Maden Suyu ve Soda Arasındaki Fark

0

Soda ve Maden Suyu Aynı Şey Midir? Soda ile Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir?

Soda-Sodalı İçecek Nedir?

Soda; bikarbonat bakımından zenginleştirilmiş sudur. İçilebilir herhangi bir içme suyu içerisine % 0.06 oranında karbonat ve & 0.1 karbondioksit elde edilerek yapılan bir içecektir. Bazı sodalar mineral bakımından zenginleştirilerek satılabilir. Maden Suyu ise mineral bakımından zengin yine içerisinde belirli oranlarda doğal olarak bikarbonat ve karbondioksit ihtiva eden doğal içeceklerdir. Gerek soda gerekse maden suyu alkali özellikle içecekler olduğundan mide sorunlarına iyi gelebilmektedir. Ancak soda elde edilirken sodyum bikarbonat eklenmesi nedeniyle sodyum bi karbonatlı sodaların tansiyon yükseltici etkisi bulunabilir. Doğal maden suları için böyle risk bu derecede fazla değildir.

Maden Suyu Nedir?

Doğal maden sularının içerdiği mineraller sağlık açısından önemlidir ve özellikle yaz aylarında terleme etkisi ile vücutta eksilen sıvı ve minerallerin dengelenmesi için önemlidir. Doğal maden suları içerisinde; magnezyum, kalsiyum, sülfat, demir, flor gibi önemli mineraller bulunabilir. Doğal maden sularının cilt ve saç için bir takım faydaları vardır. Ülkemizde bulunan bazı içmelerden doğal olarak çıkan maden suları; bazı hastalıklara karşı faydalı olabilmektedir. Cilt ve saçlar doğal maden suyu ile yıkanırsa temizleyici, arındırıcı özellik gösterirler.

Marketlerde Satılan Maden Suları 

Ülkemizde soda olarak bilinen ve marketlerde satılan ürünlerin hemen hepsi doğal maden sularıdır. Ülkemiz doğal maden suyu açısından zengin bir ülke olduğundan üretim ve tedarik konusunda şanslıyız. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi içilebilir herhangi bir su içerisine bikarbonat ve karbondioksit eklenerek soda elde edilebilir. İçerisinde belli oranlarda karbondioksit (CO2) ve bikarbonat bulunan maden suları içerisine ekstradan bikarbonat veya CO2 ilavesi yapılabilmektedir. Bazı içeceklere karbondioksit katılmasının nedeni; CO2’nin doğal bir koruyucu malzeme olmasıdır. CO2 yoğunluğu yüksek besinlerde bakteri gelişimi yavaşlamakta veya durmaktadır bu nedenle bazı besinlerin bozulmaması için CO2 ilavesi yapılmaktadır.

Marketlerden satın alınan mineralli su dikkatlice okunursa doğal maden suyu ibaresi görülecektir. Marketlerden alınacak maden suları içerisinde sodyum miktarına bakılmalıdır. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanların dikkat etmesi gerekebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here