Mayonez İçinde Neler Var-Mayonezin Zararları Nelerdir?

0

Mayonez Nedir? Mayonezde Hangi Malzemeler Var

Mayonez; Fransız kökenli bir sos olup günümüzde ketçaptan sonra en çok tüketilen soslar arasındadır. Soğuk bir sos olan mayonez; şeker ve yumurta sarısı ağırlıklı bir besindir.

Mayonezin Bileşimi:

Bitkisel sıvı yağ, yumurta sarısı, su, şeker, modifiye mısır nişastası, tuz, sirke, limon suyu konsantresi, koruyucu (sorbik asit), asit düzenleyici (laktik asit), antioksidan(E.D.T.A), limon ve hardal aroması içerir.

Mayonezin Kalorisi: 100 gram mayonez 679 kaloridir. Bu miktar yarım kilo haşlanmış tavuk göğsüne eşittir.

100 gram mayonezin tam 66 gramı yağdır. Bu çok ciddi bir rakamdır.

Mayonezin Zararları Nelerdir?

Mısır nişastası ve nişasta bazlı şeker, E.D.T.A isimli koruyucu katkı maddesi, kaynağı belirsiz sıvı yağ içermesi nedeniyle hazır mayonezleri mümkün olduğunda az tüketmek gerekir. Ayrıca; gıda etiketlerinde kullanılan nişasta vs.’nin GDO’lu olup olmadığı, şeker türünün ise nişasta bazlı şeker veya pancar şekeri olup olmadığı belirtilmediğinden şüphe ile yaklaşmak doğrusu olacaktır.

Bir porsiyon mayonezin yaklaşık 100 kalori olduğu düşünülürse özellikle fastfood ürünlerle birlikte alındığında kilo alımını hızlandıracağı kesindir. Kalori ve yağ oranı yüksek mayonezin; kolesterolü yükselteceği ve yanlış beslenme alışkanlıklarına ek olarak düzenli mayonez tüketmek ile birlikte başta kalp problemleri, obezite, organ yağlanması, diyabet gibi sorunlara zemin hazırlayabilmektedir. Mayonez aynı zamanda önemli miktarlarda tuz içerir bu da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Tüketici olarak ne yapmalıyız?

Eğer mayonez tüketmek istiyorsak mümkün olduğunda az ölçülerde tüketmemiz gerekir. Bunun yanı sıra bilindik ve güvenilir markaları tercih etmemiz gerekir. Açıkta satılan, içeriği ve tarihlendirmeleri belli olmayan ürünleri almamamız gerekir. Ayrıca; evde ihtiyacımız ölçüsünde kendi mayonezimizi yapmak da mümkündür.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here