Lakerda Nedir-Lakerda Nasıl Yapılır?

0

Lakerda Nedir? Lakerda Nasıl Yapılır?

Lakerda; balık salamurası çeşididir ve İspanyol kökenli bir yiyecektir. Yapım usulleri zamanla değişiklik göstermiştir. Lakerdanın hazırlanışı için dikkat edilecek en önemli husus balıkların düzgün temizlenmesi ve kullanılacak olan kapların hijyenik olmasıdır. Ayrıca en iyi lakerda torik balığından yapılmaktadır. Ancak palamut balığı ile de yapılır. Balığın gövde kısmından yapılmaktadır.

Lakerda Nasıl Yapılır? Lakerda Tarifi

Lakerda Tarifi için Malzemeler:

1 adet iri ve taze palamut
2 su bardağı kaya tuzu ( Balıkların kanını atmak için)
3 su bardağı kaya tuzu (Kavanoza eklenecek)
Bir tutam biberiye veya 3-4 adet defne yaprağı
1 yemek kaşığı karabiber

Balık alınırken balıkçıya lakerda yapacağı söylenirse ona göre balık dilimlenebilir. Kendimiz yapacaksak; lakerda balığın gövde kısmından yapıldığı için baş ve kuyruk, yüzgeç vs gibi kısımlar kesilip atılır.Balığın baş kısmı üst yüzgeç hizasından kesilir, kuyruk kısmı ise kuyruğun balık ile bitiştiği noktadan 3-4 cm daha içeriden kesilmelidir. Gövde derisinin yüzülmesine gerek yoktur. Balığın omurgasında bulunan ilik kısmı bir iğne yardımı ile çıkarılmalıdır. Ayrıca; balıkların iç kısmında bulunan koyu kahverengi parça bir bıçak ile kesilerek alınmalıdır.

Aşağıdaki dilimlerin orta bölümünde yer alan ilikler çöp yardımı ile mutlaka çıkarılmalıdır. Ayrıca ön kısımdaki açıklıkta bulunan yerler iyice temizlenmelidir.

Hazırlanan balık dilimleri tuzlu su içerisine alınır. Yarım su bardağı tuz içerisine iki su bardağı ve su eklenerek tuzun erimesi sağlanır. Ardından balıklar bu suyun içerisine konur. Her saat başı su değiştirilir ve bu işleme 3-4 saat devam edilir. Buradaki maksat gövde etini saf halde elde etmektir.

4 saat sonra balıklar çıkarılır ve iyice kurulanır. Ardından kağıt havlu üzerine serilir, ara ara havlular değiştirilirse daha iyi olur. Buradaki maksat havlunun balıkta bulunan suyu iyice çekmesidir. Balıkta ne kadar az tuz kalırsa o kadar lezzetli ve dayanıklı salamura elde edilir.

Bu işlemlerden sonra balık dilimlerinin kavanoza koyulma sürecine gelinir. Kuru ve temiz bir cam kavanoz alınır, kavanozun altına yarım santim kadar kaya tuzu serpilir. Balıkların beyaz kısımları tuza değecek şekilde balıklar yerleştirilir ve üstlerine biberiye veya defna yaprakları ile tane karariberler eklenir. Kalan tuz ise kavanozun geri kalanına eklenir. En üste ise bir taş veya ağırlık konur. Kavanozun üzerine bir ağırlık koyma işlemi mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra; kavanozun ağzı temiz bir bez ile kapatılır. Güneş görmeyen serin bir yerde kavanoz 20 gün boyunca bekletilir. 20 gün sonra; balıklar dikkatlice çıkartılır ve derileri soyulur. Ardından dilimlenir. Dilimlenen parçaları tüketmek için tuzu uzaklaştırmak gerekir. Bunun için dilimler soğuk su içerisinde bekletilerek her iki üç saatte bir suyu değiştirilecek şekilde 8-10 saat devam edilir. Bekletme işlemi buzdolabında yapılmalıdır. Damak tadına uygun hale gelmişse balıklar sudan çıkartılır ve zeytinyağı dolu bir kap içerisine alınır. Ağzı sıkıca kapatılarak buzdolabında saklanır. Bu şekilde buzdolabında 1 hafta kadar saklanabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Ançuez Nasıl Yapılır

Afiyet Olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here