Maydanozun Faydaları ve Maydanoz Kürü

1

Maydanozun Faydaları Nelerdir? Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanoz; şüphesiz dünyanın en popüler sebzesidir. Kereviz ile akraba olan bu bitki Yunanca’da Kaya Kerevizi olarak anılmıştır. Yetiştirilmesi çok kolay ve sağlık etkileri ise inanılmaz bir sebzedir.

Yarım su bardağı doğranmış taze maydanoz günlük besin değerleri bize maydanozun faydaları hakkında önemli ip uçları vermektedir.

(30.40 gram) Kalori: 11
GI ( glisemik indeks ): Çok düşük
NutrientDRI / DV

Günlük K vitami ihtiyacının 5 kat fazlası vardır.

Vitamin C 54%

Vitamin A 14%

folat 12%

demir 10%

bakır6%

potasyum 5%

magnezyum 4%

lif 4%

kalsiyum 4%

manganez 3%

fosfor 3%

çinko 3%

Vitamin B 33%

Vitamin B 13%

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz içerisinde uçucu yağlardan olan myristicin, limonen, öjenol ( dişçilikte kullanılan dolgu maddesi ), alfa-thujene ile bazı flavonidleri içerir.

Myristicin adlı madde üzerinde yapılan hayvan deneylerinde; bu maddenin tümör oluşumlarını ( özellikle akciğer ) engellediği gösterilmiştir. Ayrıca bu madde serbest radikallere karşı önemli savunma sistemi oluşturmaktadır. Maydanozda bulunan uçucu yağlar; ” kemoprotektif ” etki göstererek özellikle sigara dumanı ve kömür ızgara dumanlarında bulunan benzopiren gibi kanserojen maddeleri nötralize etmektedir. Bu sebeple; sigara içenlerin maydanoz tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Maydanozun faydaları’nın bu kadar kompleks olması içerisindeki flavonoidler açısından zengin olması ilede açıklanabilir. Özellikle Luteolin adlı madde, yüksek reaktif oksijen molekülleri ile birleşerek oksijen radikallerini tutmaktadır.

Maydanoz içerisindeki Yüksek K ve C vitaminleri ile yüksek orandaki Folat ve Vitamin B etkileşimleri aynı şekilde maydanozun faydaları’nı kat kat arttıran sebeplerdir. Özellikle Vitamin C içeriği nedeniyle, mükemmel bir artrit, osteoartrit engelleyici anti-enflamatuar bir ajandır.
Uçucu yağlar ve flavonoidler yanı sıra, maydanoz C vitamini mükemmel bir kaynak ve (özellikle pro-vitamin A karotenoid, beta-karoten onun konsantrasyonu yoluyla) A vitamini kaynağıdır.

Maydanoz Kalp sağlığı açısından da önemlidir. Folat ve diğer B vitaminleri sayesinde homosistein’i düşürücü etkileri vardır.

Maydanoz Kürü yada Maydanoz Limon Kürü Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nın zayıflama yöntemi olarak önerdiği maydanoz kürü aynı zamanda bir gençleşme kürüdür.  Maydanoz limon kürü olarak da bilinen bu kür  15 gün süre ile yapılması gereken bir kürdür. Maydanozun  faydaları’nın tam olarak görülmesi için süre önemlidir. Maydanoz Kürü; eğer karaciğer yağlanması için yapılacaksa; 15 gün devam edilip 5 gün ara verildikten sonra tekrar bir 15 gün devam edilmedir.

Maydanoz Kürü tam bir bakım kürü olup; sadece tek bir noktaya değil vücudun pek çok sistemine canlılık kazandıracak bir uygulamadır. Ancak; burada önemli bir nokta maydanozların doğal olanının daha etkili olacağının unutulmamasıdır. Bu sebeple maydanozları ya evlerinizde yetiştirin veya köylerden temin etmeye çalışın.

Maydanoz Kürü için Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

15-16 sap maydanoz- 1 tane limon ve 1 su bardağı su

Sabahları tüketilmesi gereken maydanoz suyu sabahları hazırlanmalıdır.  Maydanozlar blendra atılır ve suyu çıkarılır üzerine limon suyu ve bir bardak su ilave edilerek içilir. Bu işlem kahvaltıdan yarım saat önce yapılmalıdır.

Elde ettiğiniz maydanoz suyu aç karnına içilmelidir.. İçtikten 15 dakika sonra normal kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Elde edilen Maydanoz suyu ile yapılacak olan maydanoz kürü, kan dolaşımını düzenliyor, karaciğeri yeniliyor, sivilceleri gideriyor ve gençleştirici etki sağlıyor. Etkisini ise ilk 3 günden sonra gösteren çok etkili bir uygulamadır. Tabi kür süresinde beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerekir.

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here