Manolya Yetiştirme ve Manolya Bakımı

1

Manolya Yetiştirme ve Manolya Bakımı

Manolyalar dört mevsim yeşilliğini koruyan ender bitkilerdendir. Mayıs ve ağustos aylarında çiçeklenen manolyalar; sarı, beyaz, kırmızı ve mor renkte açabilir. Hoş bir kokusu olan bu çiçeğin yaprakları kaba bir oval şeklindedir ve deri izlenimi veren bir yapıya sahiptir. Manolya bitkisi ılıman iklimleri sever, üretimi tohum ya da aşılama yoluyla yapılmaktadır. Manolyayı evinizde büyük bir saksı içinde yetiştirebilir, dilerseniz köklerine zarar vermeden bahçenize de ekebilirsiniz.

Evde Manolya Yetiştirme? Evde Manolya Nasıl Yetiştirilir?

Evde manolya yetiştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususların başında toprağının cinsi ve kalitesi gelmektedir. Manolyaları kestane toprağı ile normal toprak karışımında gayet sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Manolyanız nemli, sıkı olmayan, gevşek toprağı sever. Manolya bakımı yaparken kirece karşı oldukça hassas olan manolyaların toprağının kireçsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Manolya bakımı için gübre olarak potasyum açısından zengin olan gül gübresi vermeniz doğru olacaktır. Bu gübre aynı zamanda manolyaların çiçek açtığı zamanlarda coşmasını da sağlayacaktır. Bu çiçeğin kökleri yüzeye yakın olduğundan havalandırmak için çapalamamalısınız. Toprağı gevşek bırakmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Evde Manolya Bakımı Nasıl Olmalı?

Manolyalar başta da söylediğimiz gibi ılıman iklimleri sever. Yani evde manolya bakımı düşündüğünüz odanın ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmamasına özen göstermelisiniz. Deniz kenarında bir yerde oturuyorsanız manolyalar deniz soğuğundan pek hoşlanmazlar; hatırlatmakta fayda var. Manolyayı kışın serin havalardan çok iyi korumanız gerekmektedir. Manolyanızı evde güneş alan bir yerde yetiştirilmelidir. Özellikle yaz aylarında cam kenarları manolyalar için en uygun yerler olacaktır. Manolya bakımı bilinenin aksine pek zor değildir. Gece yapraklarını yıkayarak sulamanız bitkiniz için en ideal sulama yöntemi olacaktır.
Manolyalar daha önce de bahsettiğimiz üzere kireçten hiç hoşlanmazlar. Bahçede yetiştirdiğiniz manolyaların bakımı için büyükbaş hayvan gübreleri uygun olacaktır. İçindeki yüksek kireç oranı nedeniyle güvercin gübresi manolyalar için hiç uygun değildir. Evinizde saksıda yetişen manolyalar çok fazla geliştiğinde istediğiniz yerlerine budama işlemi yapabilirsiniz. Çiçeğinize zarar vermeyecek bu budama işlemi kestiğiniz dalların bir daha çiçek açmaması anlamına gelir; bunu da belirtelim. Manolyaları yetiştireceğiniz odanın nemli olması ılıman iklim seven bu çiçek için olmazsa olmazlardan biridir. Kış aylarında kaloriferin üzerine odanın nemini ayarlaması için bir kap içinde su koymanız doğru olacaktır. Manolyalar çiçek açtığında etrafa hoş ve keskin bir limonata kokusu yayılır. Koklamak için deli olacağınız bu durumu çok dikkatli bir şekilde hayata geçirmelisiniz. Çünkü çiçeğini koklarken burnunuz manolyaya değecek olursa cildinizdeki yağ manolya çiçeğiyle etkileşime geçerek çiçeğin kararmasına sebep olacaktır. Evde manolya yetiştirme için fidanını ilkbaharda almalı, fazla derin dikmemeli ve ilk yıl bolca sulamalısınız.

1 YORUM

  1. Ben manolyaları çok seviyorum ama daha önce hiç büyütmedim dikmek istiyorum yalnız kurutmaktan korkuyordum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here