Kostik Nedir Nerelerde Kullanılır?

26

Kostik Nedir? 

Kostik veya diğer adıyla sodyum hidroksit olup kimyasal olarak formülü NaOH’dır. İngilizce de Caustic Soda olara bilinir. Caustic kelime anlamı yakıcı ve aşındırıcı anlamındandır. Direk cilt ile temasında cilt ile tepkimeye girmektedir.

Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Kimya ve birçok endüstride kullanılan temel bir bileşiktir. Herhangi bir kokusu olmayan kostik, suda kolaylıkla çözünür ve sabun hissi uyandıran yumuşak ve kaygan bir çözeltiye dönüşür. Sıvı veya katı halde bulunur, katı hali payet ve boncuk şeklinde; sıvı hali ise sulu ve kaygan bir çözelti şeklinde olur. Nasıl olduğu bilinmemekle beraber kostik maddesi 1807 yılında Humphrey Day tarafından keşfedilmiştir. Çıplak elle dokunulduğunda kaşındırıcı bir etkisi olan kostik, doğal olarak meydana gelmez ancak üretimi çok kolaydır.

Kostik Nerelerde Kullanılır?

Bildiğimiz sabunun hammaddelerinden biridir. Kostik ve yağ tepkimesinden gliserin ve sabun ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda lavabo açıcılar aslında bildiğimiz kostikten başka bir şey değildir.

Laboratuarlarda asidik gazları yakalamak için kullanılan kostik endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında ve petrol rafinerilerinde kullanılır. Suyla teması halinde 5 dakika içinde sıcaklığı 50 dereceye çıkarır ve yaklaşık olarak 15 dakika bu sıcaklığı korur.
Kostik maddesinin kullanıldığı yerler konusunu detaylı olarak inceleyelim dilerseniz…
*Lavabo, kanalizasyon ve arıtmalarda; boruları temizlemek, kötü kokuyu arındırmak ve asit kontrolü için kullanılmaktadır. Kostikle gider açma ülkemizde sıkça denenmekte olup tehlikeli bir iştir. Kostik asit bazlı bir malzemedir ve çok iyi bir dezenfektandır aynı zamanda. Su ile birleştiğinde ısı açığa çıkar ve yakıcıdır. Cilde, göze ve solunum yollarına ciddi zararlar verebilen kostik kullanırken mutlaka gözlük ve eldiven takılmalı, kokusu asla içe çekilmemelidir.

Bazı kaynaklarda evde çeşitli amaçlarla kullanımı yazılmıştır ancak kostik tehlikeli ve kimyasal maddeler sınıfındadır ve özellikle ev ortamından uzak tutulması tavsiye edilmektedir. Su ile tepkimeye girmeye çok meyillidir. Su ile tepkimesinde alev ve ısı meydana gelebilmektedir.
*Tekstilde en son üründe artıkları uzaklaştırmak ve beyazlatmak için kullanılmasının yanı sıra yapay ipek yapımında da kullanılır.
*Kağıt sektöründe; yapıştırıcı olarak, ısıyla yapılan matbaa baskılarında ve gazete kağıdında kullanılır. Kağıt ve kağıt hamurunun yapımındaki olmazsa olmazlardan biridir.
*Kimyasal madde üretiminde; sodyum aluminat, sodyum siyanür, silikat, polikarbonat, titan oksit ve zeolit üretiminde kullanılmaktadır.
*Deterjan sektöründe; sodyum hipo klorür, sabun, fırın ve boru temizleyici madde yapımında kullanılır.
*Gıda sektöründe; yemeklik yağı arttırmada, meyve ve sebze kabuğunu kimyasal olarak soymada, zeytinin işlenmesinde zeytini yumuşatmak ve karartmak için, çikolata ve kakao işlemede, karamel ve meşrubat üretiminde ve dondurmaya kıvam verme işlemlerinde kullanılır. Ayrıca içecek ve süt sektöründe; yağ temizleme, su artma ve ekipman temizleme işlemlerinde kullanılmaktadır.
*İlaç sektöründe aspirin ve antiseptik üretiminde kullanılır.
*Madencilikte filtre ve madenlerdeki asit ünitesini temizlemekte kullanılır.
Ayrıca petrol arama ve doğal gaz işlemesinde; rafineri ürünlerindeki asit kalıntılarını temizlemede, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurundaki pH dengelenmesinde kullanılmaktadır.

