Menengiç Ağacı Hakkında Bilgi

0

Menengiç Ağacı Nedir Nerelerde Yetişir?

Menengiç Ağacı, bilimsel adı Pistacia terebinthus olup, sakızağacıgiller ailesine mensup bir bitkidir. Bir tür yabani fıstıktır ve bildiğimiz Antep fıstığı bu bitkiye aşılanabilir. Bu bitkinin meyvelerinden menengiç kahvesi, meyvelerinden elde edilen yağdan ise bıttım sabunu yapılmaktadır. Ayrıca meyveleri, çerez olarak veya böreklere katılarak da kullanılır. Ağacından tesbih ve kolye gibi takılar yapılabilir.

Menengiç bitkisi yöreden yöreye farklı isimlerle anlandırılmıştır. Bıttım, çedene, çitlenbik, çıtlık, çıtımık, sakızlak, çöğre, kozun gibi isimlerle bilinir. Işığı seven bir bitkidir bu nedenle genel olarak seyrek ağaçlıklı yerlerde yetişir. Yavaş büyüyen bir ağaçtır. Bu nedenle korunması gereken ve asla zarar verilememesi gereken bir ağaçtır. Menengiç Ağacı ülkemizin Akdeniz, Doğu Anadolu, Güney doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde doğal olarak yetişir.

Sakızağacı ailesi ağaçlarda görüldüğü gibi kendine has kokusu olan bir reçineye-sakıza sahiptir. Bu sakız pek bilinmese de bazı kaynaklarda idrar yolu enfeksiyonlarına karşı faydalarından bahsedilmiştir. Eski zamanlarda ağaçlara açılan çentiklerden sızan sakız toplanarak bazı amaçlarla tüketilmiştir. Ayrıca eskiden meyvelerinden elde edilen yağ yemeklerde kullanılmaktaydı ancak günümüzde bu üretim yok olmuştur.

Menengiç Ağacı boyu 20 metreye kadar uzanabilmektedir. Bunun bir örneği Siirt ilimizde bulunur. Siirt merkeze bağlı İkizbağlar köyünde bulunan Menengiç Ağacının 1000 yaşında olduğu söyleniyor. Ağacın genişliği ise tam 8 metredir. Siirt şehir merkezine 5 kilometre uzaklığında bulunan İkizbağlar köyünde bir bağdaki ağaç 20 metre yüksekliğinde 8 metre çevre genişliğinde. Bu ağacın bir özelliği de ağaç aşılanmış bir ağaç ancak ağacın yarısı fıstık meyvesi veriyor diğer yarısı ise menengiç meyvesi veriyor. 1000 yıldır hiç yorulmadan meyve veren bu ağacın 100’den fazla yetişkin ağaçtan fazla meyve verdiği belirtiliyor.

menengiç ağacı

Sağlıcakla Kalınız….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bıttım Sabunu Faydaları Neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here