Kuru Fasulyenin Faydaları Hakkında Bilgi

0

Kuru Fasulye ve Kuru Fasulyenin Faydaları 

Anavatanı Amerika kıtası olan fasulye ve kuru fasulye ülkemiz insanı tarafından benimsenmiş ve sevilmiş gıdaların başında gelir. Yüzyıllardır ülkemizde tüketilen ve tarımı yapılan kuru fasulye önemli bir protein kaynağıdır. Öyle ki neredeyse ete eşdeğer protein bulunmaktadır. 100 gram pişmiş kurufasulye 142 kaloridir ve 100 gram pişmiş ( haşlanmış ) kurufasulye içinde  yaklaşık 9 gram protein bulunur. Bu nedenlerle et sevmeyenler yada vejetaryen olanlar için iyi bir gıdadır. Demir, çinko, potasyum, magnezyum ve molibden açısından zengindir. B gurubu vitaminleri de ihtiva eder.

Kuru fasulye, kemikleri güçlendirir, çarpıntıya iyi gelir. Ayrıca böbrek taşı sorunu olanlara da önerilir. Zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle hem sindirim sistemi için hem de glisemik indeks bakımından ideal bir besindir.  Bu nedenle makul ölçülerde tüketilmesi diyabet gibi sorunlara karşı koruyucu etki sunabilir. Lifli yapısı nedeniyle kötü kolesterolün düşürülmesinde tüketilebilir. Ayrıca lifli gıdalar, kalsiyum mineralinin emilmesi için önemli gıdalardır.  Yine lifli yapısı nedeniyle kabızlık gibi problemlere karşı iyi gelir. Folik asit bakımından zengindir ve hamile bayanların tüketmesi önemlidir.

Potasyum bakımından da zengindir bu nedenle tansiyon problemi olanların makul ölçülerde tüketebileceği bir yemektir. Ancak genel olarak kuru fasulye çok yağlı yapılırsa bu durum tam tersine dönebilir. Bu nedenle tansiyon hastaları ve kilo vermek isteyenler için kurufasulye aşırı yağlı pişirilmemelidir.

Kuru Fasulye Nasıl Kullanılır?

Kurufasulye unu çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Normal un içine katılarak ekmek ve pasta yapımında  kullanılır. Bazı yemekler içine kuru fasulye unu besleyiciliği arttırması için katılır. Güzellik amacıyla bu unun maskesi cilde uygulanmaktadır.

Kurufasulyenin püresi köfte ve ezme yapımıdan kullanılmaktadır. Tarif için Tıklayın.

Ayrıca, kuru fasulye tatlısı da yapılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here