Magnezyum Eksikliği Nedir?

0

Magnezyum Nedir?

Magnezyum kimyasal simgesi Mg olup gümüşi renge sahiptir. Vücut için gerekli minerallerden biridir ve insan vücudundan en fazla kemiklerde bulunur. Önemli bir miktar ise kas yapısında bulunmaktadır.

Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadar?

Yaş                            Kadın          Erkek
13-18 yaş arası       360 mg       410 mg
19-29 yaş arası       310 mg        400 mg
30 yaş ve üzeri        320 mg       420 mg

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yeterli oranda Mg minerali vücuda alınmazsa veya yeterli alınmasına rağmen magnezyumun emilimi ile ilgili bir sorun varsa magnezyum eksikliği baş gösterebilir. Magnezyum eksikliği belirtileri veya bu eksikliğin neden olabileceği sorunlar arasında; depresyon, sinirlenme, vücut seğirmesi, kemiklerde ve dişlerde zayıflama, halsizlik ve yorgunluk, kabızlık, ,uyku problemleri,göz kararması, bağırsak rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kaslarda güçsüzlük, kalp çarpıntısı, kas spazmları, kan şekeri ile ilgili sorunlar, iştah kaybı, kusma, sık sık baş ağrısı görülebilir.  Bu sorunlardan bir veya bir kaçı mevcut ise bir kan sayımı yapılması en mantıklısı olacaktır.

Magnezyum İçeren Besinler Hangileridir?

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği güçlü birer magnezyum kaynaklarıdır.  100 gram kavrulmuş kabak çekirdeği günlük Mg ihtiyacının tamamından fazlasını karşılamaya yeter ( 100 gram kabak çekirdeği ortalama 500 mg Mg içerir.

Badem de zengin magnezyum kaynakları arasında yer alır.

Tahıllardan elde edilen kepek bilinen en iyi Mg kaynaklarındandır. Özellikle yulaf ve buğday kepeğinde yüksek oranda bulunur.

Keten tohumu, susam ve susamda elde edilen tahin de magnezyum açısından zengin sayılırlar ancak kepek ve kabak çekirdeği kadar çok fazla Mg içermezler.

Sebze, bakliyat ve meyvelerden ise; pazı, ıspanak, domates, karpuz, muz, kara lahana, yeşil fasulye, barbunya, esmer pirinç, siyah fasulye, pırasa, kuşkonmaz, bezelye, baharatlardan ise kimyon, rezene, acı biber ve karanfil içerisinde Mg bulunmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazen magnezyum eksikliği yetersiz beslenmeden değil, vücutta mineral emiliminden kaynaklanan bir hastalık yada bir sorundan da kaynaklanabilir. Bu sorunlardan biride kullanılan ilaçlar olabilmektedir. Örneğin, diüretik ilaçlar, çinko takviyesi alımı, antibiyotikler mineral eksikliğine neden olabilmektedir. Yaşa bağlıda mineral eksikliği gibi Mg eksikliği de sıkça görülebilir. Bunların dışında alkol kullanımı, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, sindirim sisteminde emilim ile ilgili bazı hastalıklar ( Chron ve çölyak hastalıkları gibi ) eksikliğe neden olabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here