Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Mandalina Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

Not: Ekşi meyvelerin reçelleri pek dayanıklı değildir. Dayanıklı olması için ekstra şeker eklenmelidir. Bunun yerine ihtiyaca göre yapılır ve küçük kavanozlara bölünür ise daha uygun olabilmektedir.

20 adet orta boy mandalina,
4 su bardağı toz şeker,
4 su bardağı su,
1 adet limonun suyu
İsteğe göre yarım çay kaşığından biraz az rendelenmiş taze zencefil

Mandalina Reçeli Tarifi

  • Mandalinalar soyularak üzerindeki beyaz lifler iyice temizlenir ve dilimlerine ayrılır.
  • 4 su bardağı toz şeker ve 4 su bardağı su ve rendelenmiş zencefil bir tencerede karıştırılır ve kaynatılır.
  • Karışım şerbet kıvamını almaya başlayınca dilimlenmiş mandalinalar tencere içine atılır ocağın altı kısılır ve ara ara karıştırılmalıdır. ( Oluşan sarı köpükler alınıp atılmalıdır.
  • Reçel kıvamına gelince yarım limonun suyu sıkılır ve 6-7 dakika daha kaynatılır.
  • Ocağın altı kapatılır ve 5 dakika dinlendirilir. Daha sonra hemen karışım sıcakken kavanozlara doldurulur ve kavanoz ters çevrilir ve soğumaya bırakılır.

Not: Bazı tariflerde su kullanmadan yapımı hakkında bilgi verilmiştir. Bunun için mandalinalar temizlenip dilimlendikden sonra üzerine şeker ilave ediliyor. 5-6 saat bekletildikten sonra şekerin kendi kendine mandalinadan çıkacak su ile karılması bekleniyor ve su katmadan yukarıdaki işlem aynen uygulanıyor. Bu şekilde de denenebilir.  Bunların dışında ayıklanan mandalinaların kabuklarının bir kısmı iyice bir fırça ile yıkanıp olası ilaç kalıntılarından temizlendikten  sonra tekrar yıkanıp ilk aşamada tencere içine rendelenip yukarıdaki tarife uygun şekilde işleme devam edilebilir.

Ayrıca şeker yerine bal ile de denenebilir.

Afiyet Olsun…

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here