Maruldaki NAC ve Marulla Sigara Nasıl Bırakılır

0

Marulla Sigara Bırakma Mümkün Olabilir mi?

Yapılan bir araştırma sonucuna göre marul sebzesinin içinde yer alan bazı aminoasitlerin sigarayı bırakmada etkili olabileceği iddia ediliyor.

Brezilyalı ve Avustralyalı bilim insanları ileri derecede sigara tiryakisi olan insanlar üzerinde, N-acetylcystein ( NAC ) adlarıyla bilinen bir maddeyi kullanarak bir takım araştırmalar gerçekleştirdiler. 34 sigara tiryakisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmalarda ilgi çekici sonuçlar elde edildi.

Sigarayı Bırakmak İçin Marulu Destekleyici Olarak Deneyin

Victoria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Berk, NAC aminoasitlerinin marulda ve diğer pek çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğunu belirterek, “N-acetylcysteine ve NAC tabletlerinin sigarayı bıraktıran  pek çok ilaçtan daha iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Ancak yapılan bu çalışmaların ufak çaplı olmasından dolayı şimdilik kesin sonuç alınmasının mümkün olmadığını belirtti. Bu yüzden deneyin doğrulanması için daha fazla insan üzerinde denenmesini gerektiğinin altını çizdi.

Araştırmacılar N-acetylcysteine ( NAC ) maddesinin marul bitkisinde olduğunu ancak kendilerinin bu maddeyi  çok daha yoğun bir doz şekline getirerek deneyler sırasında kullandıklarını açıkladı.

Maruldaki Nac Uyuşturucu Bağımlıları İçin Umut Olabilir

Prof. Berk bunun dışında, maruldaki NAC olarak bilinen maddenin halen, öksürük şuruplarında ve boya verilerek böbrek röntgeni çekilen kişilere verilen ilaçlarda kullanıldığını ve yan etkisinin olmadığını açıkladı. Maruldaki NAC bunun dışında kokain ve esrar bitkisi kullanan uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
Uzmanlar son günlerde büyük bir tehlike olarak meydana çıkan ve binlerce kişinin ölümüne sebep veren sentetik uyuşturuculara karşı da maruldaki Nac kullanılabilmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor.

Maruldaki Nac Maddesi ve ICE

Sentetik uyuşturucu tedavisi için kullanılacak ilaçların çok sınırlı olduğun  belirten Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Rebecca McKetin, “Kimyasal kökenli olan metamfetamin veya bilinen ismiyle ICE uyuşturucusuna karşı kullanılabilecek oldukça az sayıda ilaç var. NAC maddesi çeşitli uyuşturucu bağımlılıklarında, uyuşturucuya karşı duyulan açlığa engel olabiliyor. Buna göre ICE uyuşturucusuna karşı da işe yarayacaktır. 

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Marulun Faydaları Nelerdir?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here