Manchego Peyniri Nedir? Manchego Peynirinin Yanında Neler Tüketilir?

0

Manchego Peyniri Nedir?

Manchego peyniri; yağlı koyun sütünden elde edilen ve İspanya’nın La Mancha bölgesine has lezzetli bir peynir türüdür. İspanyol parmesanı olarak da bilinir. Peynir; taze olarak veya olgunlaştıktan sonra tüketilebilir.

Manchego peyniri; olgunlaşma aşamasına göre değişil lezzetlere sahiptir. Bu nedenle farklı sürelerde bekleyen peynir için farklı isimler verilmiştir.

1-) Fresco Manchego: Manchago peynirinin taze haline verilen isimdir. İki haftalık bir olgunlaştırma sürecinden sonra elde edilir. Beyaz renkli, taze, hafif, tereyağlı ve sütlü bir lezzete sahiptir. Bulunması zor bir peynirdir.

2-) Curado Manchego: Semi curado ve curado olmak üzere iki çeşittir. Semi curado; 3 aylık bir olgunlaşma sonucu ortaya çıkar. Otsu, samansı ve hafif keskin bir lezzete sahiptir. Curado ise 6 aylık bir olgunlaşma sonucu ortaya çıkar. Ceviz tadına benzer bir lezzeti vardır.

3-) Veijo Manchego: Olgunlaşma süresi bir yıldan iki yıla kadar sürebilir. İçi karamelize bir renktedir ve keskin, biberimsi bir lezzete sahiptir.

Manchego Peyniri Nasıl Yenir?

Manchego peyniri ile gidebilecek en güzel şey ayva tatlısıdır. Orjinalinde; ayva jolesi veya ayva peltesi tatlısı ile tüketmek İspanya’da bir gelenek haline gelmiştir. Bu iki lezzetin birleşimi oldukça harika bir deneyimdir.  Ancak; ayva peltesi bulamayanlar için bu lezzeti  ayva reçeli veya ayva tatlısı ile deneyimleyebilir.

Şarapla çok uyumludur. Özellikle fresco olan türü sherry şaraplarla iyi gitmektedir. Et yemeklerine de uygundur. Eritilerek tüketilebilir. Eşsiz tostlar ve sandövicler yapmak mümkündür. Makarnalarda ve soslarda kullanılabilir. Sebze gratenlerle birlikte yenebilir. Pizza yapımında da kullanılır.

Manchego Peynirinin Fiyatı Ne Kadar 

Amazon gibi sitelerde yaklaşık yarım kilogramı (1 lb) 19 euro’dan satıştadır. Ülkemizde ise güvenilir sitelerden 200 gramı 50 TL ile 60 TL’den kilogram fiyatı ise 250 TL ile 750 TL’den bulmak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here