Not: Ev ortamında kullanılması sağlık ve güvenlik açısından riskler taşımaktadır.

26 YORUMLAR

 1. Merhabalar kostik in bir videoda sabun yapımında kullanıldığını izledim sizce sabun yapımında kostik mi kullanmak daha sağlık li yoksa kül ile yapılan sabunlar mı daha sağlıklı

 2. Kostiği tarım da plastık damlama borusu acıcı olarak kullanmam tavsıye edıldı. Damlatıcılarda kırec, yosun, ve en onemlısı kum tıkanıklılıgı var, bunların acılması icin kumun(denız kumu gıbı) erımesı gerekıyor. Not:(bıtkıye ve plastıge zararı olurmu.) Herhangı bır bılgınız ve denemenız varsa sevınırım
  Saygılar..

 3. Merhabalar
  Kostiği tarım da plastık damlama borusu acıcı olarak kullanmam tavsıye edıldı. Damlatıcılarda kırec, yosun, ve en onemlısı kum tıkanıklılıgı var, bunların acılması icin kumun(denız kumu gıbı) erımesı gerekıyor. Not:(bıtkıye ve plastıge zararı olurmu.) Herhangı bır bılgınız ve denemenız varsa sevınırım
  Saygılar..

  • Mustafa Bey; kostik kuvvetli bir bazdır. Bazlar ise genel olarak plastik kaplarda muhafaza edilir. Nedeni plastik ile tepkimeye girmemesidir. Bu nedenle plastiğe bir zararı olmaz. Kostiğin direk bitkiye teması bitkiye zarar vermektedir. Kostik ayrıca su ile yanma reaksiyonu göstermekte yani ortaya ısı ve bir ihtimal olarak parlama/patlama oluşturabilmektedir. Saygılarımızla…

  • Mehmet bey; böyle bir şey pek mümkün değil. Su ile şiddetli tepkimeye girebilir ve şiddetli ısı açığa çıkabilir bu durum istenmeyen sonuçlara hatta zehirlenmelere neden olabilir, kostik çok kararsız bir maddedir ve uygun ortamda pek çok madde ile reaksiyona girmeye meyillidir. Temizlik maddesi olarak temel mantık; kostiğin yağ ile tepkimesinden elde edilir. Burada tepkimeye yağdan gelen girdi kimyada benzer benzeri çözer ilkesi gereği; yağlı lekeleri çözer, ve diğer ucu kostikten gelen girdiye bağlı olduğu için bu uç suda çözünür böylelikle temizlenme sağlanmış olur. Basitçe anlatmaya çalıştık ama dilerseniz sabunlaşma reaksiyonları ile ilgili makaleleri araştırabilirsiniz.

   • Merhabalar
    Kostiği tarım da plastık damlama borusu acıcı olarak kullanmam tavsıye edıldı. Damlatıcılarda kırec, yosun, ve en onemlısı kum tıkanıklılıgı var, bunların acılması icin kumun(denız kumu gıbı) erımesı gerekıyor. Not:(bıtkıye ve plastıge zararı olurmu.) Herhangı bır bılgınız ve denemenız varsa sevınırım
    Saygılar..

  • Orçun Bey merhaba; sirke asidik bir sıvıdır. Kostik ise güçlü bir alkali yani bazdır. Bir araya getirilmeleri sonucu şiddetli bir reaksiyon oluşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here