Lohusa Şekeri-Kızamık Şekeri Nedir? Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

1

Lohusa Şekeri ( Kızamık Şekeri) Nedir? Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Lohusa şekeri, kızılcık şekeri, kızamık şekeri yada lohusa şerbeti şekeri olarak da bilinen kırmızı renkli boya ile renklendirilmiş içerisinde doğal boya, tarçın, zencefil, pancar şekeri ve karanfil gibi baharatları olan bir şekerdir. Tarihi Osmanlı zamanına dayanan bu şekerden yapılan lohusa şerbeti, doğum sonrası doğum yapılan eve gelen misafirlere ikram edilirdi. Ayrıca doğum yapan ev tarafından yapılan şerbet komşulara ve akrabalara dağıtılırmış. Çocuk erkek olmuşsa, içinde lohusa şerbeti olan sürahiye mavi tülbent, kız olmuşsa kırmızı tülbent bağlanırmış. Ayrıca lohusa şerbetinin faydaları arasında, anne sütünü arttırması, anne sütüne güzel bir koku vermesi sayılmıştır.

Aynı zamanda mevlüt ve özel günlerde, Ramazan aylarında teravihlerden sonra bu şerbeti dağıtmak bir gelenekti. Yine eski zamanlarda görücü usulü gelen erkek evine, kız evi tarafından kızamık şekerinden yapılan kızamık şerbeti ikram edildiği bilinmektedir.

Kızamık şekeri olarak da bilinmesinin nedeni eski zamanlar bu şekerden yapılan şerbetin kızamık hastalarına iyi geldiği inancıdır. Burada kızamık hastalığına olan etkisi bu şerbetin içildikten sonra su isteğini arttırması ve içen kişinin suyu daha fazla tüketme isteği ile açıklanmaktadır.Bunun dışında zatürre hastalığına karşı da kullanıldığı bilinmektedir.

Kızamık  Şerbeti-Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Lohusa Şerbeti Tarifi İçin Malzemeler

1,5 Litre Su
400 gram doğal süzme bal veya 3 su bardağı toz şeker
3 adet çubuk tarçın
10 adet karanfil
2 adet taze veya kuru zencefil
150 gram lohusa şekeri

Lohusa Şerbeti Yapılışı

Şeker, kızamık şekeri ve su bir tencere içerisine konur. Tarçınlar ikiye bölünür ve zencefil ve karanfillerle birlikte bir tülbente sarılarak tencerenin içerisine konur. Ocağın altı yakılır ve kaynama başlayınca ocağın altı kısılarak 20 dakika kadar hafif ateşte kaynatılır. Altı kapatılarak soğuyana kadar bekletilir. Sıcak veya soğuk servis edilebilir. Sıcak servis edilecekse bir fincanın yarısına kadar kaynar su konur ve üzeri şerbet ile tamamlanır. Soğuk servis için de aynısı yapılır. Üzerine dövülmüş ceviz dökülerek servis edileceği gibi kuruyemişler şerbetin yanında da ikram edilebilir.

Sağlıcakla Kalınız..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here