Lizin Aminoasidi Nedir? Lizin Hangi Besinlerde Bulunur?

0

Lizin Aminoasidi Nedir? Lizinin Faydaları Nelerdir?

Lizin (Lysine, lisin) adı verilen ve temel amino asitlerden olan bu yapıtaşı vücutta hayati derecede önem taşıyan proteinlerin sentezlenmesinde görev almaktadır. Büyüme, doku ona­rımı ve antikor ile çeşitli hormon ve enzimlerin üretimi için gereklidir. Bu amino asit, sekiz temel amino asitten bir tanesidir. Lizin, vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereken aminoasitler arasındadır.

Günlük Lizin İhtiyacı Ne Kadardır?

Yetişkin bireylerin günlük 1.5-2.1 gram arası lisin ihtiyacı bulunur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre bu miktar; yetiştin bir birey için günlük her bir kg vücut ağırlığı için 30 mg’dır. Yani 60 kg’lık bir yetişkinin günlük lizin ihtiyacı 60kg*30mg/kg=1.8 gram yapmaktadır.

Lizinin Faydaları

  • Uçuğa neden olan Herpes simplex enfeksiyonunun (ateş ve soğuk algınlığı uçukları) önlenmesinde ve iyileşmesinde görev almaktadır.
  • Kalsiyum emilimine yardım eder.
  • Enerji üretimi için gerekli yağ asitlerini tam olarak kullanır.
  • Daha iyi bir konsantrasyonu destekler.
  • Doğurganlıkla ilgili bazı sorunları iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Osteoporozun önlenmesine ve tedavisine yardım eder.
  • Vücudun kas dokularının gelişmesinde etkilidir. Ayrıca cildin dokusunu bir arada tutan aynı şekilde eklem dokularını bir arada tutan kolajen üretimini dede destekler.
  • Antikor üretimi ve protein sentezlerinde görev alır.
  • Büyüme ve gelişme açısından önemli bir aminoasittir.
  • Ameliyat veya yaralanmalardan sonra vücudun kendini tamir etmesinde rol oynar. Bu durumlarda vücudun lisin ihtiyacı artabilir.

Lizin Hangi Besinlerde Bulunur?

Lizin içeren besinler;  balık, süt ve süt ürünleri, et, tavuk eti,  peynir, lima fasulyesi, soya fasulyesi ve soya ürünleri, maya, yumurta, deniz marulu, nohut, ceviz, bezelye, patates, olarak sayılabilir. Genel anlamda protein içeriği zengin besinlerin çoğunda bulunur. Ancak bitkisel besinlerde bulunan miktar hayvansal besinlerde bulunan miktardan daha azdır.

Lizin Eksikliği Nedir?

Lizin eksikliği daha çok vejetaryen bireylerde görülür. Belirtileri; dikkat eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, bulantı, anemi şeklinde olabilir. Saç dökülmesi, büyüme çağındaki bireylerde büyüme yavaşlığı gibi etkilere neden olabilir. Ancak bu belirtiler, başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Yaşlı bireylerde, genç olanlara oranla daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Biotin Vitamini Nedir?

Kolin İçeren Besinler Nelerdir?

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here