Macadamia Fındığı’nın Özellikleri Nelerdir?

0

Macadamia Fındığı Nedir? Makademya Fındığının Özellikleri Nelerdir?

Macadamia Fındığı anatavanı Avustralya kıtası olan Proteacea familyasına ait bir bitkidir. Kraliçe fındığı, queensland nut, maroochi nut, bush nut,bauple nut gibi isimleri vardır. Türkçe’de makademya fındığı olarak bilinir. Bitkinin 4 türü bulunsa da yenilebilir iki türü bulunur. Macadamia integrifolia ve Macadamia tetraphylla yenebilir türleridir. Meyveleri; normal fındıktan yaklaşık 2 kat daha büyüktür. Bazı türlerinin insanlar için zehirli olduğu bilinir. Avustralya dışında günümüzde İsrail, Hawaii, Yeni Zelanda, Kenya ve Bolivya gibi ülkelerde
yetiştirilmektedir. Sıcak iklimi seven bir ağaçtır. En ideal yetişme aralığı 17 derece ile 30 derece arasıdır. Deniz seviyesinde, nemli,yağışlı ve rüzgarsız alanları seven bir bitkidir.

Makademya Fındığının İçeriği Nelerdir? Makademya Fındığı Nerelerde Kullanılır?

Besin içeriği oldukça yüksek bir meyvedir. Yağ içeriği de o denli yüksektir. %70 oranında yağ içerir. Bu nedenle kozmetik sektörü açısından son yıllarda önemi artmaktadır. %22 oranında Omega-7 (palmitoleic asit) içerdiğinden cilt bakımı için doğal bir seçenektir. Palmitoleic asit; yaşlandıkça vücut tarafından daha az üretilen bir yağ asididir. Makademya fındığı yumuşak bir lezzete sahiptir bu nedenle hem tatlı hem de tuzlu tariflere eklenebilir. Kekler, pastalar, dondurmalar, hamur işi yemekler ve çerezler içerisinde kullanılır.

Makademya Fındığının Kalorisi Ne Kadar?

100 gram macademia fındığı 785 kaloridir. Kalori miktarı çok çok yüksek bir besindir bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Macademia Fındığının Fiyatı

500 gram macademia fındığının fiyatı 180 TL ile 250 TL arasında değişmektedir. Makademia yağı ise 20 Ml’si 25 ile 30 TL arasında satılmaktadır.

Türkiye’de Makademya Fındığı Yetişir mi? 

Henüz ülkemizde yetiştirildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Manavgat’ta yetiştirilme denemelerinin yapıldığına dair zayıf bilgiler bulunmaktadır. Sıcaklığı ve yıllık 1000-2000 mm yağışı seven bir bitki olması nedeniyle Akdeniz bölgesinde yetiştirilebileceği düşünülmektedir.

Not: Köpekler için zehirli bir meyvedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here