Köpek Balığı Karaciğeri Yağı Nedir?

0

Köpek Balığı Karaciğeri Yağı Nasıl Elde Edilir?

Köpek balıklarının karaciğerlerinden elde edilen köpek balığı karaciğeri yağı; 18.yy’dan beri etkileri bilinen bir besindir. Bu yağ ilk defa 18.yy İskandinav balıkçılarının deneyimleri sonucunda değerli bir besin olduğu anlaşılmıştır. Edinilen tecrübelere göre bu yağın; yaraları hızla tedavi ettiği, solunum yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği görülmüştür. Genel olarak üç tür köpek balığının karaciğerlerinden bu yağ elde edilir. Bu türler derin deniz köpek balığı (Centrophorus squamosus), ülkemizde de zaman zaman görülen mahmuzlu camgöz köpek balığı (Sqaulus acanthias) ve büyük camgöz köpek balığı  (Cetorhinus maximus)’dır.  Köpek balıklarının karaciğerleri, vücut ağırlıklarının ortalama % 25’ini kapsamaktadır.

Skualamin maddesi de dikenli köpek balığı türlerinin doku ve karaciğerlerinde üretilen bir maddedir. Bu maddenin de kansere karşı etkileri araştırmalara konu olmuştur. Bu araştırmalarda skualamin maddesinin meme kanseri tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür. Aynı etki akciğer tümörlerinde de görülmüştür. Akciğer metastazı sayısını azalttığı tespit edilmiştir.

Köpek Balığı Karaciğeri Yağı’nın bileşiminde bulunan maddeler; genel olarak hayvanların kemik iliklerinde, dalak ve karaciğerlerinde bulunmaktadır. Ayrıca süt içerisinde de bulunur. İnsan vücudunda da aynı yerlerde bulunur ve anne sütünde de vardır. Ancak bu bileşimler köpek balığı karaciğeri yağı içinde çok miktarda bulunur.

Köpek balıkları 400 milyon yıldır çok büyük değişiklikler olmadan var olmuş canlılardır. Bu canlılar kanser olmayan ender gelişmiş canlılardandır. Ayrıca bu canlılar oldukça hareketli, dayanıklı canlılardır. Köpek balıkları uyumazlar ve hastalanmazlar.

Köpek Balığı Karaciğeri Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Lösemi ve diğer kanser türlerinde besin takviyesi olarak kullanılır. X-ışını tedavisinden sonra meydana gelecek sorunlara karşı kullanılır. Ayrıca kemoterapi sırasında kandaki beyaz hücrelerin sayısını arttırmak için kullanılır.
  • Vücutta meydana gelecen enfeksiyonlara karşı kullanılır.
  • Cilt kanseri ve diğer bazı cilt rahatsızlığı vakıalarında doğrudan cilde de uygulanmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini destekleyerek özellikle grip, domuz gribi, solunum yolları enfeksiyonlarından işe yarayıcı sonuçlar verebilir.
  • Omega 3, E, D ve A vitamini ile demir, bakır ve çinko gibi mineraller yönünden çok zengindir.
  • Astım, alerji ve egzamaya karşı faydalıdır.
  • Şeker hastalığına karşı olumlu etkileri bilinir.
  • Sedef hastalığına karşı kullanılmıştır.
  • Romatizma ve eklem sorunlarına iyi gelir.
  • Hepatit rahatsızlığı olanlara ve karaciğer sorunlarına iyi gelir.
  • Cilt kırışıklıklarına karşı iyi gelir.
  • Vücuda zindelik verir.
  • Meme kanseri gibi durumlarda da fayda sağlayabilir.

Köpek Balığı Karaciğeri Yağı Nasıl Kullanılır?

Köpek balığı karaciğer yağı;Yetişkinler için günde üç kez toplamda 100 mg’ı geçmeyecek şekilde tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca reçetesiz satılan ürünler kesinlikle alınmamalı. Lisanslı ürünler tercih edilmelidir. Karaciğer yağının saflığı da önemli bir konu. Bazı kirli denizlerden çıkartılan balıklardan elde edilen yağlarda bazı ağır mineraller bulunmuştur. Bu nedenle alacağımız köpek balığı karaciğer yağı’nın soğuk denizlerden elde edildiğinden emin olmamızda faydalı olabilir.

Hamile, emziren bayanlar ve çocuklar için güvenilir bir doz verilmemiştir. Genel anlamda güvenilir olsa da herhangi bir hastalığa karşı beslenme desteği şeklinde kullanılacaksa doktor tavsiyesi aramakta fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here