Koni Çiçeği ( Ekinezya ) ve Soğuk Algınlığı

Koni Çiçeği ( Ekinezya ) ve Soğuk Algınlığı

Koni Çiçeği, Kirpi Otu ( Ekinezya ) Nedir?

Ekinezya (Echinacea), papatyagiller ailesine ait bir bitki olup, eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan şifalı bitkiler arasındadır. Ekinezya, Koni çiçeği ve kirpi otu adı ile de bilinmektedir.

Mevsimsel geçişlerin arttığı günlerde alerjik hastalıkların görülme sıklığı  da artıyor.  Koni Çiçeği, şifalı bir bitki olan ve alerjik rahatsızlıklarda etkili olduğu yüz yıllardır bilinen, kuru topraklardan tutunda ovalarda hatta seyrek ormanlık arazilerinde doğal şekilde kendiliğinden yetişen çok yıllık bitkidir. Soğuk algınlıkları, enfeksiyon,grip, kanseri önleme, zayıf bağışıklık sistemi  gibi pek çok alternatif şifa yöntemlerinde iyileştirici etkisi olan şifalı bir bitkidir.

KONİ ÇİÇEĞİ, EKİNEZYA FAYDALARI NELER?

Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen çeşitli çalışmalarda koni çiçeğinin bakterilere, virüslere ve daha pek çok mikroorganizmalara karşı oldukça etkili çeşitli maddeler ihtiva ettiği bulundu. Bu maddelerden bazıları; echinacoside, glikoproteinler, polisakkaritler, poliasetilenler, triglikosid, betain, seskiterenler, karyofilen, kafeik asit türevleri  gibi maddelerdir.

Koni çiçeği  ayrıca  demir ve bakır minerallerinin yanı sıra; tanen, protein, yağ asitleri ve A, C, E vitaminlerini içermektedir. İçeriğinde bulunan bu değerli bileşimler sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından çok etkilidir.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarının önlenmesinde büyük bir yardımcıdır. Soğuk Algınlığı, grip ve nezle olmadan önce bunu kullanılması daha çok tavsiye edilmektedir. Ayrıca; tek başına tedavi amaçlı yeterli olmamaktadır. Ki yapılan araştırmalarda tek başına ekinezyayı kullanmak; nezle ve grip tedavisinde ancak % 10 başarı sağladığı iddia edilmektedir. ( Wisconsin Üniversitesi Madison Tıp okulu ve kamu sağlığı araştırmacıları ekinezya etkilerini görmek için 12-80 yaş grubu arası nezle belirtileri olan 700’den fazla hastanın üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre )

Bu nedenle; Ekinezya tek başına mucize gibi görülmemelidir, çünkü ekinezya bir destek besindir ve sadece gribe ve nezleye değil pek çok sağlık sorununa karşı etki gösterebilir ancak bu etki tedavi edici nitelikte olmayabilir.

Saman Nezlesine ve Romatizmal Rinit’e Karşı Ekinezya Faydaları 

Ekinezya faydaları arasında; romatizmal artrit ve allerjik rinit, saman nezlesi gibi  hastalıklara karşı etkili olması sayılabilir. Ekinezyanın hem virüsleri öldürdüğünü hem de virüslerin yol açacağı tahribatı ortadan kaldırması açısında çok etkili olduğu belirtildi. Bu sayede iltihabı kontrol ederek boğaz ve akciğerlerde yol açacağı hasarı engelliyor.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır ? 

Ekinezya Çayı Tarifi

Takribi 1 litre sıcak suyun içerisine 3 yada 4 tatlı kaşığı kurutulmuş koni çiçeği  koyun. 5  dakika kadar demlemeye bırakın ve süzün.

Diğer bitki çayları‘dan olduğu gibi Ekinezya çayı’nı bir günde  1-2 fincandan fazla kesinlikle tüketmemenizi tavsiye ederiz. Az görülmekle birlikte Koni Çiçeği bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. 

 Soğuk algınlığı gibi durumlarda limon kabuğu ve limon suyu ile hazırlanmış çeşitli çaylarda fayda vermektedir. Ancak bitkisel çay tüketimini abartmamakta fayda vardır.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup, verilen bilgiler asıl tedavi yerine kesinlikle kullanılamaz. Bitki çaylarının aşırı kullanımı ve çok uzun süre kullanımı bir takım sağlık sorunlarına neden olabilir. Bitkiye karşı hasssiyet, alerji gibi faktörler, ilaç etkileşimleri gibi durumlar göz önüne alınmalı uzun süreli kullanımlarda dikkat edilmesi gerekebilir.

Sağlıcakla kalın….

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