Maydanoz ve Maydanoz Suyu Hakkında

0

Maydanozun yararları saymakla bitmiyor. Makul ölçülerde ve doğru olarak tüketildiğinde hem maydanoz hem de maydanoz suyu cildi gençleştirmekte, karaciğeri ise toksinlerden arındırmaktadır.

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Faydaları:

Maydanoz ve maydanoz suyu beslenme takviyesi olarak kullanımının yanında böbrek taşı, sindirim sorunları, ödem, idrar yolu enfeksiyonları, adet dönemi problemleri, astım ve öksürük gibi pek çok probleme karşı geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Maydanozun içindeki vitamin ve mineraller:

Maydanoz içerisinde A, C ve K vitaminleri bolca bulunmaktır. Mineral olarak ise kalsiyum, potasyum ve demir içermektedir.

100 gr. taze maydanozun içerdiği ağırlıklı besin değerleri: 200 mg kalsiyum, 7,7 mgr demir; 760 mgr potasyum, 200 mg. kalsiyum. 4.040 mcgr kadar A vitamini -betakaroten,  10 mgr kadar folik asit ve 190 mgr civarı C vitamini içermektedir.

Kabaca bir hesapla 1 yemek kaşığı ( 4 gram ) taze maydanoz; günlük K vitamini ihtiyacının % 77’sini karşılamaktaurç günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini, demir ihtiyacının %1’ini, A vitamini ihtiyacının %6’sını, K vitamini ihtiyacının %77’sini, folat ihtiyacının %1’ini karşılar. Maydanoz aynı zamanda E vitamini, B6 vitamini, çinko, fosfor, besin lifi, magnezyum ve bakır mineralleri açısından çok iyi bir kaynaktır.

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Faydaları

İdrar Söktürücüdür.

Öksürük ve Sinüzit için faydalıdır: Hastalık yada alerji nedeni ile tıkanan sinüslerin açılmasında etkilidir. Ayrıca anti-alerjen özelliği vardır.

Gaz ve şişkinlik sorunu: Yemeklerden sonra yaşanan gaz sorununa karşı maydanoz çayı veya maydanoz suyu içilebilir.  Bunun için 6-7 dal maydanozla hazırlanmış bir bardak çay veya yine aynı miktar maydanozla hazırlanmış maydanoz suyu tüketilebilir. ( 6-7 dal maydanoz, bir adet salatalık veya domates robottan geçirilir. İçine yarım limon sıkılır ve süzülerek bir fincan içilebilir. )

Göz Sağlığı: Maydanoz, göz sağlığının korunması için gerekli olan A vitamini açısından zengindir.

Cilt Sağlığı: Düzenli olarak maydanoz tüketenlerin ciltleri sağlıklıdır. Nedeni ise içeriğindeki C vitaminin cilt yaşlanmasını geciktiren Kalojen üretimini hızlandırmasından kaynaklanır. Aynı zamanda maydanoz, karaciğeri toksinlerden arındırarak cildin hızla sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

Kalp Sağlığı: Maydanoz içerdiği folik asit ile damarları tahrip eden “homosistein” adlı molekülü nötr hale getirerek yıkıcı etkilerinin önüne geçmektedir.

Romatoid Artrit:  Maydanoz, içeriğindeki C vitamini ile bu hastalığın önlenmesinde yardımcı olabilir.

Ağız Kokusu: Maydanozda bulunan klorofiller kronik ağız kokusuna iyi gelir ve nefesi tazeler. Ayrıca klorofiller kanı temizlemektedir.

Uyarı: Hamilelerin maydanoz suyu kullanması sakıncalı olabilir. Hatta normal insanların dahi maydanoz suyunu kullanırken dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi, tansiyon dengesizliklerine, ödem artışına, kalsiyum kaybına neden olabilmektedir. Bizim önerimiz ise maydanoz suyu yerine kendisini salata ve çorbalarda kullanmaktır. Her şeyin fazlası zararlı olabilir.