Lavaş Ekmekten veya Yufkadan Cips Nasıl Yapılır?

0

Evde Lavaş Cips Yapılışı Nasıldır?

Lavaş cips, yufka cipsi olarak da bilinen; bildiğimiz lavaşların veya yufkanın normal cipslere benzer şekilde kesilip fırınlanmasından sonra elde edilen yiyecektir. Oldukça pratik, lezzetli ve yağ oranı hazır cipslere göre düşüktür.

Yufka veya Lavaştan Evde Cips Yapımı için Malzemeler

4 tane lavaş ekmek veya cips kalınlığında yufka
Yarım tatlı kaşığı toz biber
1 tatlı kaşığı kekik
1 çay kaşığı yeditürlü baharatı (Kimyon veya diğer baharatlardan biri de olabilir.)
Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
1 fiske tuz

Lavaş Cipsi Yapılışı ( Yufka Cipsi Yapılışı)

Lavaşlar  veya yufkalar cips boyutunda üçgen veya dairesel olarak kesilir. Diğer malzemeler ise bir kapta iyice karıştırılarak cips sosu elde edilir. Elde edilen cips sosu kesilmiş lavaşların üzerine dökülür ve iyice karıştırılır. Daha sonra bir fırın tepsisine yağlı bir kağıt serilir ve iyice soslanmış lavaşlar dizilir. 200 dereceye kadar ısıtılmış fırında 8-9 dakika kadar pişirilir. Aynı işlem 180 derece kadar ısıtılmış fırında 10-12 dakika arasında da yapılabilir. Lavaşların üzeri kızarıncaya kadar pişirildikten sonra çıkartılır ve soğuyana kadar dinlendirilir. Hepsi bu kadar….

Not: Dilenirse yapım aşamasında malzemeler içerisine bir miktar peynir ekleyerek peynirli lavaş cipsi yapılabilir. Taze kaşar, eski kaşar, parmesan veya mozeralla türünden eriyebilen peynirler karışıma rendelenerek pişirilebilir veya en son aşamada yani cipsler fırından çıktıktan hemen sonra rendelenmiş peynirler cipslerin üzerine dökülür ve 1-2 dakika daha fırında bekletilebilir. Aynı şekilde salçalı lavaş cipsi yapılmak isteniyorsa yukarıdaki karışıma az oranda salça eklenir ve cips sosu bu salça ile hazırlanabilir. En son elde edilen salçalı sos cipslerin üzerine dökülür ve cipsler fırınlanır.

Yufka Cipsi Nasıl Tüketilir?

Naneli yoğurt ile çok iyi gitmektedir. Yemeklerin yanında ekmek yerine tüketilebilir. Normal cipslere alternatif olarak normal cipslerle yapılacak her aktivitenin yerini alabilir. Ayrıca; çocukları hazır cipslerden uzak tutmak için çok iyi bir alternatiftir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here