Melocan Otu Nedir? Melocan Otu Tarifleri

0

Melocan Otu-Dikencu Otu Nedir-Nasıl Kullanılır?

Melocan Otu; Saparna, Akdeniz Saparnası,Dikenucu (Inebolu-Kastamonu); mamula, mamuli (Rize); özdikeni, zmilanç (Trabzon); çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni (Karadeniz Ereğlisi); melocan (Zonguldak); merevcan (Ordu-Giresun); sıraca (GözneMersin); sitton. yabansaparnası, zırmtlak, zincan, kırçan (Çarşamba-Samsun); izmilanga (Tirebolu-Giresun); özlemekfilizi (Edremit-Balıkesir); müzlümek, müzdelek (Kastamonu); bursula pancan (Tosya- Kastamonu) isimleriyle bilinir. İngilizce’de smilax olarak bilinir. Bilimsel adı smilax aspera‘dır. Dikenucugiller familyasına sahip bir bitkidir.

Melocan Otunun Faydaları Nelerdir? 

Dikenucu; nadide ve nazik bir bitkidir. Dikenucu denmesine rağmen dikenleri oldukça yumuşaktır. Çoban Ekmeği adı ile de bilinen Melocan Otu Faydaları ise kanı temizler, deri hastalıklarında kullanılır, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılır, insanı rahatlatıcı, sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Tükürüğü arttırır, kabızlık problemi için faydalıdır.  Çok eski zamanlarda frengi tedavisinde kullanılırmış.

Cilt hastalıkları ve sifilize karşı kullanılmıştır. Ayrıca; kanın temizlenmesini sağlayan güçlü bileşikler içerir. Yaprakları, dikenli gövdeleri, kökleri ve meyveleri çeşitli amaçlar için kullanılır.

Kas ve eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir. Bağışıklık güçlendirici etkisi bulunur ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

Çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca; köklerinde yapılan ekstreler kan akışını arttırır ve erkeksel performansa iyi gelir.

Melocan Otu Nasıl Kullanılır? 

Kökleri çorba ve güveçlere eklenebilir. Kökleri geleneksel olarak; bira ve içecek yapımında kullanılmıştır.

Melocan otu; ayrıca doğada yaşayan canlılar için de çok önemli bir bitkidir. Ayılar bu bitkinin meyveleri ile beslenir. Kökleri ise kemirici bazı hayvanlar için önemli besin kaynağıdır. Tavşanlar ve geyikler için de besleyicidir. Yapılan araştırmalarda; 40 kadar kuş türünün ana besin malzemelerinin melocan otu türünden bitkiler olduğu görülmüştür.

Karadeniz bölgesinde pek çok yemek içerisine ekleniyor. Kavurması, böreği, turşusu yapılmaktadır.

Melocan Yemeği Nasıl Yapılır?

Aslında size vereceğim ip ucu ile uzun uzun tarif yazmama gerek yok. Melocan Otu Yemekleri tıpkı diğer sebzeler gibi hafif haşlanır. Ancak Melocan’ın suyu acımtırak olduğundan suyunu iyice süzmekte fayda var. Pırasa, ıspanak gibi kavrulup yemekleri yapılır. Bunun yanında kavrulmuş dikenucu ile börek çok lezzetli olur. Melocan Otu turşusu ise bilinen yöntemlere yakın yöntemlerle yapılmaktadır. Nisan aylarının sonlarında sezonu başlamaktadır. Bu mevsimden sonra özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerim halk pazarlarında bu otu bulmak mümkündür. Melocan Otu Fiyatı ise kilosu 10 TL’den başlamaktadır ve semtine göre değişmektedir.

Melocan Otu ( Dikenucu ) Kavurması Tarifi

MALZEMELER

 • 250 gram melocan otu
 • 4 adet yumurta
 • 3 adet domates
 • 1 adet soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • zeytinyağı veya tereyağı

HAZIRLANIŞI

 1. Melocan otu iyice temizlenir.
 2. Soğanlar ve sarımsaklar yağda beyazlayana kadar kavrulur.
 3. Melocan ilave edilip kavrulmaya devam edilir.
 4. Küp küp doğranan domatesler eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir.
 5. En son üzerine yumurtalar kırılır ve afiyetle yenir. Yapımı çok basit fakat lezzeti çok fazladır.

Afiyet olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Çiriş Otu – Sarı Zambak Faydaları ve Yemekleri

Kaldirik Otu, Hodan Otu Faydaları ve Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here