Kordiseps Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir?

0

kordiseps mantarı nedir?Pek çok hastalığa karşı mucize etkileri olan Kordiseps Mantarı, yetişme şekli ile de büyülüyor. Kordiseps mantarı sporları böceklerin beynini ele geçirerek büyüyor.

Kordiseps Mantarı Nedir? Kordiseps Nasıl Oluşur?

Bu mantar türünün yerleşim alanlarından birisi karıncalardır. Vernik Karıncalarına bulaşan, kordiseps mantarı sporları bu hayvanların beynine ve diğer iç organlarına yerleşir. Bir süre sonra vernik karıncalarında endişe verici belirtiler çıkmaya başlar. Karıncanın zehirlenen beyni bir nevi mantar sporlarının kontrolü altındadır ve mantar sporları karıncayı isteği doğrultusunda yönlendirmektedir. Yön duygusunu kaybeden karınca çenesini bir sapa geçirir ve işçi karıncalar tarafından fark edilen bu sporlanmış karıncalar derhal koloniden uzaklaştırılır. Bu tepki gayet normaldir çünkü karınca üzerinde yetişecek kordiseps mantarı sporları tüm koloniyi yok edebilir. Resimde görüldüğü gibi bir süre sonra karınca üzerinde bu mucizevi mantar büyümeye başlar. Kordiseps mantarının baş kısmı karıncanın beyninden fışkırmaya başlıyor. Büyümesi üç hafta sürebilir.

kordiseps mantarı faydalarıMantar olgunlaştığında uçlarından ölümcül sporlar etrafa dağılarak diğer böcekler ve karıncalar için ciddi tehdit oluşturacak. Bu katil mantarın tek kurbanı karıncalar değildir. Kordiseps mantarının binlerce farklı türü vardır. Şaşırtıcı derecede her biri farklı bir böcek üzerinde uzmanlaşmıştır.

Kordiseps Mantarı Nasıl ve Nerede Yetiştirilir?

Kordiseps Mantarı, Çin Tıbbında 1000 yıldır kullanılmakta olan bir mantar türüdür. Bu mantar türünün yetişme alanı ise başlangıçta ipek böceği kozasını andıran bir canlıdır.

Bu canlı sadece Çin’in Yunnan, sçuan, Thiskhai ve Tibet gibi eyaletlerinde, 3500 metre yükseklikteki dağlık bölgelerde yaşamaktadır. Kış’ın toprak altında üzeri tüylerle kaplı bir koza biçiminde yaşayan bu canlının, yaz mevsiminde ise tüylerinin bir bölümü kök, bir bölümü de toprak üstüne çıkarak bir sürgün şeklini almaktadır.
Bu aşamada Kordiseps’in mantar sporları oluşmaya başlar. Bu spor, kelebek kurtçuğu üzerinde asalak olarak yaşar. Bu parazite tepki vermeye başlayan kurtçuk, toprak altına iner. Bir nevi bu parazit, kurtçuğun beynini ele geçirmiştir. Parazit ise kışın bakteriye dönüşmektedir. Bakteri, kurtçuğun iç organlarını yer ve yok eder. Fakat kurtçuğun saydam olan dış tabakası olduğu gibi kalır. Bu süreçte belirleyici rol oynayan durum, kordiseps larvasının yaşam biçimidir.
Larva, ( kordiseps kurtçuğu ), iki yıl süren toprak altı yaşamı süresinde yüksek dağ ağaç ve bitkilerinin kökleriyle beslenerek yaşamını sürdürür. Kordiseps larvası; bu ağır açlık,  oksijensizlik ve soğuk ortamına rağmen yaşama yeteneği kazanmıştır. Bu canlı, olağanüstü doğal bir antibiyotik halini almaktadır ve dünyaca ünlü TİANSHİ Kordiseps’inin  hammaddesidir.

Kordiseps Mantarının Faydaları Nelerdir?
Bu ürün; astım, prostat, damar sertliği, bronşit, zatürre, tüberküloz,sarılık, böbrek ve idrar yolları iltihapları, enfarktüs, siroz ve diğer karaciğer sorunlarına karşı oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle çok etkili bir kanser önleyicidir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Eklem İltihabı Kordiseps Mantarı ile Tedavi Edilebilir.

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden bilim adamları, Tibet’te yetişen kordiseps mantarı içeriğinde bulunan bir maddenin eklem iltihabı için önemli faydaları olabileceğini buldular. Dr. Cornelia de Moor  başkanlığındaki ekip, kordiseps mantarı içeriğinde bulunan kordisepin adlı maddenin acıya ve ağrıya neden olan iltihaplanmayı durdurduğunu hatta daha ileri aşamalarda hastalığı tedavi edebileceğini açıkladı. Bilim adamları gelecek 10 yıl içinde bu madde kullanılarak etkili bir tedavi yöntemi geliştirmeyi umut ettiklerini söylüyor.

Kordiseps Mantarı Fiyatı: 100 kapsül halinde bazı Türk internet sitelerinde 150-200 tl civarında satılmaktadır.