Marul ve Marulun Faydaları Hakkında

2

Marul Bitkisi Hakkında Bilgi

Marul (Lactuca sativa), canlandırıcı, arındırıcı ve sedatif özelliklerinden dolayı çok eski zamanlardan beri bilinir.
Bugün, marul en yaygın yaprak sebzelerinden biridir ve pek çok salata için temel bir bileşendir. Büyük yaprakları, çoğunlukla açık yeşil renkte, ancak bazen kırmızı veya mor renge bağlı olarak görülebilir. Hem yapraklar hem de saplar hafif pişirilerek veya çiğ olarak kullanılabilir. Yüksek su içeriklerinden dolayı, marul lezzetli, ferahlatıcı bir sebzedir.

Marul, çok düşük kalorili içeriğe sahiptir ve ağırlıklı olarak% 90-95 sudan oluşur. Ayrıca lif, mineraller-potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum içerir; beta-karoten ve vitamin A, C ve E, vitamin K, folat gibi antioksidanların yanı sıra B kompleksinin birçok çeşidini içerir.

Aslında, marulun sapları ve yaprak düğümlerinde bulunan sütümsü sıvı yüzyıllarca tıbbi etkileri için kullanılmıştır. Bu süt, oldukça güçlü ağır kesici ve sedatif etkileri vardır.

Marulun Faydaları Nelerdir?

Sigarayı Bıraktırıcı Etkisi Vardır: Marulun içinde bulunan Nac isimli aminoasitler ile ilgili yapılan araştırmada, Nac maddesinin sigarayı bıraktırıcı etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca bu maddelerin çoğu yeşil yapraklı sebzede bulunduğu ve uyuşturucu bağımlılığına karşı da kullanılabileceği belirtilmiştir. Ayrıntılı Bilgi İçin: Marul’da Bulunan Nac

Anti-anemik: Kan kırmızı hücrelerinde hemoglobin sentezi için gerekli klorofil ve demirin nispeten yüksek bir miktarını içerir.

Antioksidan: Özellikle beta-karoten, C vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. Bu maddeler vücudu toksinlerden arındırmaya, serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlemeye, erken yaşlanmayı önlemeye ve kronik hastalıklar ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kemik sağlığı: Kemik dokusunu güçlendirmeye yardımcı olan bir kemik proteini olan osteokalsin sentezi için gerekli olan K vitamini i içeriğinden dolayı, marulların kemik sağlığını koruyucu etkisi olduğuna dair kanıtlar vardır. Bu kemik koruyucu etki, kadınlarda postmenopozal ve yaşlı erişkinlerde osteoporozla ilişkili kırıkların önlenmesinde özellikle etkilidir. Marul, kemik yapısında ve sağlığında önemli bir rol oynayan iyi bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır.

Kabızlık: Lif içeriği yüksek olan marul, bağırsağın fonksiyon ve hareketliliğinin arttırmaya, kabızlığı hafifletmeye ve bağırsakları temizlemeye yardımcı olabilir.

Öksürük: Marul suyu, tahriş edici öksürüğün yanı sıra astım ve bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-öksürük ajanları içerir.

Nemlendirme: Marul suyu hücresel seviyede mükemmel bir hidratasyon kaynağıdır. Canlandırıcı, susuzluk giderici ve hücrelerimizi rehidrate etmeye ve tıkalı hücrelerimizden toksinleri ve zararlı yağları serbest bırakmaya yardımcı oluyorlar.

Arındırıcı: Marulun arındırıcı etkisi antioksidanların (vücutta zararlı maddelerin nötralize edilmesine yardımcı olan), potasyumun (diüretiği teşvik ederek vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olur) ve elyafın (kolonun temizlenmesine yardımcı olan) kombine etkilerinin sonucudur ).

Sedasyon: Marul sütü, doğal sedatif ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle eski zamanlarda hekimler tarafından yüzyıllarca kullanılmıştır. Günümüzde tıbbi kullanımı, özellikle çocuklarda ve yaşlı kişilerde uyku bozukluklarını, sinirsel heyecanı, endişe ve huzursuzluğun tedavisinde kullanılır. Özellikle geceleri uykusuzluk problemi olanlara karşı taze kopartılmış marul oldukça etki edebilir.

Çiğ taze marul, pişmiş maruldan çok daha ferahlatıcı, besleyici ve çok yönlü olmasına rağmen, çiğ veya pişmiş olarak kullanılabilir. Çiğ marul yaprakları, salatalarda, sandviçlerde, çeşitli diğer yemeklerde kullanabilirsiniz . Pişirmek için, marulun besin değerini korumak için hafifçe pişirilmelidir. Marul günlük kullanımda oldukça güvenli ve zararsız bir sebzedir.

Sağlıcakla Kalınız….

2 YORUMLAR

  1. Sitenizi ilgiyle takip ediyorum.emekleriniz için teşekkürler. Yalnız bu yazının fotoğrafinda gerçek marul değil iceberg kullanılmış. Bildiğim kadarıyla iceberg marul kadar faydalı değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here