Madımak’ın Faydaları-Madımak Otu Çorbası ve Yemeği Tarifi

0

Madımak Otu ve Madımak Otu Faydaları

Madımak otu, İç Anadolu yöresinde çokça bilinen, kuzukulağıgiller familyasından, kendiliğinden yetişen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Madımak otunun bilimsel adı Polygonum Cognatum’dur. Anadolu halk mutfağında besin olarak kullanılmaktadır. Madımak Salatası adıyla çiğ olarak tüketildiği gibi; çorbası, yahnisi, böreği, mıhlaması, cacığı da yapılmaktadır. Nisan-Mayıs aylarında kırsal bölgelerden toplanarak; yöre insanınca tüketilir. Son yıllarda Madımak otuna yoğun bir talep yaşanmaktadır. Özellikle Sivas Madımak Çorbası çok talep görmektedir. Büyük şehirlerde pazarlarda fiyatı ortalama 8 TL den satılmaktadır.

Madımak Otunun Faydaları-Madımak Otu Nasıl Kullanılır?

Aynı zamanda; bahçe ve tarlalardaki istenmeyen otlardan kurtulmak için madımak otu ekilebilmektedir. İçeriğindeki fenol bileşikleri sayesinde, diğer bitki gelişimlerini durdurucu/boğucu etkisi vardır. Yerli ve yabancı alanda henüz üzerinde yeterince araştırma yapılamamıştır.

İdrar söktürür ve idrar arttırıcı özelliği vardır. Ayrıca kan şekerini düşürdüğü de söylenmektedir. Ayrıca damar büzücü etkisi olduğundan dolayı; basur, doğum kanamaları ve adet kanamalarında kullanıldığı bilinmektedir. Ancak sözü edilen bu faydaların bilimsel bir açıklaması çok yoktur. Bu sebeple sadece bir besin olarak bilinmesinde zannımızca fayda vardır.  Ayrıca madımak otunun kurutulmuş yumrusu veya yaprakları çay olarak da tüketilmektedir.

Madımak Otu Yemeği Tarifleri

Madımak Otu Yemeği Tarifi: ( Yozgat Yöresi )

Yaklaşık 1 litre suya; yıkanmış madımaklar ince ince doğranır. Orta ateşte yaklaşık 35 dakika pişirilir ve pişen madımağın üzerine 2 yemek kaşığı pilavlık bulgur eklenir kısık ateşte pişirilmeye devam edilir.. Başka bir tencere ise 2 kaşık tereyağı ve 1 çay bardağı sıvı yağ içerisine 1 adet soğan ince ince doğranıp kavrulur. İki üç diş kadar sarımsak ve bir kaç dilim pastırma yada kavurma konup; kavrulur. Bu arada kavrulan karışımımız, diğer tarafta kısık ateşte kaynayan bulgurlu madımağa eklenir. 2 dakika kadar yavaşça pişirilir. Yemeğimiz hazır. Tuz yerine limon eklemenizi öneriyoruz. Ayrıca sosu için; bir miktar yoğurda üç diş sarımsak ezip, pişen madımağın üzerine döküp servis yapabilirsiniz.

Madımak Otu Çorbası Tarifi ( Sivas Madımak Çorbası)

  • Madımak Otu ( Miktarı isteğe göre )
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • 4-5 diş sarımsak
  • 3-4 yemek kaşığı pilavlık bulgur
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı ( diğer sıvı yağlarda olabilir )

Madımak otu iyice yıkanıp ince ince doğranır. Tereyağı ve zeytinyağı tencereye konur ve doğranmış soğan eklenerek rengi pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça eklenir bir müddet salçayla kavrulur. Daha sonra ince ince kıyılmış madımak eklenir. Madımakların rengi dönene kadar kavrulur. Akabinde kavrulan madımağın üzerine sarımsak ve bulgur eklenir. 1,5-2 litre arası su eklenir ve düdüklü tencere içinde 35 dakika kadar pişirilir.

Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Çiriş Otu – Sarı Zambak Faydaları ve Yemekleri

Melocan Otu Faydaları ve Kavurması

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here