •  Alerjileri hafifletir ve zamanla giderir.
 •  Antioksidan kaynağı olup, serbest radikalleri nötr hale getirir.
 • Böbrek faliyetlerini geliştirir.
 •  Doku sertleşmesini (multiple scloris; MS) tedavi eder.
 •  Kanseri önleyici bazı etkilerinden bahsedilmiştir.
 •  Mafsal iltihabı (arthritis) ve romatizmaya iyi geldiği söylendir.
 • Hücre duvarının yeniden oluşumunu sağlar.
 •  Damar sertliğine iyi gelir
 • Gut hastalarının kullanması önerilir. Fazla ürik asidin dışarı atılmasını sağlar
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kabızlık ve basur ( Hemoroid ) problemlerini iyileştirici etkisi vardır.
 • Yorgunluk bitkinlik ve sinirliliği giderir.
 • Herpes virüsünün soğuk algınlığı ağrılarını ve uçuk oluşturmasını engeller.
 • Siğil ve Dysplastik lekeleri yok eder.
 • Anjine çare olur.
 • Ankilozanspondilit ( A.S. ) hastalarına çok iyi geldiğine dair bilgiler vardır.

Kombu Çayı Tarihi

Kombu çayı ilginç bir öyküye sahiptir. Tarihi,  2.200 yıl öncelere kadar uzanmaktadır. Ancak Kombu çayını efsanevi bir içecek yapan olay; MS 414 yıllarında gerçekleşmiştir.  O yıllarda Japon İmparatoru olan İnkyo ölümcül bir hastalığa yakalanır ve hiç bir tedaviye yanıt veremez son çare olarak  Kombu adında bir şifacı hazırladığı bu çayı imparatora içirmiştir. İmparator bu çayla iyileşince, çayın adı Kombu-cha olarak yüzyıllardır bilinmektedir.

Kombu Çayı Fiyatı Kaç Lira?

Kombu çayı fiyatı çeşitli internet sitelerinde litresi ortalama 10 TL civarında satılıyor.

Not: Yukarıda yazılan faydalar bilimsel olarak ispatlanmış faydalar değildir ancak bazı geleneksel deneyimlerle ortaya çıkmış bilgilerdir. Özellikle bazı kaynaklarda kanseri yok ettiğine dair yazılanlara itibar edilmemelidir. Takviye edici bir içecek olarak faydalarından bahsedilebilir ancak tek başına bir ilaç yada mucize değildir. Evde üretim esnasında hijyen koşullarına uymak önemlidir. Yoksa gelişebilecek diğer bakteri kültürleri nedeniyle zehirlenmeler, hepatit hatta şarbon gibi hastalıklara dahi davetiye çıkarabilir.

152 YORUMLAR

 1. Merhaba Annemde Demans,kalp,tansiyon,seker ve bobrek sorunlari var,Bende kombu cayi yapmak istiyorum,mantarindan mayalamak icin bana verebilirmisiniz..,yakin cevreden eldende alabilirim,hastasi olan herkese acil şifalar

 2. iyi günler ben bu mantarı arıyorum güvenilir nereden nasıl bulurum. birde safra taşı ve karaciğer problemi olan annem var ona iyi gelirmi kolestrol falan var, fiyatı nedir bana gerçekten sağlıklı olan lazım

  • Merhaba. Biz hem içerek hem de sürerek bir hayli faydasını gördük. Mavili Kapı’dan temin edilebiliyor. Tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 3. Merhabalar sayfanın admini. Yazdığımız herhangi bir yazı “yorumunuz denetim için bekliyor” yazısıyla günlerce kalıyor. En son 20 Mayısta sorulan soruları birkaç cevap yazdım bugün 23 Mayıs. Tam 3 gündür bekliyor. Sanırım kontrol etmenizde bir sıkıntı var. Sık sık kontrol edilmiyor galiba. İlgilenirseniz sevinirim.

  • Mayalama süresi ortalama 15 gün diyoruz. Sürenin sonunda yeni bir mantarınız oluşuyor. Böylelikle ilk mayalama sonucunda iki adet mantarınız olmuş oluyor. İçinden bu iki mantarı alıp, çayı başka bir kaba süzüyorsunuz. Hemen yenisini hazırlayıp mayalamaya devam edebilirsiniz.

