Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

5

Limon Kabuğu ve Limon Kabuğunun Faydaları

Limon kabuğu hakkında bilgi vermeden önce; limon kabuklarını iyice yıkadıktan sonra kurutmanın veya taze iken tüketmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. İlaç artıklarının veya çeşitli mantar ve mikroplardan arındırmak adına sıcak veya ılık su ile yıkamak faydalı olacaktır. Hatta yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletip tekrar yıkamak da fayda sağlamaktadır.

Limon kabuğunda ve limonda bolca limonen adından bir madde bulunur. Limonen Formülü C10 H16 olan metil-4 izopropenil-1 sikloheksen maddesidir ve turunçgillere kendilerine has kokuyu verir. Bu maddenin sağlık açısından bir takım etkileri olduğu gibi kozmetik ve parfümeri sektöründe çeşitli kullanımları vardır. Ayrıca C vitamini açısından zengin olan limon kabuğunun faydaları şöyle sıralanabilir:

Limon kabuğunun kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca potasyum açısından zengin olduğundan, potasyum eksikliği, tansiyon yüksekliği gibi problemlerde kullanılabilir. Ayrca enfeksiyon önleyici özelliği bulunur. İltihap ve sivilce gibi problemlere iyi gelmektedir.

Limon Kabuğunda Bulunan P1 Vitamini

Limon kabuklarının belki de en önemli özelliği Rutin ( P1) vitamini açısından oldukça zengin olmasıdır. Hiç bir besin maddesinde turunçgil meyvelerinin kabuklarında bulunan P1 vitamini aynı oranda bulunmaz. P1 vitamini dolaşım sistemi için çok önemlidir. Eklem ve cilt dokusunu dolduran kalojeni koruyarak genç görümüne ve eklem sağlığını korumaya, C vitaminini absorbe etmeye büyük katkı sağlar. Cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar ayrıca tırnakları güçlendirir.  Bazı bilim adamları tarafından Rutin vitamini gençlik iksiri olarak ele alınmıştır. Daha fazlası için bkz: Rutin ( P1) Vitamini Gençlik İksi mi?

Limon kabuğu içinde bulunan antioksidanlar, ayrıca kan damarlarını temizler ve serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Bu nedenle; kanser önleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle cilt ve kolon kanserine karşı etki göstermektedir. Ayrıca; zengin antioksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Limon kabuğunun faydaları arasında; idrar söktürücü, şişkinlik ve gaz giderici etkileri sayılabilir.

Limon kabuğu içinde bulunan P1 vitamini, C vitamini ve kalsiyumun birlikte gösterdiği etki kemik sağlığı için oldukça etkildir. Öyleki; romatizma, ostreoartrit, kemik erimesi, eklem iltihaplanması gibi sorunlara etki etmektedir.

Limon kabuğu antibakteriyel ve lifli yapısından dolayı bağırsak sorunlarına karşı da etki eder. Bağırsakta bulunan artık maddelerin dışarı atımını kolaylaştırır ve zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. İçerisinde bulunan fosfor ve bazı asitler sayesinde ağız sağlığı içinde önemlidir. C vitamini eksikliğine bağlı diş eti kanamasına da fayda sağlayabilir.

Limon kabukları, 10-15 dakika kaynamış suda bekletilerek demlenerek çay yapılarak tüketilebilir. Fazla tüketimi böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Makul ölçülerde oldukça güvenlidir.

Limon kabukları bunların dışında başka amaçlar içinde kullanılabilir. Limon kabuklarını iyice temizledikten sonra kurutup toz haline getirip pasta, kek, yemek ve salatalar için kullanabilirsiniz. Ayrıca limon kabuklarında reçel ve marmelat da yapılabilmektedir.

Limon, portakal, mandalina ve greyfurt gibi narenciye kabuklarından temizlik amaçlı sirke yapmak mümkündür. Bknz: Portakal ve Limon Kabuğu Sirkesi 

Bunların dışında gerek limon kabukları gerekse diğer narenciye kabuklarından oda parfümü yada kokular yapmak mümkündür.

Uyarı: Aşırı tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle uygun miktarlarda aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

5 YORUMLAR

  1. Sitenizi yaklaşık 1 saat kadar inceledim, gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum. Fakat limon kabuğu konusunda özellikle cilt ve kolon kanserine iyi geldiği söylenmekte ama ben bu düşünceye katılmıyorum. Sebebi ise rahmetli babam kolon kanserinden rahmetli annem ise cilt kanserinden yok denecek kadar az olan tedavi süreçleriyle vefat ettiler. Bizim evde asla limon eksik olmayacağı gibi çayın yanında limon yoksa, tartışma var demektir. Bizim tükettiğimiz limonun, suyunun ve kabuğunun haddi var hesabı yoktur. Limonun sağlık açısından faydaları vardır ama biz pek göremedik.

    • :(( :(( :(( ben de surekli zencefil ve limon kullanıyorum grip olduguma inanamıyorum..Bagışıklık sistemim güçlü olmalıydı. .Galiba abartildığı kadat da etkili değil hiç bir şey. .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here