Konsantrasyon ilaçları Zararlı mı?

0

Son zamanlarda kullanımları oldukça popüler hale gelen konsantrasyon ilaçları zararlı mı? Doktorlara danışmadan kullanmak ne kadar doğru? Konsantrasyon hapları nerede satılıyor, bir işe yarıyor mu?

Çocukların ders çalışırken, okulda ve sınavlardan önce kullandıkları dikkat artıran bir takım ilaçlar kontrolsüzce ve bilinçsizce kullanıldığında ölüme dahi yol açıyor!..

Sınavlardan önce başarı artırmak isteyen öğrencilerin yeni gözdesi olan ve dikkat eksikliğinin tedavisinde kullanılan konsantrasyon ilaçları aslında tehlike saçıyor. Ancak uzmanlara göre bu durum hiç sağlıklı bir yöntem değil. Eğer çocuğunuz başarısız ise bunun çözümü konsantrasyon ilaçları değildir. Öncelikle ana etmenler tespit edilmelidir. Bu sebeple konsantrasyon haplarına yönelmek tehlikeli bir kolaycılıktan başka bir şey değildir.

Konsantrasyon ilaçları Nasıl Kullanır?

Öncelikle uzman doktor teşhis ve tavsiyesi ile alınmayan tüm ilaçların fayda yerine geri dönüşü olmayan zararlar ve yan etkiler vereceğini unutmamak gerekir. Bu ilaçlar daha çok 6 yaş üzerindeki ve ergenlik çağındaki çocuklarda görülebilen dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi durumlarda kullanılıyor. Ancak öncelikle durumun tespit edilebilmesi için çeşitli dikkat değerlendiren testlerin yapılması gerekmektedir.

Konsantrasyon Arttıran İlaçların Zararları

Sadece kırmızı reçete ile satılan konsantrasyon ilaçları yan etkileri arasında kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk sayılabilir. Bu sebeple mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir..

Sağlıcakla Kalınız…