Melisa Çayı Faydaları Neler?

3
109

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa, diğer adıyla oğul otu olarak bilinen bir türle yakın olup, ingilizcede lemon balm adı ile bilinir. Oğul otu dediğimiz bitki yeşilken limon kokusunu andıran çok keskin ve güzel bir koku salmaktadır. Melisa yada oğul otu bitkisi ayrıca arıların oğul verme olarak bilinen bir zamanda arıcıların, arıları kovanlarına çekmek için kullandıkları bir bitkidir ki oğul otu ismini bu arıcılık işleminden almıştır.

Tıbbi olarak kullanımı 2000 yl öncesine antik Yunan Medeniyetine dayanan oğul otu,  o tarihlerde; tansiyonu dengelemek, yaraları iyileştirmek, köpek ısırıkları, deri döküntüleri gibi sorunlarda kullanılmıştır. Hatta saç dökülmesi için de kullanıldığı rivayet edilmektedir. Melisa geleneksel tıbbi yöntemlerde; kulak ağrısı, bronşit sorunları, baş ağrısı, şişkinlik, yüksek tansiyon, çarpıntı, psikolojik problemler, kusma, bulantı, uyku problemleri gibi sorunlarda kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca yapraklarından yapılan çay krampları yatıştırmak için ve kadınların özel günlerinde bazı sıkıntılarını gidermeleri için kullanılabilir.

Hipotroit Sorunu için Melisa Çayı Faydaları

Yapılan bazı araştırmalar şuan için yetersiz olsada; oğul otunun ( melisa çayı ) aşırı tiroid hormonu salgılanması ile meydana gelen bir hipertroidi sorunu olan grave hastalığını önleyebiliyor. Grave hastalığı; üzüntü, fazla iyotlu tuz tüketmek gibi sebeplerle ortaya çıkabiliyor.

Melisa Çayı Zihin Açıyor

Melisa çayı ve diğer ürünleri Avrupa’da anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır.  Bu çay, kaygı ve stresi azaltır ve uyku bozukluklarını giderebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bilim adamları beklenmedik bir sürprizle karşılaştı ve melisanın büyük ölçüde zihni açtığı, konsantrasyonü çok ciddi seviyelere çıkardığı; katılımcıların kelime ve görsel testlerde önemli ölçüde fark yarattığı gözlemlendi.

İngiltere’de Northumbria Üniversitesi’nde melisa yapılan bir çalışmada öğrenciler bir kaç hafta boyunca test edildi. Öğrencilerin ifadesi ile melisayı aldıktan sonra testlerin daha başarılı geçtiği, stress ve kaygının önemli ölçüde azaldığı bildirilmiştir.

Antiviral olarak, Herpes gibi virüslere Melisanın  Faydaları

Melisanın bitki polifenolleri içermesinden dolayı, soğuk yaraların tedavisinde etkili olabileceği, herpes simpleks virüsüne karşı mücadele edebileceği ve zona gibi viral rahatsızlıklarda kullanılabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca Herpes virüsünün neden olduğu genital yaralara ve uçuk gibi yaralara; melisa içeren merhemler  uygulandığında; etkisini çok hızlı gösterdiği görülmüştür. Ayrıca alerjik reaksiyon ihtimali çok düşük olan bu uygulama ile kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerde çok rahatlama sağlandığı belirtilmiştir. Bu etkilerin, melisanın içerdiği kaffeik asit ve rosmarinik asit gibi anti-viral özellik gösteren etken maddelerden kaynaklanmaktadır.

Uykusuzluk / Anksiyete sorunlarına karşı Melisa Çayı Faydaları

Çeşitli çalışmalar da melisa otu ve kedi otu ( valerian ) kombinasyonlarının anksiyete ve uykusuzluk tedavisi için etkili olduğu ve stress ve anksiyeteyi azalttığı bilinmektedir. Bir çalışmada, melisa ve kediotu kombinlerinin reçeteli ilaç olan Halcion kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

Tiroid ve Kronik Yorgunluk Sendromu

Oğulotu tiroid problemleri tedavi etmek için Avrupa’da kullanılan ve tiroid hormon üretimini düzenleyen bir yetenek göstermiştir. Bitkiler, anti-viral özellikleri ile birlikte, kronik yorgunluk sendromu tedavisinde de yararlı potansiyeller içermektedir.

Alzheimer ve Demans

Oğul otu içinde bulunan esansiyel yağlar aynı zamanda Alzheimer ve Demans gibi problemlerde de iyi gelmektedir.

Başka bir küçük ama ilginç bir çalışma aromatherapeutically demans hastası overexcited bireyleri sakinleştirmek için, melisa kullanılır. Demans, Alzheimer hastalığı gibi bir vuruş ya da hastalık gibi, beyin hasarına bağlı düşünce süreçleri artan bir eksikliktir.

melisa çayı, melisa çayının faydaları, melisa çayı faydaları,  melisa çayı zararları, melisa çayı faydaları,  melisa çayı boy uzatır mı, melisa çayı nasıl demlenir, melisa çayı nasıl yapılır,

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

İki bardak kadar su kaynatılır ve altı kapanarak bir tutam kurutulmuş melisa atılır. 10 dakika demlenip içilir. Kalanı tekrar kullanmak üzere buzdolabında muhafaza edilerek ertesi gün de içilebilir.

Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip geri kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen olan 1.5 – 4 gram (1 ile 3 çay kaşığı arası) arası kurutulmuş melisadır.

Uyarı: Bitki çayları uzun süre veya aşırı miktarda kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ise uzak durmasında veya doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Bitki Çayları:

Bkzn: Adaçayı Nasıl Kullanılır

3 YORUMLAR

  1. İlk bu akşam bir arkadaşım depresyondaki ruh sıkıntısına iyi gelir iç dedi bende amin inşallah dedim demledim içiyorum ve dua ediyorum ruhumu rahatlatır nşallah cümlemize şifa dilerim Rabbimizin teşekkürler selam sevgiler emeğiniz için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here