Kronik Yorgunluk Nasıl Geçer

0

Eğer sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız ve tıbbi muayenelerinizde ciddi bir rahatsızlığınız gözlenemediyse beslenme ve uyku düzeninizi gözden geçirmenizde fayda vardır. Market ürünlerinin hemen hemen hepsinde bulunan aspartam ve benzoat gibi katkı maddeleri diğer pek çok zararlarının yanında halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlara yol açabilmektedir. Peki, Kronik Yorgunluk Nasıl Geçer?

Kronik Yorgunluk Sorununa Karşı Önerilerimiz

1- Günde 7-8 saat uyku yetişkinler için idealdir. Bu oranların çok altına ve üstüne çıkmamaya gayret edin.

2- Hazır gıdaları tüketmemeye gayret edin. Hazır gıda seçimlerinde katkı maddelerine dikkat edin ve aspartam, benzoat gibi katkı içeren besinleri kendinizden ve özellikle çocuklarınızdan uzak tutun.

3- Aşırı şeker yüklemesi de yorgunluk yapan faktörlerdendir. Rafine şeker ve özellikle glikoz şurubu içerikli besinleri kesinlikle tüketmeyin. İçeceklerinizi mümkünse kendiniz yapın ve balla tatlandırın.

4- Meyan Kökü şerbeti içmeyi deneyin. Yapılan araştırmalarda meyan kökü kronik yorgunluk vakalarında oldukça başarılı sonuç vermiştir. Ancak meyan şerbetinin dikkatli ve ölçülü kullanılması gerektiğinden, tansiyon ve şeker sorunu olanlarda çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Günde bir fincan meyan kökünü içmeyi alışkanlık haline getirin. Ancak bu şerbeti içtiğiniz günlerde; sizin rafine şeker ve tuz gibi besinleri tüketmediğinizi farz ediyoruz. Ayrıca meyan kökünün, alerji, astım, nefes darlığı gibi hastalıklara karşı çok faydalı olduğu unutulmamalıdır.

5- Keçiboynuzu meyvesi de kronik yorgunluk, kabızlık, astım gibi sorunlara iyi gelmektedir. Üstelik zayıflamak gibi bir düşünceniz varsa keçiboynuzu ideal lifli tok tutucu bir gıdadır. Her öğünden önce bir ya da iki tane keçiboynuzu yiyin, üzerine bir kaç damla limon kattığınız bir bardak  su için. Limonlu su içmek metabolizmanızı hızlandıracak ayrıca vücudunuzda yağ yakımını arttıracaktır. Daha hızlı sonuç almak için keçiboynuzunu yedikten sonra 10 dakika ev içinde veya açık havada hafif egzersizler yapın.

6- Yine eğer şeker sorununuz veya hassasiyetiniz yoksa bir ay boyunca gece yatmadan bir kahve fincanı havuç suyunu içerisine hiç bir şey katmadan tüketin.

7- Son olarak yine hatırlatalım, aşırı kahve, çay, kola, şeker ve tuz tüketiminden kaçının. Bu saydıklarımızdan rafine şekeri ve tuzu hayatınızdan %90 oranında çıkarmanızda fayda var. Eğer çok şekerli ve tuzlu yiyecekler yiyorsanız, hiç bir besinden fayda göremez aksine zarar görürsünüz.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here