Kulağakaçan Böceği-Makas Böceği Nedir?

0

Kulağakaçan Böceği Nedir?

Karınlarının bitiminde çatak şeklinde kıskaçları olan bir canlıdır. Bu kıskaçlar dişi kulağakaçanlarda makasa benzediğinden makas böceği olarak da adlandırılmıştır. Bazı yörelerde çatalavrat böceği olarak da bilinir. Kulağakaçan böceği; hem otçul hem de etçil beslenebilen hayvanlardır. En önemli özelliği yavrularının bakımını yapabilecek kadar gelişmiş canlılar olmalarıdır. Yaz aylarında bahçelerde, çimlik yerlerde, balkonlarda hatta evlerin içinde dahi görülürler. Dünyada 1500’e yakın türü bulunur ve bu türlerin bir kısmında kanat vardır. Kanat olmasına rağmen pek çoğu uçamaz.

Makas Böceği Nerelerde Yaşar?

Loş ve nemli ortamları sever. Gölgelik herşeyin altına sığınabilir. Buna halı kenarları, elbise dolapları, bahçelerdeki gölgelik yerler sayılabilir. Genel olarak küçük böcekler ve bitlerle beslenir. Bazen meyve içlerine yuva yaptıkları görülür ancak bu telaşlanacak bir durum değildir. Ayrıca; beslenecek böcek (bit ve diğer küçük böcekler) bitkisel malzemelere yönelebilirler.

Kulağakaçan Böceği Gerçekten Kulağa Kaçar mı?

Son derece yanlış bir inanış bu böceğin bu ismi almasına neden olmuştur. Gerçekte kulağakaçan böceğinin insanlara verdiği bir zarar bulunmaz. 1700’lü yıllarda Avrupa’da yayınlanan yalan bir haber ile bu böceğin ismi kulak canavarı (Earwig) olarak kalmıştır. Her böcek insan kulağına girebilir bu kulağakaçanlarla ilgili değildir. Sinek, üvez, arı gibi canlılarda yanlışlıkla da olsa çok düşük bir ihtimal kulağa girebilir. Ancak iddia edildiği gibi beyin içerisine kadar ilerleyip orada yuva kuramaz.

Kıskaçların olduğu bölgeye dokunulduğunda hafif acı veren bir ısırıkları olur ancak saniyeler içinde geçer. Kaşıntı, kızarıklık vs. pek oluşturmaz.

Bu böcek, doğa için oldukça faydalı bir böcektir. Diğer böcek türlerini avlamakta ustadır. Özellikle ağaçlara zarar veren bitleri temizlemede ustadırlar. Bilinen bir kulağakaçan böceği türü pancar zararlılarını yok ettiği için özel olarak pancar tarlalarına bırakılır. Bitkilere zarar veren yaprak bitleri, pamuklu bit, yaprak tırtılları gibi canlılarla beslenirler. Bu açından pek çok kimyasal ilaçtan daha etkilidirler.

Eğer evlerde aşırı derecede çoğaldığı görülürse müdahale gerekebilir. Bunun için evlerin her noktası profesyonel bir ekip tarafından ilaçlanmalıdır. Özellikle elbise dolapları, halı atları, serin ve rutubetli yerlere dikkat edilmelidir. Doğada bulunan asla zararlı değillerdir. Bazı ağaçlara zarar verdiği gözlemlenmiş olsa da faydaları zararlarından daha fazladır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here