Kudret Narı Projesi – Hazar Gür

1

Kudret narı kanser için umut olabilir mi?

Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Hazal Gür hazırladığı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler biyoloji ve Genetik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Hazal Gür’ün, “kudret narı bitkisinin kanser tedavisinde kullanılmasına” adlı bilimsel çalışmalarını içeren proje TÜBİTAK tarafından incelenmek üzere kabul edildi.

Davranış Bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi akademik alandaki çalışmaları ile de başarılara imza atıyor.

Kudret narının ilaç potansiyeli olup olmadığı araştırılıyor.

Gür, bundan sonraki aşamada kudret narı bitkisinin antikanserojen etkilerinin olup olmayacağını inceleyeceklerini ve bunun hücre içi sinyal yolakları üzerinde çalışacaklarını belirterek “Hedefimiz kudret narının ilaç potansiyelini incelemek. Kudret narı bitkisi kanser için bir ilaç potansiyeli taşıyor mu, bunu araştıracağız. Bir maddede antikanserojen ilaç potansiyeli olması demek , sağlıklı hücrelere zarar vermeden, yalnızca kanser hücrelerini yok etmesi anlamına gelmektedir. diye konuştu.

Bundan sonraki aşamanın proje deneylerine başlamak olduğunu dile getiren Gür, “ Deneylerden olumlu sonuçlar alındığı takdirde  ileri aşamalara geçmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kudret narının çok eskiçağlardan beri bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını dile getiren Gür, “Fakat Türkiye’de yetişen kudret narının antikanser etkisi daha önce hiç araştırılmamış. Coğrafi ve iklimsel çeşitli farklılıklar bitkinin içeriğindeki bileşim oranlarını da. Yurt dışında yapılan çalışmalarda lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde çalışılmış. Biz projemizde bu hücrelerle birlikte endometriyal kanser hücreleri, nöroblastoma hücreleri üzerinde kudret narının etkili olup olmadığını araştıracağız.” dedi.

Kaynak: Milliyet

Kudret Narının  Bilinen Faydaları Nelerdir:

Asırlardan beri mide rahatsızlıkları için kullanılan Kudret Narı bunun yanı sıra merhem olarak egzema ve sedef hastalıklarında kullanımaktadır. Ülser, gastrit, kabızlık ve kolit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Kullanım şekli ve dozu: Olgunlaşarak kavun içi rengi alan meyve; bir tabak içinde ezilir, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı kadar yenir. Bu şekilde en az 40 gün kullanılır.

Tazesinin bulunmadığı mevsimlerde ise, halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen Kudret Narı satın alınabilir ve her sabah bir çorba kaşığı kadar süzme balla karıştırılarak aç karna yenilir.

Not: Kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here