Kuşkonmaz Nasıl Tüketilir- Tilkişen-Kedirgen-Ayrelli

5

Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

Birbirinden farklı türlere verilen bir isim olan kuşkonmaz bitkisi, Asparagaceae familyasından olup, dünyanın ılıman bölgelerinde yetişmektedir. Türkiye’de kısıtlı alanlarda doğal olarak yetişme imkanı bulmuş çeşitleri vardır, İç Anadolu Bölgemizde ise İran kuşkonmazı adı verilen bir tür bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Anadolu’nun bazı sulak bölgelerinde doğal ortamda yetiştiği bilinir. Muş ilinde yetişmekte ve halk tarafından tüketilmektedir.

Yabani kuşkonmaz ise  özellikle Ege Bölgemizde görülmektedir. Yöresel adları, Kedirgen, Keme Dikeni, Dilfilcan, Tilki Kuyruğu, Tilkişen, Ayrelli ( Kıbrıs yöresi ), Sarmaşık gibi isimler verilir. Ancak sarmaşık adı verilen tür biraz daha acımsı tada sahiptir ama tadının oldukça leziz olduğu söylenir. Sarmaşık olan türüne acı ot, acı filiz, avronet de denmektedir. İngilizce’de asparagus olarak bilinir.

Kuşkonmaz bitkisi dünyada lezzet olarak en lezzetli ve fiyat olarak en pahalı sebzelerden birisidir.

Dünyada en çok; Fransa, İtalya, Abd ve Çin gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılır. Türkiye’de ise üretimi yıldan yıla artmakta olup, Trakya bölgesinde özellikle Silivri’de halen kuşkonmaz bağları bulunur. Yeşil, Mor ve Beyaz renkli kuşkonmaz tipleri bulunur.

tilkişen otu, tilki kuyruğu, yabani kuşkonmaz
Tilkişen Otu ( Keme dikeni ) olarak bilinen Yabani bir Kuşkonmaz türü

Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

Pişirme yöntemi genelde şöyledir. El ile yabani kuşkonmazların üzerindeki sert odunsu kısımlar alınır ve yumuşak kısım kalır. Yumuşak kısımlar yıkanıp, el ile ( bıçak tavsiye edilmez ) küçük parçalara ayrılır, isteğe göre pırasa, çiriş otu veya soğan ile bol zeytinyağında kavrulur ve pişince üzerine yumurta kırılır. Karabiber, pul biber ekilerek servis yapılabilir.

Girit Bölgesine ait Kuşkonmaz KavurmasıTarifi. ( Sarmaşık Kavurması )

Malzemeler :

2 Demet Kuşkonmaz ( 8- 10 sap ). Not: Asıl olarak sarmaşık yada acı ot denen yabani kuşkonmazdan yapılır.
1 adet küçük boy kuru soğan
1 çorba kaşığı sirke
1 silme tatlı kaşığı un

Yapılışı: Soğan veya pırasalar yağda kavrulur ve üzerine kuşkonmazlar eklenir. Kuşkonmaz eklendikten sonra 5 dakika daha kavrulurlar. Karışım seviyesini geçmeyecek kadar su eklenir ve bir süre pişirilir ancak bu süre kısa olmalıdır ve kuşkonmazlar çok yumuşamamalıdır. Daha sonra ise un, biraz tuz ve sirke birlikte karıştırılıp, pişirilen yemeğin üzerine eklenir ve son olarak 5 dakika daha pişirilirler. ( Arzu edilirse üzerine yumurta da kırılabilir. )

Püf noktası: Kuşkonmazı ekledikten sonra fazla karıştırılırsa biraz tadı acı olur bu yüzden acı olmaması için fazla karıştırılmaması önerilir.

Kuşkonmaz Taratoru Tarifi

Kuşkonmazların dip kısmı kesilir ve güzelce yıkanır. Blenderdan geçirilir içerisine çekilmiş ceviz ve 2 diş dövülmüş sarımsak eklenir.Hepsi bu kadar, dilenirse lor peyniri ile karıştırılıp servis edilir.

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

1-) Kuşkonmazların her tarafının daha iyi pişmesi için kalın olan alt orta kısımla aynı kalınlığa gelene kadar biraz budanabilir.

2-) Kuşkonmazlar çok çabuk pişmektedirler bu yüzden pişirme süreleri az olmalıdır.

3-) Kuşkonmaz çiğ olarak da tüketilebilir. Salatalara eklenebilir veya tuzlanıp baharat ve sarımsakla güzel salatalar yapılabilir.

4-) Peynirle çok güzel gider. 5 dakika fırınlanan kuşkonmazlar üzerine peynir rendelenir ve 3-5 dakika yine fırınlanıp üzerine limon sıkılarak çok güzel bir lezzet elde edilir.

Fırında peynirli kuşkonmaz

fırında peynirli kuşkonmaz

5-) Kuşkonmaz ile ilgili tariflerin hemen hepsinin temel özelliği az pişmesi olduğundan diğer az pişen sebzelerle yapılan tüm yemekler, çorbalar, mezeler kuşkonmazla yapılabilir.

Kuşkonmazın Faydaları ve Kuşkonmazın Kalorisi

Yaklaşık 200 gram kuşkonmaz, sadece 44 kaloridir ve diyet yapanlar için bulunmaz bir lezzettir. Çünkü 200 gram kuşkonmazın 150 gramından fazlası su içermektedir.

Kuşkonmaz, alkali gıdaların başında gelmektedir. Bunun anlamı ise vücudun asidik miktarını düşürerek pek çok hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır. Kanı temizlemekte, bağırsak florasını iyileştirmekte, kalp sağlığına katkı sunmaktadır. Artrit ve romatizma gibi hastalıkların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Kuşkonmaz suyu.

kuşkonmaz suyu

Sağlıcakla Kalınız…

5 YORUMLAR

  1. AZ SUDA HAŞLAYIP.TEREYAĞI İLAVE EDİP YENİLEBİLİNİR,.AYRICA COK GÜZEL ÇORBASI OLUR.UNU KAVURUN.KUŞKONMAZIN SUYUNU İLAVE EDİN.TEREYAĞ İLAVA EDİN.AYRICA KUŞKONMAZ IDRAR YOLLARI İÇİN ÇOK SAĞLIKLI OLDUĞU SÖYLENİR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here