Kudret Narı Nasıl Yenir? Acayip Elma

Kudret Narı Nasıl Yenir? Acayip Elma

Kudret Narı Nasıl Yenir ? Kudret Narı Faydaları Neler?

Daha önceki yazımızda Kudret Narı ile ilgili bilimsel bir araştırma sunmuştuk.

Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Hazal Gür hazırladığı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler biyoloji ve Genetik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Hazal Gür’ün, “kudret narının  kanser tedavisinde kullanılmasına” adlı bilimsel çalışmalarını içeren proje TÜBİTAK tarafından incelenmek üzere kabul edildi. Davranış Bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi akademik alandaki çalışmaları ile de başarılara imza atıyor. ( Bknz : Kanser Hastalarına Kudret Narı Umut Oldu )

 

Kudret Narı Nerede Bulunur ?

Acayip Elma ve Papara diye de anlandırılan, Latincesi Momordica charantia olan ve Kabakgiller ailesine mensup kudret narı; zeytinyağı veya balla karıştırılıp tüketilen, oldukça etkili bir bitkidir. Yüksek oranda E vitamini içeren bu şifalı bitki, Hindistan kökenli olup ülkemizde ise en çok Yalova ve Bursa taraflarında yetişmektedir. Sonbaharda toplanır ve taze tüketildiği gibi tohumlarından da macun yapılabilmektedir. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu yapılabilir.

Kudret Narı Tohumu Nerede Bulunur?

Kudret Narı tohumu satın alarak, kendi bahçenizde bu bitkiyi yetiştirmeniz mümkün. İnternet üzerinde fiyatı 10 adet tohum yaklaşık 8 TL

Kudret Narı Nasıl Yenir ?

Kudret Narının olgunlaşmış olanları taze olarak ezilir ve balla karıştırılarak aç karnına tercihen sabahları bir yemek kaşığı yenir ve bir süre hiç bir şey tüketilmeden beklenir. Diğer kullanım şekli de çekirdekleri temizlendikten sonra doğranarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak bir süre bekletildikten sonra tüketilebilir. Geleneksel olarak, bal içinde 1 ay zeytinyağı içinde ise 6 ay bekletilerek kudret narı macunu elde edilmektedir.

Kudret Narı Faydaları Neler? Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Geleneksel kullanımda yara ve kesikler için haricen kullanılabilir. Kadınsal yaralar içinde zeytinyağı içinde bekletilmiş kudret narı literatürde kullanılmıştır. Egzema ve bazı diğer cilt hastalıkları için de kullanım imkanı bulmuştur.

Ancak; bilimsel yönü ne derece doğrudur, üzerinde araştırma yapmak gerekmektedir.

Kudret Narı; mide, karaciğer, çeşitli iltihap, bağırsak tembelliği sorunlarında kullanılagelmiştir. Bazı uzmanlara göre kudret narı; mide ve bağırsak problemleri için çok etkili özellikleri vardır. Tadı biraz kötü olan ve kesinlikle fazla tüketilememesi gereken bu meyve, dozunda tüketildiğinde pek çok sorunun giderilmesi için destek niteliğinde bir besin. Bileşiminde bulunan etken maddeler olan alkaloidler, momordican, charantin, oleanolik asit ve bazı proteinler kudret narı meyvelerinin kesik, yara ve iltihabi durumlar etkili olmasını sağlamıştır.

Geleneksel şifacılıkta, kudret narı meyveleri çekirdeğinden çıkartılır ve bal veya zeytinyağı içinde bekletilerek, mide ve bağırsak problemleri, bazı yaralar ve iltihabi durumlar için kullanılabilir. Özellikle Mide ve Bağırsak Ülseri Problemi için oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Yara tedavi edici etken maddeler, aynı zamanda gastrit, mide yanması, reflü, mide ekşimesi gibi sorunlarda da başarı ile uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz gibi bağırsak hastalıkları içinde ( kolit gibi ) destekleyici olarak kullanılabilir.

Mide hastalıkları için kudret narı macunu karışımı sabahları kahvaltıdan 1 saat önce 1 yemek kaşığı tüketilebilir. 4-5 hafta kullanıma devam edilip sonlandırılır. ( Doktor tavsiyesi veya doktor onayı muhakkak şart )

Not: Kudret Narı Nasıl Yenir yazımız, sadece bilgilendirme amaçlı olup, doktor tavsiyeyi veya onayı dışında kesinlikle kullanılmamalıdır. Tavsiye edilen dozun üstünde tüketilmemelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. cennet dedi ki:

  merhaba hocam 4 aylık gebeyim ayaklarımda çok şiddetli agrılarım var kemiklerimde birde gebeligin getirdiği bi rahatsızlık geçiriyorum ayaklarım şişiyor ve deri altında iltihap var doktora gittim kortizonlu iğne vurulmak zorunda kaldım çok ilerlemişti bu duydugum kudret narı banada işe yararmı şimdiden teşekkurler .

 2. semanur dedi ki:

  Reflü hastasıyım yesem faydasını gorurmuyum

 3. Zeynep dedi ki:

  Acik yaraya (kaynar su ile yanmis)zeytinyaginda bekletilmis kudret narini lapasiyla beraber uyguladim.sanirim iltihap kapti ama iyi geliyor ayni zamanda.odem yapmasa daha iyi olacakti ama:/suan cok aci cekiyorum lakin baskacada carem yok galiba.dr ye tabikide gittim.acaba sadecce yaginimi surmeliydik??

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Lütfen doktor onayı olmadan herhangi bir uygulamayı denemeyiniz.

  2. Nilüfer dedi ki:

   Yanık için en iyisinin kantaron yağı olduğunu biliyorum. Geçmiş olsun.

 4. Sevda dedi ki:

  İltihaplı romatizma var romotoit artrit var kudret narı iyi gelirmi , ve nasıl tüketmeliyim

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun, kudret narı gibi bitkileri bir uzmandan yardım/onay alarak tüketmenizi öneririz. Ama kudret narının romatizmaya iyi geldiği hususunda yazımızda bir nokta belirtilmemiş. Size tavsiyemiz, beslenmenize önem vermeniz, kola, kahve, demli çay gibi besinleri kesmeniz. Bol C vitamini içeren besinler ( kuşburnu, portakal, limon vs. ) ve dokuları güçlendirmek için başkaca bir sorununuz yoksa limon eşliğinde kemik iliği çorbası, paça çorbası içmeniz, bunların dışında maydanoz, siyah üzüm ve üzüm çekirdeği tüketmenizdir. Bu arada temizlenmiş limon kabuklarını çorbalarınıza rendeleyebilirsiniz. Limon kabuğu yüksek oranda P1 vitamini içerdiğinden eklemlerdeki dolgu malzemesi olan kalojen üretimini arttırabilecektir. Tabiki öncelikli olarak tıbbi tedavinize devam etmeniz gerekmektedir. Geri kalan ise sağlıklı beslenmeden başka bir şey değildir. Sağlıcakla Kalınız…

 5. Anonim dedi ki:

  cekirdekli yenirse ne olur

  1. Anonim dedi ki:

   Zwhirlenirsiniz..cekirdeklicyenmiyor

  2. Fatma balci dedi ki:

   Ayak catlagina kasintiya kullana bilirmiyim

BİR YORUM YAZ