Kudret Narı Nasıl Yenir? Acayip Elma

10

Kudret Narı Nerelerde Yetişir? Kudret Narı Nasıl Yenir Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Acayip Elma ve Papara diye de anlandırılan, Latincesi Momordica charantia olan ve Kabakgiller ailesine mensup kudret narı; zeytinyağı veya balla karıştırılıp tüketilen bir bitkidir. Yüksek oranda E vitamini içeren bu bitki, Hindistan kökenli olup ülkemizde ise en çok Yalova ve Bursa taraflarında yetişmektedir.  Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu yapılabilir. Ancak bilinçsiz tüketimi ciddi sağlık sorunlarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden bir uzman kontrolünde ve bir uzman onayı ile tüketilmesinde fayda vardır.

Kudret Narı Tohumu Nerede Bulunur?

Kudret Narı tohumu satın alarak, kendi bahçenizde bu bitkiyi yetiştirmeniz mümkün. İnternet üzerinde fiyatı 10 adet tohum yaklaşık 8 TL

Kudret Narı Nasıl Yenir ?

Geleneksel olarak, kudret narının olgunlaşmış olanları taze olarak ezilir ve balla karıştırılarak aç karnına tercihen sabahları bir tatlı kaşığı yenir ve bir süre hiç bir şey tüketilmeden beklenir. Diğer kullanım şekli de çekirdekleri temizlendikten sonra doğranarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak bir süre bekletildikten sonra tüketilebilir. Geleneksel olarak, bal içinde 1 ay zeytinyağı içinde ise 6 ay bekletilerek kudret narı macunu elde edilmektedir. Ancak bünyeden bünyeye bu bitkinin göstereceği etki, kişinin sağlık durumu, alerji durumu ve ilaç etkileşimleri gibi durumlar ciddi tetkik edilmesi gereken bir konudur. Kulaktan dolma bilgilerle ve gereğinden fazla tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir…

Kudret Narı Faydaları Neler? Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Geleneksel kullanımda yara ve kesikler için haricen kullanılabilir. Kadınsal yaralar içinde zeytinyağı içinde bekletilmiş kudret narı literatürde kullanılmıştır. Egzema ve bazı diğer cilt hastalıkları için de kullanım imkanı bulmuştur.

Kudret Narı; mide, karaciğer, çeşitli iltihap, bağırsak tembelliği sorunlarında kullanılagelmiştir. Bazı uzmanlara göre mide ve bağırsak problemleri için çok etkili özellikleri vardır. Tadı biraz kötü olan ve kesinlikle fazla tüketilememesi gereken bu meyvenin faydaları  bazı bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Bileşiminde bulunan etken maddeler olan alkaloidler, momordican, charantin, oleanolik asit ve bazı proteinler iltihap giderici ve yara iyileştirici etki gösterebilmektedir.

Geleneksel şifacılıkta, kudret narı meyveleri çekirdeğinden çıkartılır ve bal veya zeytinyağı içinde bekletilerek, mide ve bağırsak problemleri, bazı yaralar ve iltihabi durumlar için kullanılabilir. Özellikle Mide ve Bağırsak Ülseri Problemi için oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Yara tedavi edici etken maddeler, aynı zamanda gastrit, mide yanması, reflü, mide ekşimesi gibi sorunlarda da kullanılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz gibi bağırsak hastalıkları içinde ( kolit gibi ) uzman onayı ile  destekleyici olarak kullanılabilir.

Mide hastalıkları için kudret narı macunu karışımı sabahları kahvaltıdan 1 saat önce 1 yemek kaşığı tüketilebilir. 4-5 hafta kullanıma devam edilip sonlandırılır.

Not: Yazımız, sadece bilgilendirme amaçlı olup, doktor tavsiyeyi veya onayı dışında kesinlikle kullanılmamalıdır. Tavsiye edilen dozun üstünde tüketilmemelidir. Bazı bünyelerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

10 YORUMLAR

  1. merhaba hocam 4 aylık gebeyim ayaklarımda çok şiddetli agrılarım var kemiklerimde birde gebeligin getirdiği bi rahatsızlık geçiriyorum ayaklarım şişiyor ve deri altında iltihap var doktora gittim kortizonlu iğne vurulmak zorunda kaldım çok ilerlemişti bu duydugum kudret narı banada işe yararmı şimdiden teşekkurler .

  2. Acik yaraya (kaynar su ile yanmis)zeytinyaginda bekletilmis kudret narini lapasiyla beraber uyguladim.sanirim iltihap kapti ama iyi geliyor ayni zamanda.odem yapmasa daha iyi olacakti ama:/suan cok aci cekiyorum lakin baskacada carem yok galiba.dr ye tabikide gittim.acaba sadecce yaginimi surmeliydik??

    • Öncelikle geçmiş olsun, kudret narı gibi bitkileri bir uzmandan yardım/onay alarak tüketmenizi öneririz. Ama kudret narının romatizmaya iyi geldiği hususunda yazımızda bir nokta belirtilmemiş. Size tavsiyemiz, beslenmenize önem vermeniz, kola, kahve, demli çay gibi besinleri kesmeniz. Bol C vitamini içeren besinler ( kuşburnu, portakal, limon vs. ) ve dokuları güçlendirmek için başkaca bir sorununuz yoksa limon eşliğinde kemik iliği çorbası, paça çorbası içmeniz, bunların dışında maydanoz, siyah üzüm ve üzüm çekirdeği tüketmenizdir. Bu arada temizlenmiş limon kabuklarını çorbalarınıza rendeleyebilirsiniz. Limon kabuğu yüksek oranda P1 vitamini içerdiğinden eklemlerdeki dolgu malzemesi olan kalojen üretimini arttırabilecektir. Tabiki öncelikli olarak tıbbi tedavinize devam etmeniz gerekmektedir. Geri kalan ise sağlıklı beslenmeden başka bir şey değildir. Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here