Krill Yağı Nedir? Krill Yağı Nasıl Kullanılır?

0

Krill Yağı Nedir? Krill Yağının Faydaları Nelerdir?

Kriller (Euphasiaceae) ; Malacostraca sınıfından boyları 1-2 cm arasında olan kabuklu deniz canlılardır. Özellikle bir çok balina türünün en önemli besin maddesidir. Euphasiaceae familyasına ait krill türleri yakamoz oluşumuna neden olan ışıldama özelliğine sahiptir. Krillerden elde edilen krill oil (kril yağı) Omega-3 yağ asitleri bakımından özellikle DHA bakımından zengindir. EPA bakımından da zengin bir yağdır.

Krill Yağının Faydaları Nasıldır?

  • Krill yağı yüksek oranda DHA içermektedir. Hafıza ve beyin aktivitelerinin devam etmesi için hayati bir madde olan DHA, beynin yaşlanmasına karşı etki etmektedir.
  • Krill yağı; LDL (kötü kolesterol)’yi düşürmekte ve HDL (iyi kolesterol) miktarını arttırmaktadır. Ayrıca vücutta trigliserit seviyesini düşürmektedir. Bu etkileri nedeniyle kalp ve damar hastalıklarına karşı da faydalı bir üründür.
  • Romatizma ve artrit gibi problemlere de iyi gelebilmektedir.
  • Krill yağı tıpkı balık yağı gibi cildin elastikiyetinin korunması, kırışıkların önlenmesine karşı kullanılmaktadır. Ayrıca cilt kanserine karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir.
  • Henüz erken olan araştırmalara göre Krill yağı beyin sağlığına olan katkısı nedeniyle depresyon gibi sorunlara da olumlu etki gösterebilmektedir.
  • Kril yağı, anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri olan, astaksantin adı verilen antioksidan özellikleri olan pembe-turuncu bir pigment içerir.
  • 25 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 1.000 mg’lık kril yağı takviyesinin günde 2,000 mg’lık saflaştırılmış omega-3’lere göre enfeksiyonlara ve iltihaplanmaya karşı daha fazla etki ettiği görüşmüştür.

Krill Yağı mı Balık Yağı mı? Balık Yağı ve Kril Yağı Arasındaki Farklar

  • Krill yağı balık yağına göre vücut tarafından daha iyi emilmektedir.  Krill yağları içinde bulunan Omega-3 miktarı vücut tarafından %90-100 oranında emilirken, balık yağları (trigliserit balık yağları) % 70-80 oranında emilmektedir. Etil-ester formda bulunan balık yağları ise çok daha düşük oranlarda emilmektedir. Ancak krill yağı içinde bulunan Omega-3 miktarı bazı balık yağlarına göre daha az miktardadır. Yapılan bir araştırmada; her iki yağın alımından sonra vücutta tespit edilen EPA ve DHA miktarlarının yakın oranlarda olduğu görülmüştür.
  • Krill yağının balık yağına göre vücuttaki trigliserit miktarını düşürmede daha faydalı olduğu iddia edilmiştir.
  • Astaksantin adı verilen antioksidan pigment balık yağlarında bulunmamaktadır.

Genel anlamda; iki yağ arasında çok büyük farklar bulunmamaktadır. Hangisini kullanmak daha çok tercih meselesi. Günlük alınacak doz miktarı ise kişinin yapısı ve sağlık durumuna göre değişebilir. Deniz ürünlerin alerjisi olanların tüketmemeleri önerilir. Hamile veya emziren bayanlar için kullanım durumunda doktor tavsiyesi gerekebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here