Köygöçüren Mantarı- Zehirli Mantarlar

0

Köygöçüren Mantarı ( Evcikkıran-Ölüm Meleği )

İsmini zaman içinde yaşanmış trajik olaylardan almıştır. Bu ismi almasının nedeni eski zamanlarda tüketenleri topluca öldüren bir mantar olmasındandır. Bu nedenle köygöçüren tabiri Anadolu insanı tarafından uygun görülmüştür. Diğer isimleri evcikkıran mantarı ve ölüm meleği mantarıdır. Bilimsel adı ise Amanita phalloides olup, İngilizcede Destroying Angel olarak adlandırılmıştır. Ülkemizde ve dünyada mantar zehirlenmelerinin % 90’dan fazlasının bu mantardan kaynaklandığı dile getirilir. Köygöçüren mantarı oldukça zehirli ve öldürücü bir mantar türüdür. İçinde bulunan zehirler amanitin, phalloidin gibi kuvvetli zehirlerdir. Evcikkıran mantarı, yendikten sonra ortalama 10 saatte etkisini gösterir ve 3 gün içinde vücut fonksiyonlarına özellikle karaciğer ve böbrek metabolizmasına ağır hasar verir. Köygöçüren mantarı zehirlenmesine karşı tam bir ilaç bulunamamıştır.

Köygöçüren mantarının öldürücü etki göstermesi için 20 gram yenmesi kafidir. Bu mantar türü ülkemizde pek çok kişinin zehirlenmesine neden olmuştur. Genel olarak, yenilebilir bir mantar olan saman mantarı ( Volvariella volvacea ) ve diğer bir kaç mantar türü ile karıştırılmaktadır.

Köygöçüren Mantarı Nerelerde Bulunur?

Dünyanın en zehirli ve öldürücü mantarları arasında bulunan ölüm meleği mantarı özellikle İstanbul olmak üzere Marmara ve Batı Karadeniz’de bulunur. Yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda sıkça görülür. Bu nedenle özellikle çocukların bu mantarlardan uzak tutulması önemle tavsiye edilir. Ayrıca herhangi bir mantar türü yendikten sonra, eğer sindirim şikayetleri, halsizlik, bağ ağrısı gibi bir durum gözleniyorsa hemen 112’yi aramakta veya en yakın doktora gitmekte fayda bulunmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here