Mahlep ( İdris ) Ağacı Meyvesi ve Faydaları

9

Mahlep Faydaları Nelerdir?

Mahlep Ağacı; diğer adlarıyla İdris Ağacı, Yaban Kirazı, Taş Kirazı, Melem ve Endirez olarak bilinir ve Türkiye’nin pek çok yerinde doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir. Gülgiller familyasından olan Mahlebin bilimsel adı Prunus mahaleb olup İngilizce’de Mahaleb Cherry olarak bilinirDoğal olarak yetişmesi, hiç bir sulama, gübreleme ve ilaçlamaya ihtiyacı olmaması ve etkin antioksidanlar içeren meyvesiyle doğal yaşam tutkunlarının tüketmesi gereken bir meyve. Üreticiler  Mahlep Ağacı üzerine vişne ve kiraz aşılamaktadırlar.

Baş ağrısı ve diş ağrılarına karşı kuvvetli bir sakinleştirici ve ağrı kesicidir. Ayrıca, şeker hastaları için faydalıdır.

Mahlep Ağacının Şekere iyi geldiği söylenmektedir. Şeker hastalarının Mahlebin meyvesini kullanması önerilmektedir.Böbrek sancısı ve karın ağrılarına iyi gelmektedir. Mahlep özütü ise öksürük kesicidir ve bağırsaklardaki iltihaplara karşı iyileştirici etkisi vardır. Prostat büyümesinde de etkili olduğu bilinir.  Ancak mahlep meyvelerinin en önemli etkilerinden birisi kuvvetli bir ağrı kesici olması, ferahlatıcı ve dindirici etkilerinin bulunmasıdır. Bu sebeple bu kısımlar ilaç sektöründe ağrı kesicilerde ve antibiyotiklerde kullanılmaktadır.  Ayrıca siyosiyonik asitte içermektedir. Bu madde de belli oranlarda solunum yollarını  ve sindirimi rahatlatıcı etki gösterir. Ancak bu meyvenin özellikle çekirdeklerinin aşırı tüketilmesi zehirlenmelere ( siyanür zehirlenmesi ) neden olabilir. Zehirlenme türü acı badem çekirdeği ve acı kayısı çekirdeği zehirlenmeleri ile aynı türdedir. Makul tüketimlerde oldukça güvenli olup çocuklardan uzak tutulması daha sağlıklı olabilir.

Mahlep Ağacı kullanım alanları

İçeriğinde ki Kumarinden ötürü kabukları hoş bir koku yaymaktadır. Öyle ki eski zamanlarda pipo yapımında kullanılırmış. Değerli bir ağaçtır. Sert yapısından dolayı mobilya ve oymacılık alanlarından kullanılmaktadır. İdris ağacı yapraklarından yeşil boya elde edilebilmektedir.

Mahlep Unu Poğaçanın bildiğimiz tadını veren ham maddesidir.

Mahlebin en çok kullanıldığı alan, çekirdekleriyle elde edilen mahlep unu yapımıdır. Mahlep unu bugün pastane sektörünün kullanılan önemli hammaddelerden birisidir. Pastanelerden aldığımız Poğaça, çörek gibi pek çok ürünün kendine has tadı, Mahlep unu sayesindedir.

Mahlebin tohumlarından distile edilen yağ suya dayanıklı olması sebebiyle boya sanayisinde, gemi boyalarıyla vernik imalatından kullanılmaktadır.

Mahlepten yapılan şarap ise dünyanın ender bulunan şaraplarından birisidir ve Türkiye’ye özgü olduğu iddia edilir.

Bu değerli meyveyi mevsiminde bulup kurutarak kışın çayını veya şurubunu yapabilirsiniz.

Uyarı: İçerdiği siyanür bileşikleri nedeniyle ( özellikle çekirdekleri ) toksik özellikleri olabilmektedir.  Uzun süreli kullanımlar için herhangi bir prosedür bulunamamıştır. Tek seferlik tüketimde porsiyon miktarı ile ilgili bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Hamile bayanlar, emziren bayanlar ve çocukların tüketmemesi gerekebilir. İlaç etkileşimleri ile ilgili bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Ancak kanı sulandırma etkisi nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananların bu hususu göz önüne alması uygun olabilir.

Sağlıcakla Kalın…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Biberiye Yağı Koklamak Zekayı Arttırıyor

Çörek Otu Yağı ile Saç Gürleştirme

 

 

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here