Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? 2 Çeşit Tarif

4

Evde Organik Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Beyaz ve Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi 

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Not: Turşu tarifine geçmeden önce pazarlardan aldığımız lahanaların en üst yapraklarını hem yemeklerde hem de turşu yapımında kullanmamalıyız. En üst yapraklar hem ilaç kalıntılarının hem de çevresel kirlerin en yoğun olduğu katmanlar. En üstte bulunan bir iki katmanı atmakta fayda var.

Malzemeler: 

5 litrelik turşu kabı için:

3 kilo beyaz organik lahana ( Türkiye’de yetişen lahanaların büyük bölümü organik standartlara uygundur )
3 yemek kaşığı kaya tuzu ( İşlenmemiş, İyotsuz )
4-5 diş sarımsak,
Su,
Acı biber (isteğe göre)

Bir miktar Biberiye atabilirsiniz. Turşu dayanıklılığını arttırması için

Lahanayı Ovmak İçin:

2 yemek kaşığı normal tuz.

Beyaz Lahana Turşusu Yapılışı

Lahanalar orta kalınlıkta doğranır ve üzerlerine normal tuz serpilerek lahanalar ovulur. Bu vaziyette 1 gece bekletilir.  Ardından içine sarımsaklar atılıp iyice karıştırılır ve 5 litrelik turşu kabına lahanalar doldurulur. Bir kap içinde kaya tuzu ve su karıştırılıp tuz eridikten sonra lahanaların üzerine, lahanaları örtecek kadar boca edilir, eksik kalırsa su ilavesi yapılır. Turşu kabının ağzı sıkıca kapatılır, hava almaması gerekmektedir. Kurulan turşu; güneş görmeyen serin ve karanlık bir yerde 3 hafta kadar bekletilir. 3 hafta sonra turşu tüketilmeye hazırdır.

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Malzemeler

2 tane orta boy kırmızı lahana
Tuz
Bir çay bardağı Elma Sirkesi
4/5 tane limon tuzu

Su

Kırmızı Lahana Turşusu Yapımı

Lahanalar yıkanır ve yaprakları ince ince doğranır. Üzerine tuz eklenip, diriliği geçinceye kadar ovulur. Yumuşayınca, kavanoza doldurulup üstüne limon tuzu eklenir, 1/1 oranında su ve sirke eklenir. Yani üzeri doldurmak için kullanılacak olan sıvının yarısı su yarısı sirke olacak. Buzdolabında 3-4 gün bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir.

Lahana Turşusu Faydaları 

Öncelikle Lahana turşusu tam bir vitamin deposu olup; fermente bir ürün olduğundan; içeriğinde bol miktarda prebiyotik bakteri bulunmaktadır, ayrıca lahana turşusu B 12 vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaktır denebilir. Bunun yanında; pek çok fitokimyasal, A, E, C ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Özellikle sindirim sorunları için mükemmel bir besindir. İçeriğinde bulunan laktik asit, sindirim sistemini koruyucu özellikleri vardır. İçeriğine konulan; sirke’de önemli bir vitamin kaynağı olup;limon katılması durumunda, limonun fermantasyonuyla P ( Rutin )  vitamini içeriği de zenginleşecektir. ( Bknz: Gençlik İksiri P  ( Rutin ) Vitamini )

Afiyet Olsun…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Limon Peyniri Tarifi

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

4 YORUMLAR

  1. Prebiyotik bakteri diye birsey yoktur.probiyotikler vardir,prebiyotikler probiyotiklerin gelisimini destekler.ornegin kefir probiyotik,yogurt ise prebiyotiktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here