Kostik Nedir Nerelerde Kullanılır?

Kostik Nedir Nerelerde Kullanılır?

Kostik Nedir? 

Kostik veya diğer adıyla sodyum hidroksit olup kimyasal olarak formülü NaOH’dır. İngilizce de Caustic Soda olara bilinir. Caustic kelime anlamı yakıcı ve aşındırıcı anlamındandır. Direk cilt ile temasında cilt ile tepkimeye girmektedir.

Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Kimya ve birçok endüstride kullanılan temel bir bileşiktir. Herhangi bir kokusu olmayan kostik, suda kolaylıkla çözünür ve sabun hissi uyandıran yumuşak ve kaygan bir çözeltiye dönüşür. Sıvı veya katı halde bulunur, katı hali payet ve boncuk şeklinde; sıvı hali ise sulu ve kaygan bir çözelti şeklinde olur. Nasıl olduğu bilinmemekle beraber kostik maddesi 1807 yılında Humphrey Day tarafından keşfedilmiştir. Çıplak elle dokunulduğunda kaşındırıcı bir etkisi olan kostik, doğal olarak meydana gelmez ancak üretimi çok kolaydır.

Kostik Nerelerde Kullanılır?

Bildiğimiz sabunun hammaddelerinden biridir. Kostik ve yağ tepkimesinden gliserin ve sabun ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda lavabo açıcılar aslında bildiğimiz kostikten başka bir şey değildir.

Laboratuarlarda asidik gazları yakalamak için kullanılan kostik endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında ve petrol rafinerilerinde kullanılır. Suyla teması halinde 5 dakika içinde sıcaklığı 50 dereceye çıkarır ve yaklaşık olarak 15 dakika bu sıcaklığı korur.
Kostik maddesinin kullanıldığı yerler konusunu detaylı olarak inceleyelim dilerseniz…
*Lavabo, kanalizasyon ve arıtmalarda; boruları temizlemek, kötü kokuyu arındırmak ve asit kontrolü için kullanılmaktadır. Kostikle gider açma ülkemizde sıkça denenmekte olup tehlikeli bir iştir. Kostik asit bazlı bir malzemedir ve çok iyi bir dezenfektandır aynı zamanda. Su ile birleştiğinde ısı açığa çıkar ve yakıcıdır. Cilde, göze ve solunum yollarına ciddi zararlar verebilen kostik kullanırken mutlaka gözlük ve eldiven takılmalı, kokusu asla içe çekilmemelidir.

Bazı kaynaklarda evde çeşitli amaçlarla kullanımı yazılmıştır ancak kostik tehlikeli ve kimyasal maddeler sınıfındadır ve özellikle ev ortamından uzak tutulması tavsiye edilmektedir. Su ile tepkimeye girmeye çok meyillidir. Su ile tepkimesinde alev ve ısı meydana gelebilmektedir.
*Tekstilde en son üründe artıkları uzaklaştırmak ve beyazlatmak için kullanılmasının yanı sıra yapay ipek yapımında da kullanılır.
*Kağıt sektöründe; yapıştırıcı olarak, ısıyla yapılan matbaa baskılarında ve gazete kağıdında kullanılır. Kağıt ve kağıt hamurunun yapımındaki olmazsa olmazlardan biridir.
*Kimyasal madde üretiminde; sodyum aluminat, sodyum siyanür, silikat, polikarbonat, titan oksit ve zeolit üretiminde kullanılmaktadır.
*Deterjan sektöründe; sodyum hipo klorür, sabun, fırın ve boru temizleyici madde yapımında kullanılır.
*Gıda sektöründe; yemeklik yağı arttırmada, meyve ve sebze kabuğunu kimyasal olarak soymada, zeytinin işlenmesinde zeytini yumuşatmak ve karartmak için, çikolata ve kakao işlemede, karamel ve meşrubat üretiminde ve dondurmaya kıvam verme işlemlerinde kullanılır. Ayrıca içecek ve süt sektöründe; yağ temizleme, su artma ve ekipman temizleme işlemlerinde kullanılmaktadır.
*İlaç sektöründe aspirin ve antiseptik üretiminde kullanılır.
*Madencilikte filtre ve madenlerdeki asit ünitesini temizlemekte kullanılır.
Ayrıca petrol arama ve doğal gaz işlemesinde; rafineri ürünlerindeki asit kalıntılarını temizlemede, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurundaki pH dengelenmesinde kullanılmaktadır.

Not: Ev ortamında kullanılması sağlık ve güvenlik açısından riskler taşımaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  Mrbalar bi sorum olcak ben lavabo temizliginde kostik kullandım lavabom granit mermer beyazlık oluştu nasıl yok edebilirim

 2. Semra akhan dedi ki:

  Tencere nin dıs yuzeyini temizlemede kullanilir mi

 3. Muhammet ÇOLAK dedi ki:

  Leke sökücünün içine küçük bir miktar atsak daha iyi leke sökmeye yardımcı olur mu?

 4. hasan çelebi dedi ki:

  kostik kazan temizliğinde ne kadar kullanılmalı

 5. fisun dedi ki:

  katı kostik tayini için metot yazabilir misiniz? yani %98 lik bir kostiğin % 98 lik olduğunu nasıl test edebiliriz?

 6. Mehmet dedi ki:

  Kostik suyla kariştirip temizlik maddesi elde edilebilirmi

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Mehmet bey; böyle bir şey pek mümkün değil. Su ile şiddetli tepkimeye girebilir ve şiddetli ısı açığa çıkabilir bu durum istenmeyen sonuçlara hatta zehirlenmelere neden olabilir, kostik çok kararsız bir maddedir ve uygun ortamda pek çok madde ile reaksiyona girmeye meyillidir. Temizlik maddesi olarak temel mantık; kostiğin yağ ile tepkimesinden elde edilir. Burada tepkimeye yağdan gelen girdi kimyada benzer benzeri çözer ilkesi gereği; yağlı lekeleri çözer, ve diğer ucu kostikten gelen girdiye bağlı olduğu için bu uç suda çözünür böylelikle temizlenme sağlanmış olur. Basitçe anlatmaya çalıştık ama dilerseniz sabunlaşma reaksiyonları ile ilgili makaleleri araştırabilirsiniz.

 7. Musa dedi ki:

  Siyah parlak

 8. Musa dedi ki:

  Kostik spray boya nasıl alabilirim

 9. Orçun dedi ki:

  Sirke ile nötralleşme reaksiyonu verirmi

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Orçun Bey merhaba; sirke asidik bir sıvıdır. Kostik ise güçlü bir alkali yani bazdır. Bir araya getirilmeleri sonucu şiddetli bir reaksiyon oluşabilir.

 10. Hakan dedi ki:

  Arkadaşlar bu kostikk sütün icinemii giriyor

 11. gmz dedi ki:

  ”Kostik asit bazlı bir malzemedir ” – asit bazlı ne demek?

 12. ümmet dedi ki:

  kostik süt kokusunu çıkarırmı

  1. Nisanur dedi ki:

   neyin üzerinden olduğuna bağlı kumaşsa kumaşı zedeler

 13. Saliha serçe dedi ki:

  Madem zararıda var neden gıdalara da kulanııyor bunu açıklarmısız..

  1. Gülin dedi ki:

   Benim de tepkim bu oldu ancak bunu yapanlara sormalı. Asprinde bile varmış çok şaşırtıcı..

   1. sabri dedi ki:

    Temizleme amaçlı olduğu yazılmış zaten

BİR YORUM YAZ