Koni Çiçeği ( Ekinezya ) ve Soğuk Algınlığı

0

Koni Çiçeği, Kirpi Otu ( Ekinezya ) Nedir?

Ekinezya (Echinacea), papatyagiller ailesine ait bir bitki olup, eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan şifalı bitkiler arasındadır. Ekinezya, Koni çiçeği ve kirpi otu adı ile de bilinmektedir.

Mevsimsel geçişlerin arttığı günlerde alerjik hastalıkların görülme sıklığı  da artıyor.  Koni Çiçeği, şifalı bir bitki olan ve alerjik rahatsızlıklarda etkili olduğu yüz yıllardır bilinen, kuru topraklardan tutunda ovalarda hatta seyrek ormanlık arazilerinde doğal şekilde kendiliğinden yetişen çok yıllık bitkidir. Soğuk algınlıkları, enfeksiyon,grip, kanseri önleme, zayıf bağışıklık sistemi  gibi pek çok alternatif şifa yöntemlerinde iyileştirici etkisi olan şifalı bir bitkidir.

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen çeşitli çalışmalarda koni çiçeğinin bakterilere, virüslere ve daha pek çok mikroorganizmalara karşı oldukça etkili çeşitli maddeler ihtiva ettiği bulundu. Bu maddelerden bazıları; echinacoside, glikoproteinler, polisakkaritler, poliasetilenler, triglikosid, betain, seskiterenler, karyofilen, kafeik asit türevleri  gibi maddelerdir.

Koni çiçeği  ayrıca  demir ve bakır minerallerinin yanı sıra; tanen, protein, yağ asitleri ve A, C, E vitaminlerini içermektedir. İçeriğinde bulunan bu değerli bileşimler sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından çok etkilidir.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarının önlenmesinde büyük bir yardımcıdır. Soğuk Algınlığı, grip ve nezle olmadan önce bunu kullanılması daha çok tavsiye edilmektedir. Ayrıca; tek başına tedavi amaçlı yeterli olmamaktadır. Ki yapılan araştırmalarda tek başına ekinezyayı kullanmak; nezle ve grip tedavisinde ancak % 10 başarı sağladığı iddia edilmektedir. ( Wisconsin Üniversitesi Madison Tıp okulu ve kamu sağlığı araştırmacıları ekinezya etkilerini görmek için 12-80 yaş grubu arası nezle belirtileri olan 700’den fazla hastanın üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre ) Bu nedenle; Ekinezya tek başına mucize gibi görülmemelidir, çünkü ekinezya bir destek besindir ve sadece gribe ve nezleye değil pek çok sağlık sorununa karşı etki gösterebilir ancak bu etki tedavi edici nitelikte olmayabilir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinin araştırmalarına göre bitkinin toprak üzerinde yetişen kısmının etkili olduğunu bildirilmektedir. Almanya’da, diyet bitkileri hükümet tarafından düzenlenir ve Echinacea purpurea türlerinin yer üstü kısımları, idrar yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve yavaş iyileşen yaralar için doğal bir destekleyici olarak kabul görür.

Saman Nezlesine ve Romatizmal Rinit’e Karşı Ekinezya Faydaları

Ekinezya faydaları arasında; romatizmal artrit ve allerjik rinit, saman nezlesi gibi  hastalıklara karşı etkili olması sayılabilir. Ekinezyanın hem virüsleri öldürdüğünü hem de virüslerin yol açacağı tahribatı ortadan kaldırması açısında çok etkili olduğu belirtildi. Bu sayede iltihabı kontrol ederek boğaz ve akciğerlerde yol açacağı hasarı engelliyor. Alerjik bünyelere ve astım sorununa karşı her ne kadar etkili olsa da yapılan bazı araştırmalarda ekinezyanın aşırı tüketimi alerjik bünyelerde baş dönmesine ve bulantıya neden olabilmektedir.

Ekinezya çayı, ayrıca mide ve bağırsak sistemini rahatlatması bakımından da etkilidir. Doğal bir müsil etkisi gösterir ve kabızlık sorununun giderilmesine fayda sağlayabilir.  Midede gerginlik ve şişkinlik sorunlarına karşı faydalıdır. Ayrıca baş ağrısı ve migren gibi problemlere de etki gösterdiği bilinir.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır ?

Ekinezya Çayı Tarifi

Takribi 1 litre sıcak suyun içerisine 3 yada 4 tatlı kaşığı kurutulmuş koni çiçeği  koyun. 5  dakika kadar demlemeye bırakın ve süzün.

Diğer bitki çayları’dan olduğu gibi Ekinezya çayı’nı bir günde  1-2 fincandan fazla kesinlikle tüketmemenizi tavsiye ederiz. Az görülmekle birlikte Koni Çiçeği bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Soğuk algınlığı gibi durumlarda limon kabuğu ve limon suyu ile hazırlanmış çeşitli çaylarda fayda vermektedir.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup, verilen bilgiler asıl tedavi yerine kesinlikle kullanılamaz. Bitki çaylarının aşırı kullanımı ve çok uzun süre kullanımı bir takım sağlık sorunlarına neden olabilir. Bitkiye karşı hasssiyet, alerji gibi faktörler, ilaç etkileşimleri gibi durumlar göz önüne alınmalı uzun süreli kullanımlarda dikkat edilmesi gerekebilir.

Sağlıcakla kalın….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here