Maun Ağacı Nedir? Maun Ağacının Özellikleri Nelerdir?

0

Maun Ağacı Nedir?

Maun ağacı; Meliaceae ailesine mensup türler olan Swietenia mahogani veya Swietenia macrophylla türlerine verilen isimdir. Bu iki tür de yetiştirildiği bölgelerde sıkı koruma altına alınmıştır ve kesilip işlenebilmesi için belirli şartlar gerekmektedir. Hindistan, Afrika ve Orta Amerika’da yetiştirilir. Ülkemizde ise Maun ağacına Anamur ormanlarından rastlanabildiğine dair bilgiler vardır. Bu türlerin var olup olmadığına varsa türlerine dair bir araştırma bulunmamıştır.

Maun Ağacının Özellikleri Nelerdir? Maun Ağacı Nasıl Kullanılır?

Kolay işlenebilir, gözeneksiz ve pürüzsüz denebilecek keresteye sahiptir. Hacmine göre yoğun yani ağır bir ağaçtır. Çok dayanıklı bir kerestesi olduğundan mobilya yapımında kullanılır. Yetiştiği bölgeye veya türüne göre değişik çeşitleri bulunur. Piramit maunu, kırmızı maun, Afrika maunu ve Küba maunu gibi çeşitleri vardır. Ayrıca; çeşitlendirmede özelliklerine göre tiama, sapelli, sipo, cosipo ve acajou gibi çeşitlere de ayrılmıştır. Kesildikten sonra rengi kendi kendine koyulaşmaktadır. Kolay verniklenmekte ve boyanmaktadır. Verniklendiği zaman kırmızı-kahverengi tonlarda parlak bir görünüme ulaşır.

Dayanıklı yapısından dolayı haşerelenme ve kurtlanma pek görülmez.Oymacılıkta, tesbih ve bazı aksesuarların yapımında kullanılır. Maun tesbihler; göze oldukça hitap eden zamanla parlayan bir özelliğe sahiptir. Ayrıca; gemicilikte, gitar gövdesi yapımında ve başka diğer müzik aleti parçalarının yapımında kullanılır. Kaplamacılıkta, sandık yapımında, bazı takıların yapımında kullanılmıştır.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here