Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir?

0

Koruk Suyu Nedir?

Koruk; olgunlaşmamış üzüme verilen isimdir. Akdeniz mutfağına özgü içeceklerden birisidir. Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde tüketilen bir içecektir. Kendine özgü buruk, ekşi bir lezzeti vardır. Fransa’da Vertjus olarak bilinir. Değişik yapım şekilleri bulunur ve değişik meyvelerden de yapılabilir. Bazen içerisine baharatlar da katılır.

Koruk Suyu Nasıl Yapılır?

Koruk suyu yapmak için istenen miktarda koruk taneleri iyice yıkanır. Koruk taneleri katı meyve sıkacağında sıkılır ve suyu çıkarılır. İşlem bu kadar basit. Çıkan su şişelenir ve şişenin ağzı kapatılır. Buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında 6 ay kadar bozulmadan saklanabilir. Tüketileceği zaman tatlandırıcı ve su karıştırılarak tüketilebilir. Koruk tanelerinin suyunu çıkarma işlemi mutfak robotu veya el ile de yapılabilir. Koruk suyu kaynatılarak koruk ekşisi de yapılabilir.

Koruk Suyunun Faydaları Nelerdir? 

Koruk suyu ile hazırlanan koruk şerbeti, hazımsızlık problemine iyi gelir. Koruklar sıkılırken çekirdekleri ile beraber sıkıldığı için çekirdeklerde yoğun olarak bulunan antioksidanlar suya geçerler. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecektir. Göz ağrılarına ve kurdeşen, alerji gibi rahatsızlıklara fayda sağlar. Vücudu serinletici ferahlık verici etkisi bulunur. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı giderir. Yemeklerle birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here