Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

3

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Daha önceli yazılarımızda; kuşburnu bitkisinin özellikle; romatizmal hastalıklar ile şeker hastalıklarında oldukça faydalı olduğunu belirten yazılar yazmıştık. ( Bknz: Kuşburnu Çayı Faydaları Hakkında Bilgi  – Bknz: Romatizmal Hastalıklara iyi Gelen Besinler  )

Bu yazımızda ise kuşburnu marmelatı tarifini vereceğiz.  Kuşburnu marmelatı’nı eğer şekersiz yapma imkanınız varsa mutlaka şekersiz yapın. Bu haliyle şeker hastaları için mükemmel  bir besin takviyesi olacaktır. Şekersiz yapılan kuşburnu marmelatı çok faydalı bir besindir ancak tek kusuru çabuk bozuluyor olmasıdır. Sizlere tavsiyemiz şeker koyacaksanız bunu deneyerek en aza indirgemenizdir.

Kuşburnu Marmelatı Tarifi için Malzemeler: 

Kuşburnu
Toz şeker
Su

Evde kuşburnu marmelatı yapımı:

Kuşburnunun uç kısımları bıçak yardımı ile kesilip temizlenir. Daha sonra yıkanır ve bir düdüklü tencere içerisine alınır, tencere içerisine kuşburnuların üzerini bir parmak geçecek seviyede temiz-klorsuz su eklenir. Bu şekilde 1 saat kadar pişirilmelidir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra püre haline getirilir. Püre haline gelen kuşburnu önce bir makarna süzgeci tarzı bir süzgeçten daha sonra daha ince bir süzgeçten geçirilir. En son aşamada ise un süzgeci tarzı bir süzgeçten geçirilebilir.

En son aşamada süzülen kuşburnu geniş bir tencereye alınır 2-3  saat kadar kısık ateşte karıştırılarak kaynatılır. Koyulaşmaya başlayınca şeker ilavesi yapılır. Şeker ilavesi ile birlikte 15-20 dakika kadar kaynatılır. Kuşburnu Marmelatı artık hazır. Not: Pişirme süresi su miktarına göre değişebilir. İstediğiniz kıvamı alınca 2 yada 3 saat kaynatmanıza gerek yoktur. Kıvam oluşunca şeker ekleyip 15-20 dakika daha kaynatmanız yeterlidir.

Şeker ölçüsü tamamen tercihe ve kıvama göre değişebilir. Bizim tavsiyemiz en aza indirgemeniz. Çünkü kuşburnu marmelatı şekersiz hali ile de tatlı bir marmetlattır.

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Kızılcık Marmelatı ve Şerbeti Tarifi

3 YORUMLAR

  1. Sizin tarifinizi denedim2saat kaynatım pekmez rengi aldi 3saat demisşniz üc saat daha kaynatsam katran olcaktı galiba okadar emegim ziyan oldu pişman oldum sizin tarifi denedime başka arkadaşlarda benim gibi zorda kalmasın diyede yorum yapıyorum

    • Karışık olanı alacağınıza tamamen doğal olanları satılıyor onları alın ali bey amaç katkısız saf olanı tüketmek biz ev yapımı kuşburnu marmelatını 30tl kilosunu alıyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here