Limonlu Su ile Zayıflama Mümkün Mü?

1

Limonlu Su Zayıflatır mı? Limonlu Suyun Faydaları Neler?

Beslenme sistemimizde önemli bir yere sahip olan limon hakkında sitemizde pek çok yazı yazdık. Hem kabukları hemde içindeki ekşi meyvesi insan sağlığı için çok faydalı olan limon, ulaşılması kolay bir meyve olmasından dolayı da önemli bir besindir.

Limon Suyun Faydaları

Daha önceki yazılarımızda; P1 vitamini açısından limon kabuklarının oldukça zengin olduğunu belirtmiştik. Vücutta kalojen üretimini artırarak yaşlanma etkilerini geciktiren P1 vitamini limon kabuklarında bol miktarda bulunmaktadır. ( Bknz: Rutin ( P1 ) vitamini Gençlik İksiri mi? )

İçerisinde bulunan C vitamini ve diğer bileşimler nedeni ile iyi bir antioksidan olan Limon, vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Limonlu suyun faydaları bunlarla sınırlı değil, bilindiği gibi Limon; tansiyon düşürücü özelliği nedeni ile yüksek tansiyon sorunu olanların bolca tükettiği meyveler arasındadır. Aynı zamanda sabahları içilen limonlu su, insanları daha zinde yapmaktadır. Ayrıca; limon ve limon kabukları içerisinde bulunan P1 ve limonien gibi bileşimlerde cilt güzelliği, tırnak sağlığı için faydalı özellikteki maddelerdir.

Limonlu Su içmek Zayıflatır mı? Limonlu Su ile Alkali Su Yapmak

Geleneksel kullanımda ise ılık limonlu su sabahları aç karnına içilerek, mide asitliğini düzenleyerek tokluk hissi yaratmaktadır. bu limon suyunun zayıflamaya yardımcı olmakta ki ilk etkisidir.Limonlu suyun kendisi asidik karakterde olmasına rağmen vücuda girdiğinde alkali özellik kazandığından, alkali su elde etmenin en kolay yolu; limonlu su yapmaktır. Bilindiği gibi beslenme kültüründen kaynaklanan; bağırsak florası ve diğer sindirim ortamlarında meydana gelen ph düşmesi nedeni ile insanlar daha kolay kilo almakta, organ yağlanması başta olmak üzere pek çok sağlık problemlerine neden olmaktadır.  Ph seviyesi düştükçe asidik hale gelen sindirim ortamında; faydalı bakteriler ölmekte, bu bakterilerin yerini zararlı mantarlar almaktadır. Uzun vadede asidik bir bünyede; kanser dahil olmak üzere pek çok hastalık baş gösterebilmektedir. ( Özellikle Hamur işi, tatlılar, şekerli içecekler, işlenmiş et ürünleri vücut asitliğini arttıran besinlerdir. Bu besinlerden mutlaka uzak durmak en iyisidir. )

Limonlu Su Nasıl Kullanılır?

Diğer sağlık şartlarını da uygulamak koşulu ile limonlu su içmek sindirim ortamının Ph seviyesini kısmen yükselterek vücudu daha alkali hale getirebilmektedir.

Gün içerisinde, ara ara özellikle yemeklerden önce içilecek bir bardak ılık limonlu su yeterince etki gösterecektir. Her bir bardak su için bir çeyrek limon yeterli olacaktır. Elde edilen bu su aynı zamanda alkali su’dur.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

  1. Limon ile su karismini sabah ac karnina icmek sartmi oen yemeginden once icmek yada aksam yatmadan once icsek olmaz mi ? Beni bikgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here