Kuru incir Kürü Nasıl Yapılır?

0

Kuru incirin faydaları saymakla bitmiyor!

Kuru incir; ülkemizde çok bulunan ve ulaşılması çok kolay bir yiyecek türü. İçeriğinde yer alan yüksek oranlarda protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayarak başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere pek çok hastalıktan vücudu koruyor. Aynı zamanda kuru incir, sindirim problemlerine iyi geliyor ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor.  İçeriğinde bulunan ‘benzaldehit’ maddesi ise kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. 1 adet kuru incirde 2 gram kadar lif vardır ve bu, günlük ihtiyacın %20’sini karşılamaktadır.

Kuru incir ayrıca günlük alınması gereken magnezyumun ihtiyacının yüzde 30’unu, fosfor ihtiyacının yüzde 20’sini, B1 vitamininin yüzde 5’i ve B2 vitaminin yüzde 4’ünü sağlıyor. Kuru incir ayrıca sinir sistemi  ve cilde de fayda sağlamakta.

İncir ve özellikle Kuru incir içerisinde içerisinde yüksek oranda şeker ve karbonhidrat bulunduğundan diabet hastalarının dikkatli tüketmesinde fayda vardır.

Kabızlık Problemi  ve bağırsakların düzenli çalışması için; temizlenmiş kuru incir üç-dört parçaya bölünerek üstüne bir bardak kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenerek içilir.

Prof. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kuru incir Kürü Tarifleri

Kür 1: Kan yapıcı kuru incir kürü 

Yarım litre kaynar vaziyette olan olan klorsuz suya yedi-sekiz tane kuru incir ilave edilir ve yedi dakika kadar ağzı kapalı olarak kaynatılır. Yedi dakika  sonra ılıması beklenir. Ilıdıktan sonra süzülür. Öğünlerden on-onbeş dakika önce aç karına içilir. ( Günde üç defa ). Bu kür 21 gün uygulanır ve 7 gün ara verilir. Ardından 21 gün daha uygulanarak son verilir. Yani toplamda bir yıl içinde 42 gün yapılmış olur. Her gün taze hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca kuru incirleri ortadan ikiye ayırarak kesip koyabilirsiniz. Dışında pudraları varsa temizlemeniz gerekmektedir.

Kür 2: Hamile kalmak için kuru inci kürü 

Bir litre kaynar vaziyette olan klorsuz suya on beş-on altı adet kuru incir ilave edilir ve yirmi dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Yirmi dakika tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz. Ilıdıktan sonra süzülür. Üçe veya ikiye bölerek öğünlerden on-onbeş dakika önce aç karnına içilir. Bu kür 25 gün süre ile kullanılır ve ardından 7 gün ara verilir. 7 günlük aradan sonra tekrar bir 25 gün uygulanır ve bitirilir.

Dikkat: Prolaktin ve şeker yüksekliği olan kişilere kuru incir kürü kullanımı önerilmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here