Manda Yoğurdu ve Manda Sütü Hakkında

66

manda yoğurduManda Sütü ve Manda Yoğurdu Hakkında 

Manda yoğurdu, tükenmeye yüz tutmuş bir doğal servet. Dünya üzerinde yabani mandaların neslinin tükendiği yetmezmiş gibi artık üretiminin revaçta olmamasından dolayı evcil mandalarında soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ülkemizde yaşaya Manda, Asya Mandası olup ülkemizde camış yada camız , dombay, olarak bilinen bir hayvan. Eski tarihlerde yoğun bir şekilde yetiştirilirmiş ancak günümüzde besi hayvancılığının yaygınlaşması, su içinde yaşaması gereken bu hayvan için sonun başlangıcı olmuştur. Mandaların ter bezleri diğer sığırlara göre zayıf olduğundan sıcaklarda ve sıcak yerlerde su onlar için hayati bir ortam. Dünya üzerinde ırmak mandaları ve bataklık mandaları olmak üzere iki çeşit manda türü var. Mandalar, diğer evcil sığır türlerine göre bakımı daha zor, yetiştirilmesi daha zahmetli bir hayvan. Ülkemizde yaşayana manda türü, Anadolu buffalo olarak da biliniyor.

Gelelim manda yoğurdu ve manda sütüne; piyasada hakikisini alacağınız manda sütü ve manda yoğurdu bilinen inek, koyun ve keçi ürünlerine kıyasla iki kat fazla kalsiyum ve protein içeriyor. Peki manda sütü ve manda yoğurdu niye bu kadar zengin? Çünkü mandalar sulak yerlerde sürekli otlamaları gereken hayvanlardır. Yani doğal ortam şarttır. Haliyle doğal ortamda koşan, zıplayan ve tamamen doğal bitkiler ile beslenen bir hayvanın ürünlerinin doğal ve daha fazla faydalı besin öğesine sahip olması kaçınılmazdır.

Peki Manda yoğurdu nerede bulunur? bunu sizler için araştırdık. İstanbul’da yaşayanlar için Manda; bizim tespitlerimize göre Kağıthane, Eyüp ve Çatalca üçgeninde göletlerin ve suyun bol olduğu bu alanlarda yetişiyor ve bu ilçelerde manda yoğurdu satan çiftlikler veya iş yerleri bulmak mümkün. Bunun dışında Ankara’da Manda Yoğurdunun alınabileceği en güvenilir yer Atatürk Orman Çiftliği diyebiliriz. Samsun Bafra yöresi Türkiye’de en fazla manda sütü üretimi yapılan yerdir. Bunun dışında; Sinop, Amasya, Çorum, Afyon, Balıkesir, Sivas, Muş ve Diyarbakır illerinde manda yetiştiriciliği hala var olduğundan manda yoğurdu ve manda ürünleri bulabilirsiniz. Manda sütü, tıpkı inek ve keçi sütü gibi peynir, kaymak, tereyağı yapımında kullanılır. Son yıllarda manda ürünlerinin organik olması sebebiyle özellikle manda tereyağı ve manda peynirinde talep patlaması yaşanmıştır. Ayrıca dipnot olarak, dünyaca ünlü İtalyan Mozzarella peyniri manda sütünden yapılmaktadır.

Manda Sütü ve Manda Yoğurdu Faydaları

Manda sütü diğer sütlere nazaran % 60 daha fazla kalsiyum, % 40 daha fazla protein içerir ve kolesterol oranı daha düşüktür. Ayrıca manda sütü ve ürünlerinde E vitamini ve A vitaminine dönüşen öncü maddeler daha fazladır. Manda sütü ve ürünleri diğer hayvan ürünlerine nazaran daha beyazdır. Bu sebeple özel kahve üreticileri krema olarak manda sütünü tercih etmektedirler. Manda Sütü Kalorisi: 100 gram tam yağlı manda sütü 97 kalori civarındadır. Manda yoğurdu doğal bir antibiyotiktir ve manda yoğurdu içinde çok yüksek miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Bu ise et yiyemeyenler için manda yoğurdunu mükemmel bir alternatif yapmaktadır.

Manda Yoğurdu ve Manda Sütü Fiyatı Ne Kadardır?

Manda yoğurdu ulaşım imkanlarına göre fiyatı değişmekte olup, bir kilogram manda yoğurdu 7 TL ile 19 TL arasında değişen fiyatlarla satılabilmektedir.

Manda Sütü Fiyatı; Manda Sütü fiyatı yine yerine göre 5 TL ile 13-14 TL arasında değişmektedir.

Manda Tereyağı Fiyatı ise yarım kilo şeklinde 18 ila 30 TL arasında satılabilmektedir.

Manda Eti: Manda eti yine diğer sığırlara nazaran daha az kolesterol ve daha fazla mineral ve protein içerdiği söylenmektedir.

