Lif Kabağı Nasıl Kullanılır?

0

Lif Kabağı Nasıl Yetiştirilir? Lif Kabağı Nasıl Kullanılır?

Lif kabağı; bilimsel adı Luffa cylindrica (L.) olan ve kabakgiller ailesine mensup türün olgun meyvesidir. İngilizce’de Loofah olarak bilinir. Çiçekleri koyu sarı olan bu bitki tek yıllık olup, yayılmacı ve güçlü bir bitkidir. Anavatanı Ortadoğu bölgesi olan lif kabağı ülkemizin güney bölgelerinde bolca yetişebilir. Hatay ilimizde Asi nehri boyunca kabak lifleri yetiştirilmektedir. Olgunlaşmış meyvelerinden elde edilen lif; banyo lifi veya bulaşık süngeri gibi kullanılabilir. Sert süngerimsi yapıda olduğundan banyo lifi olarak daha çok kese gibi ,bulaşık süngeri olarak daha çok bulaşık teli gibi etki gösterir.

Lif Kabağı Nasıl Yetiştirilir?

Lif kabağı, suyu çok sever. Ayrıca besin içeriği yüksek topraklarda daha gür yetişir. Bu nedenle ekimi yapılmadan bir hafta önceden toprak hayvan gübresi ile zenginleştirilebilir. Toplamda lif kabağından lif  elde etmek için geçen süre yaklaşık 5 aydır. Ekim zamanı buna göre hesaplanır ve don tehlikesinin bitmesinin ardından ekimi yapılır. Bol su ve güneş ister. Tohumları ekmeden önce 24 saat suda bekletmek gerekir. Ardından tohumlar toprağa ekilir ve her tohum arasında 30-40  cm kadar aralık olmasına dikkat edilir. Yaklaşık 4 hafta içinde çimlenme görülür. Boyları 1.5 metre olmadan etraflarında çıkan tomurcuklar budanırsa daha hızlı bir büyüme sergiler. 1,5 metreden sonra tırmanacak bir alan varsa o alana doğru hızla büyür. Yaz sonuna doğru kabaklar olgunlaşır ve bu aşamada sebze olarak tüketilebilir. Ancak lif elde etmek isteniyorsa kabaklar iyice kuruyana kadar beklenir. Parmak ile bastırıldığında üst kısmı kuru bir dal gibi çatırtıyorsa lifler artık çıkarılmaya hazırdır. Ayrıca lifler toplanırken elde edilen tohumlar ertesi sene için saklanmalıdır. Elde edilen lifler çekirdeklerinden ayıklandıktan sonra  güneşte kurutulur.

Lif Kabağı Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş lifler kullanım aşamasında sıcak su içerisine konarak yumuşatılması sağlanır. Fabrikalarda lif kabaklarına farklı işlemler uygulanarak piyasada satılabilir. Eğer banyo lifi yada bulaşık süngeri olarak kullanılıyorsa her kullanımdan sonra iyice durulanarak kuru bir yerde bekletilmelidir.

Lif Kabağı Kullanmanın Faydaları

Lif kabağından yapılan banyo lifi kullanmanın gözenekleri daha iyi açtığı ve siyah noktalara iyi geldiği söylenmektedir. İçeriğinde zararlı kimyasal olmadığından  insan cildi ile uyumlu bir yapısından söz edilebilir. Ancak kullanırken fazla sert kullanılmaması cildin tahriş olmaması açısından önemli. Ayrıca kuru bir yerde saklanması tavsiye edilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here