Lizin Aminoasidinin Hayati Önemi

0
45

Lizin Aminoasidi Nedir?

Lizin (Lysine, lisin) adı verilen ve temel amino asitlerden olan bu yapıtaşı vücutta hayati derecede önem taşıyan proteinlerin sentezlenmesinde görev almaktadır. Büyüme, doku ona­rımi ve antikor ile çeşitli hormon ve enzimlerin üretimi için gereklidir. Bu amino asit, sekiz temel amino asitten bir tanesidir. Lisin, vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereken aminoasitler arasındadır. Yetişkin bireylerin günlük 1-1,5 gram lisin ihtiyacı bulunur.

Lizinin Faydaları

  • Uçuğa neden olan Herpes simplex enfeksiyonunun (ateş ve soğuk algınlığı uçukları) önlenmesinde ve iyileşmesinde görev almaktadır.
  • Kalsiyum emilimine yardım eder.
  • Enerji üretimi için gerekli yağ asitlerini tam olarak kullanır.
  • Daha iyi bir konsantrasyonu destekler.
  • Doğurganlıkla ilgili bazı sorunları iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Osteoporozun önlenmesine ve tedavisine yardım eder.
  • Vücudun kas dokularının gelişmesinde etkilidir. Ayrıca cildin dokusunu bir arada tutan aynı şekilde eklem dokularını bir arada tutan kolajen üretimini dede destekler.
  • Antikor üretimi ve protein sentezlerinde görev alır.

Lizin Hangi Besinlerde Bulunur?

Lisin;  balık, süt ve süt ürünleri, et, tavuk eti,  peynir, lima fasulyesi, soya fasulyesi ve soya ürünleri, maya, yumurta, deniz marulu, nohut, ceviz, bezelye  gibi protein yönünden zengin yiyeceklerde bulunur. Ancak bitkisel besinlerde bulunan miktar hayvansal besinlerde bulunan miktardan daha azdır.

Lizin Eksikliği Nedir?

Lizin eksikliği daha çok vejetaryen bireylerde görülür. Belirtileri; dikkat eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, bulantı, anemi şeklinde olabilir. Saç dökülmesi, büyüme çağındaki bireylerde büyüme yavaşlığı gibi etkilere neden olabilir. Ancak bu belirtiler, başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Yaşlı bireylere, genç olanlara oranla daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here