Lutefisk-(Lutfisk) Nedir? Lutefisk Nasıl Yapılır?

0

Lutefisk Nedir?

Lutefisk; İskandinav mutfağına özgü bir işlenmiş balık ürünüdür. Lutfisk olarak da bilinir. Kabaca moringa gibi balıklardan kesilen filetoların kostik (sodyum hidroksit) çözeltisi içinde bekletilmesi ile elde edilir. Lutefiskin tadı farklıdır ve bazı insanlara göre dünyanın en kötü yemeklerinden birisidir. Hatta bazı özel yayınlarda lutfisk yeme hakkında videolar çekilmektedir ve deneyenler bu yemeği tüketmenin cesaret istediğini belirtiler.

Lutefisk Hangi Balıklardan Yapılır? 

Lutefisk; ling (gelincik balığı), morina ve burbot balıklarından yapılabilir. İlk aşamada balıklar 5-6 gün soğuk su içinde bekletilir. Her gün bu su değiştirilir. Balıklar daha sonra iki gün boyunca su ve yağ karışımı içinde bekletilir. Bu aşamada balıklar şişer ve jole kıvamına yakın bir kıvama gelir. Bu işlemden sonra kostik (sodyum hidroksit, NaOH) içerisinde bekletilir. Bu işlemlerden sonra pişirilmeye hazır hale getirilir. Finlandiya’da geleneksel olarak üretilen lutfisk; huş ağacı ile muamele edilir.

Lutefisk Nasıl Yenir? Lutefisk Nasıl Ortaya Çıktı?

İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde noel geleneğinin bir parçasıdır. Genel olarak haşlanmış patates, bezelye püresi, eritilmiş tereyağı ile servis edilir. Karabiber, hardal gibi baharatlar da eklenebilir. Bazı yerlerde de bira yanında meze olarak tüketildiği olur.

Lutfisk‘in ortaya çıkışı ile ilgili değişik rivayetler vardır. Bir efsaneye göre Viking balıkçıları, uzun huş ağacı raflarında kurumalarını sağlamak için morina balıklarını asarlar. Bazı komşu Vikingler saldırıya geçtiğinde, balık raflarını yakarlar, ancak Kuzey Denizi’nden bir yağmur fırtınası patlar ve ateşi söndürür. Yanmaktan son anda kurtulan balıklar orada bir süre bekler. Vikingler balığın tadına bakarlar ve böylece lutefisk doğmuş olur.

Ancak muhtemelen tuz yatakları açısından fakir olan İskandinav bölgesinde çok önemli protein kaynağı olan balıkların saklanması için geliştirilmesi zorunlu bir yöntem sonucu da ortaya çıkmış olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here