Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

4

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Tarife geçmeden önce mümkünse kuşburnu marmelatı şekersiz yapılmalıdır. Bu şekilde şeker hastalığı sorunu bulunanlar için harika bir lezzet ortaya çıkacaktır. Şekersiz marmelat bu hali ile oldukça lezzetli olacaktır.  Şekersiz kuşburnu marmelatı çok faydalı bir besindir ancak tek kusuru çabuk bozuluyor olmasıdır. Sizlere tavsiyemiz şeker koyacaksanız şeker miktarını oldukça az tutmanızdır. Şekersiz marmelatın tarifi de aşağıdaki tarif ile aynıdır.

Kuşburnu Marmelatı Tarifi için Malzemeler: 

Kuşburnu
Toz şeker (İsteğe göre)
Su

Evde kuşburnu marmelatı yapılışı

Kuşburnunun uç kısımları bıçak yardımı ile kesilip temizlenir. Daha sonra yıkanır ve bir düdüklü tencere içerisine alınır, tencere içerisine kuşburnuların üzerini bir parmak geçecek seviyede temiz-klorsuz su eklenir. Bu şekilde 1 saat kadar pişirilmelidir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra püre haline getirilir. Püre haline gelen kuşburnu önce bir makarna süzgeci tarzı bir süzgeçten daha sonra daha ince bir süzgeçten geçirilir. En son aşamada ise daha iyi sonuç almak için daha ince telli bir süzgeç veya un süzgeci tarzı bir süzgeçten geçirilebilir. Son süzgeçten geçen püre marmelat için kullanılacaktır.

Elde kalan püre geniş bir tencereye alınır 2-3  saat kadar kısık ateşte karıştırılarak kaynatılır. Koyulaşmaya başlayınca şeker ilavesi yapılır. Şeker ilavesi yapıldıktan sonra 15-20 dakika kadar kaynatılır. İşlem bittikten sonra 5 dakika dinlendirilir ve ardından sıcak sıcak kavanozlara doldurulur. Kavanozların ağzı sıkıca kapatılır ve ters çevrilerek soğutulur. Ardından buzdolabına kaldırılır.

Not: Pişirme süresi su miktarına göre değişebilir. İstediğiniz kıvamı alınca 2 yada 3 saat kaynatmanıza gerek yoktur. Kıvam oluşunca şeker ekleyip 15-20 dakika daha kaynatmanız yeterlidir.

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Kızılcık Marmelatı ve Şerbeti Tarifi

4 YORUMLAR

  1. Sizin tarifinizi denedim2saat kaynatım pekmez rengi aldi 3saat demisşniz üc saat daha kaynatsam katran olcaktı galiba okadar emegim ziyan oldu pişman oldum sizin tarifi denedime başka arkadaşlarda benim gibi zorda kalmasın diyede yorum yapıyorum

    • Karışık olanı alacağınıza tamamen doğal olanları satılıyor onları alın ali bey amaç katkısız saf olanı tüketmek biz ev yapımı kuşburnu marmelatını 30tl kilosunu alıyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here