Mavi Anemon Çiçeği ve Mavi Anemon Yağı

0

Mavi Anemon Çiçeği Nedir?

Mavi anemon çiçeği, kuzey yarım kürenin ılıman iklimlerinde yetişen bir çiçektir. Ülkemizde; Ege ve Akdeniz bölgelerinde doğal olarak bulunan bir bitkidir. Türüne göre yetiştiği bölgelerde Şubat ayından Eylül ayına kadar çiçek verme aralığı vardır. İçeriğinde yüzden fazla uçucu yağ bulunur. Bu nedende kendine has karakteristik kokusu bulunur. Güzel kokması nedeniyle bazı parfümlerin, oda kokularının içerisinde bulunur.

Mavi Anemonun Faydaları Nelerdir? Mavi Anemon Yağı Nasıl Kullanılır?

Güzel kokusu için yetiştirilmesinin yanı sıra kozmetik sektöründe kullanılımı oldukça popüler bir yağdır. En tipik özelliği ciltteki kırışıklıklara, lekelere, sivilce ve sivilce izlerine karşı etkili olmasıdır. Ayrıca, mavi anemon çiçeği yağı siyah lekelerin giderilmesinde, cildin pürüzsüzleşmesinde ve nemini korumasında, doğum lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Göz altı morluklarının giderilmesinde de etkili bir yağdır.

Mavi anemon çiçeği içerisinde, kinetin, linaloll gibi cilt için fayda sağlayan bileşimler bulunur. Kinetin adı verilen madde kırışıklıklar, cilt sarkmaları, doğum lekeleri için etkilidir. Mavi anemon yağı, cildin elastikiyetini de korumaya yardımcı olur.

Mavi Anemon Yağının Kullanımı Nasıldır?

Yoğun bir yağ olduğundan dikkatli kullanılması gerekir. Öncelikle kişinin alerjisi varsa uzak durması gerekir. 4-5 damla anemon yağı bir pamuğa damlatılır ve cilde uygulanır. Bir diğer kullanma yöntemi uygun hindistancevizi yağı, jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ içerisine eklenerek kullanılabilir. Taşıyıcı yağ içerisine eklendikten sonar vücuda veya cilde uygulanabilir. Göz altı morluklarına ve torbalarına karşı kullanımında çok dikkat edilmesi gerekir. Bu bölge çok hassas olduğundan daha çok uzman hekim tavsiyesi ile doğal anemon içeren kremler tercih edilebilir. Kullanıcı yorumları incelendiği bitkini ve bitkiden elde edilen diğer ürünlerin uygun ciltlerde ve uygun şekillerde kullanılması sonucu sivilcelerin belirgin oranda azaldığı, sivilce lekelerinin görünümde iyileşmeler olduğu, cildin daha iyi nemlendiği, kırışıklıkların belirgin oranda düzleştiği gibi yorumlar yapılmıştır. Tabi ki tek bir ürün tek başına mucizeler yaratamaz cilt sağlığı için kişinin beslenme alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, genetik yapısı, stres, alkol-sigara, düzenli egzersiz gibi faktörler de etkili olabilir.

Mavi anemon yağı ayrıca ev yapımı oda parfümlerinin içerisine eklenerek güzel bir koku elde edilebilir.

Mavi Anemon Yağı ve Kreminin Fiyatları

Piyasada yağın fiyatı markasına göre 20 ml’lik şişelerde 12 TL ile 30 TL arasında satılıyor. Mavi anemon kreminin fiyatı ise 26 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here