  • İlk hafta aç karnına sabahları günde 1 su bardağı, ikinci hafta günde 2 su bardağı, üçüncü hafta günde 3 bardak şeklinde içebilirsiniz.

 4. Ben 3 aydır mayalayıp aile boyu içiyoruz, çok faydasinı gördüm. Arkadaşımın şekeri ilaç içtiği halde hiç düşmezken, ilacı bırakıp 1,5 aydır bu çaydan içip ,şekerin düştüğünü gördüm ya, başka birşey demiyorum. Hatta arkadaşımın hemoroitine bile iyi geldi arkadaşlar, kesinlikle herkese tavsiye ederim. Görüntüsü hoş değil ama faydası sonsuz !!! :)

 5. Kombu çayının yapımı basittir. Önemli olan, satın aldığınız ilk mantar ve mayalanması için gerekli ilk çayın yeterince sağlıklı ve hijyenik olmasıdır.
  Göndereceğimiz sağlıklı kombu mantarı ve çayı hijyenik bir şekilde yeşil ve siyah çay karışımından fermente edilerek tarafımızdan çoğaltıldı. Size mantar ve çay ile birlikte göndereceğimiz kullanma kılavuzunda çayın en kolay şekilde üretilebileceği sade bilgiler ve püf noktaları ile telefon numaramız mevcuttur. Üretiminde ve sonrasında her türlü soru ve sorununuzda bizi arayabilirsiniz. Bilgilerinize!!!

 6. şeker yerine başka birşey kullansak olmaz mı acaba? malum şeker pek masum bir ürün değil. nasıl olur da bu kadar sağlıklı birşeye dönüşür. bilemedim

  • Merhabalar. Kombu çayın en önemli malzemesi şekerdir. Mayanın yaşayabilmesi için şekere ihtiyacı var. Kullanılan şeker tamamen maya tarafından yenilmektedir. 5 ila 21 gün fermente süresidir. 21nci günde şeker kalmamaktadır. Ancak tadı sirkeleşmektedir. Damak zevkinize göre bu süreyi deneyerek kendiniz belirliyorsunuz.

  • Tabiiki de sıvısı içiliyor. İlk Haftalarda günde bir bardak ile başlayıp, ikinci haftada 2 bardağa daha sonra da dilediğiniz kadar içebilirsiniz.

 7. Yahu problemlimisiniz adam maya olmadan siz yapabilirsiniz diye tarifini yapmış bi zahmet mutfa girin ve yapımına başlayın
  Farklı sayfalardan sirke yapımını okumuştum yok kilorlu suyla olmazsa olmaz sirke anası illa olacak vb zırvalar
  Kendim Çeşme suyu ıle sitkesiz sitke anasız yaptım oldu
  Hurma limon üzüm elma vs
  Adamlar bir çay bardağına 19lira istiyor
  Enayimisiniz
  Ben üç litre kadar yaptım herhangi bir sıkıntı yok ve 2 yada 3 lira maliyeti var

   • Mantar kültürü ve daha önce yapılmış bir miktar kombucha sıvısı olmadan mümkün değil oluşmaz. Kimi yerlerde içine sirke konulsun deniyor. Sirke asla olmamalı. Aksi takdirde kombucha olmaktan çıkıp sirke mayası oluşmaktadır. Su, şeker ve çayı karıştırdıktan sonra mantar mayası veya çayı olmadan nasıl mayalayacaksınız. Mümkün değil bilginize

    • merhaba ben evde yapıyorum 2 hafta fermante ediyorum üstünde bebek mantar filan oluyo ama tadı şekerli oluyo sürekli şekeri fazlamı atıyorum acaba yapımı hakkında bilgi verirmisiniz

     • Süresini uzatın bence. 20’li günlere kadar uzatabilirsiniz. Yine de şekerli ise dediğiniz gibi şekeri fazla atıyor olabilirsiniz. Normalde 21 günde şeker hiç kalmıyor hatta sirkeleşiyor da diyebiliriz. Ona göre kararınızı verin

 8. Merhabalar Kombu çayı mantarı yada aromalı çaylarını 1 litrelik şişeler halinde satıyorum. Buradan sipariş verebilirsiniz. Teşekkürler.

 9. Ben çok faydasını gördüm allah rızası için bende birilerinin derdine derman olmak istiyorum kampu cayı gerçek bir mucize inanarak icmekte lazım tabi mayasını çok aradım ve buldum bende birilerine vermek istiyorum meydan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here