Malak Nedir? Malak Manda yavrusu anlamına gelip, değerli ve lezzetli ete sahip bir canlıdır. Dünyada en fazla manda eti tüketimi Filipinler’de olup ülke et ihtiyacının 2/3’ü manda etinden sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Eşek Sütünün Faydaları

Sert Yoğurt Tarifi

Sağlıcakla Kalın…

 

66 YORUMLAR

 1. gerçekten manda yoğurdu şifadır ve inanın gerçek manda yoğurdunu Zonguldak Çaycuma bakacakkadıda hafize ana da yedik araştırın bakın derim bir çok yeri gezdim ama bu mükemmel

 2. Kastamonu manda birliği ürünlerini denedim özellikle manda yogurdu harika analize gönderdik eşim biraz titizdir bu konularda manda sütü haricinde birşey çıkmadı tavsiye ederim
  Kastamonunun cide ilçesinde var sadece devlet hastanesinde doktorum şimdilik sıkıntı olmuyor alabiliyorum

 3. Ankarada manda sütü yada yoğurdu isterseniz 1süt’ü tavsiye ederim.hatta bazen tereyağında oluyor.üstelik evinize kadar getiriyorlar.internetten ulaşabilirsiniz.

 4. Ankara eryamanda 3 etap ta concept çarşısında pestemal yöresel ürünlerde bulabilirsiniz %100 manda ürünleri ben alıyorum çok memnunum herkeze tavsiye ederim

 5. Ankara eryamanda 3 etap ta concept çarşısında pestemal yöresel ürünlerde bulabilirsiniz %100 manda ürünleri ben alıyorum çok memnunum herkeze tavsiye ederim

 6. Manda diye inek yoğurdunu kakalayabilirler.bunun örneklerini çok gördük.hem alacağımız yoğurt fabrikasyon mayayla mı mayalanmış.fabrikasyonsa kalsın.

 7. Zor bulduk ama değdi,tebrik ve tşk ederiz AYNUR ABLA.Müthiş lezzetler Manda yoğurdu hele kavurması tereyağı ancak bu kadar olur.ÇAYCUMA KAYMAKAMLIĞINI BULUNA KADAR ÇATLADIK YOLLARINIZ KAPALI yeriniz oradaymış ama ulaşım zayıf.Yollarınızın kapalı olması anlaşılmaz sanki Çaycumanın içine girilmesi istenilmiyor gibi..

  • Gittik aldık Zonguldaklı olmama rağmen bize 25 TL’ye sattıkları yoğurt orijinal manda yoğurdu değil manda yoğurdu dediğin kasıktan düşmez bu kasıkta durmuyor bile

 8. Merhabalar ben avcilar esenyurta oturuyorum manda kaymaği ve manda yogurdu yapip satiyorum .kendim gidip çiflikten manda sütü aliyorum eger isteyen olursa siparis gonderebilirim

 9. İstanbul.omerliden manda.sutu temin.edebilirsiniz facebookta sayfasindan.siparis verebilirsiniz günlük dogal sut yazin.cikiyor facebooktan

 10. Değerli arkadaşlar günlük 50lt kadar manda sütü tedariği ist. İçerisine sağlana bilir. Tarafımızca ev yorğurdu olarak işlenilerek doğal ve steril şekli ile tarafınıza ulaştırıla bilir.

 11. BARTIN dallıca köyünde toki arkası tomaç mahallesin de mandaları makinaile el değmeden sağıp manda yoğurdu yapıyorlar doğal çok lezzetli tavsiye ederim

 12. ALLERJİ YAPMIYAN SÜTMANDA SÜTÜDÜR ÇÜNKÜ LAKTOZ ORANI DÜŞÜKTÜR AYRICA ETİDE KOLESTROL ORANI EN DÜŞÜKKK PROTEİN ORANI EN YÜKSEK ETTİR AMA DOĞRU ŞEKİLDE YAPILIRSA .ZONGULDAK VE ÇAYCUMADA AYNUR ABLA ADINDAAA BİR HANIM DOĞAL OLARAK YAPIYOR TAVSİYE EDERİM.

 13. Biz daima silivriden çiftlik sütü getiren bir abiden süt alıyorduk arabasıyla geziyor. Bugün itibariyle manda sütü aldık. Kg 7 lira, normal süt 2.t lira.
  Bakalım deneyeceğiz yoğurdunu, zaten yoğurdu biz kendimiz hep yaparız. Marketten 10 senedir yoğurt almadık.

 14. İstanbul da şamlar köyünde ve arnavutköy civarında fazlaca bulmak mümkün kiloluk güceçlerde satılıyor 10 tl fiyatları oldukça makul şuan yiyorum herkese tavsiye ederim

 15. merhaba astım alerjik bronşit hastasıyım dünya kadar ilaç içiyorum manda yoğurdu iyi gelir dediler ama güvenilir bir yer bulamadım nereden bulabilirim.

 16. ANKARA SİNPAŞ ALTINORAN’DA MANDAİRY MARKASI ALTINDA %100 MANDA SÜTÜNDEN VE KATKISIZ ÜRETİLEN MANDA YOĞURDU,MANDA KAYMAĞI, MANDA TEREYAĞINI BULABİLİRSİNİZ. VE İTALYANLARIN %100 MANDA SÜTÜNDEN YAPTIKLARI MOZZARELLA, BURRATA,RİCOTTA PEYNİRLERİNİ DE BULABİLİRSİNİZ.

 17. Manda yoğurdu yaptım harika oldu . Bembeyaz ve taş gibi. Artık başka Yoğurtlu nasıl yeriz bilmiyorum. Alkol ü bırakanlar da vücutta ki tahribatını iyileşme sinde etkili imiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here