Köpek Gribi Virüsü, H3N2 Nedir?

0

ABD’de “köpek gribi” alarm veriyor. ABD’de “günlük köpek bakımı” ile yayıldığı tahmin edilen köpek gribi, hayvanları tehdit ediyor.

Özellikle ABD’de gibi ülkelerde uzun mesai saatleri boyunca çalışan insanlar, köpeklerini ücret karşılığında günlük köpek bakım merkezlerine bırakıyor bırakıyor ve köpeklerin yürüyüş ve bakım gibi ihtiyaçları gideriliyor.

Bu uygulama, her ne kadar köpekler için sağlıklı olsa da ABD’nin  Şikago eyaletinde son günlerde köpek gribi adı verilen yeni bir salgınının başlamasına ve giderek yayılmasına neden oldu. 1000’den fazla sayıda köpeğin  bu salgından etkilendiği söyleniyor.

SALGIN ASYA KAYNAKLI YAYILMIŞ OLABİLİR

AP’ye dayandırılan habere göre Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden bazı uzmanlar H3N2 köpek gribi salgınının  Asya’daki hayvan pazarlarından ortaya çıktığını düşünüyor. İlk olarak Çin ve Güney Kore’de görülen virüs 2012 yılında da Tayland ve çevresinde etkili oldu.

Virüs köpeklerde burun akıntısı, burun kaşıntısı, öksürük gibi belirtilerle kendini belli ediyor. Fakat virüsten etkilenen hayvanların bir kısmında bu belirtiler bazen kendini belli etmeyebiliyor.

“GÜNLÜK KÖPEK BAKIMI UYGULAMASI” İLE YAYILDI

Günlük köpek bakımı” uygulaması köpeklerin sosyalleşmesi için oldukça faydalı bir yöntem ancak bu sosyalleşme ile beraberinde H3N2 gibi virüslerin kolayca yayılmasına adeta davetiye çıkararak risk oluşturmakta. Şimdiye kadar köpek gribi salgını yüzünden 6 köpek hayatını kaybetti.
Uzmanlara göre son haftalarda bu tip vakalarda gözle görülür bir azalma olduğu söylesense de salgının tekrar başlayabileceği belirtiliyor.
Cornell Üniversitesi’nden Dr. Amy Glaser konuşmasında “Dünya artık çok küçük bir yer ve virüsler dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar rahatlıkla taşınabiliyor. Bu tür salgınların artarak devam etmesi önümüzdeki günlerde oluşabilecek tehlikelerden” şeklinde konuştu.